Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάι 2017, 13:52

Μα Ίζι, επίτηδες το κάνω. Ακριβώς για να βάλω τον άλλον στην ίδια θέση που βάζει αυτός εμένα. Αλλιώς τί πρόβλημα πιστεύεις έχω εγώ με την όποια χαζοσπλατεριά ή χοντροκοτσάνα της όποιας ταινίας; Αντίστοιχη σκηνή έχει π.χ. ο Σπίλμπεργκ εκεί που ο Τομ Κρουζ, στο Minority Repport, κυνηγάει το μάτι που κατρακυλάει και σκοπεύει να το... φορέσει!

Αυτές είναι σκηνές κτλ. φτιαγμενες η καθεμία για το κοινό της. Η φαρσοκωμωδία, προφανώς, για ανθρώπους που τους αρέσει η φαρσοκωμωδία (όπως ο υποφαινόμενος), το σπλάτερ για κόσμο που του αρέσει το σπλάτερ (όπως όχι ο υποφαινόμενος) κτλ.

Μπορώ να πω "ρε παιδιά, εμένα το Married with Children μου φαίνεται μια χαζομάρα και μισή". Αλλά δεν μπορώ να πω "Απορώ πραγματικά ποιος βλέπει αυτό το σκουπίδι!" διότι αμέσως θα θίξω εσένα που σου αρέσει (και είναι θέμα που θέλω να το συζητήσουμε από κοντά μια μέρα, βέβαια :)))) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Τσίου » 30 Μάι 2017, 13:56

Ίου, ίου, πυροσβεστικό Τσίου. Παιδιά ένας, ένας. Δεν σας προλαβαίνω :λυγμ:
Έχω την αίσθηση πως όλοι, κατα καιρούς, γινόμαστε απαξιωτικοί, ο καθένας με τον δικό του τρόπο, όπως είπε η Τόνιασινε. Για παράδειγμα εγώ το σερβίρω μέσα χιουμοριστικό σελοφάν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο άλλος δεν μπαίνει στο νόημα. Πάντως αν έχετε πληγωθεί εδώ ή στην ΛτΒ με αυτά που έχω πει, είστε χαζά :αγκαλιά:

Ίζι έγραψε:Έχω δει μόνο Safe Sex και To Κλάμα Βγήκε απ' τον Παράδεισο. Και μου αρέσουν και οι δύο. Ειδικά το Κλάμα :))

ΠΕΣ ΜΟΥ ΧΡΩΜΑΤΑ! Τον χειμώνα του 2018 θα σε ζεσταίνει κουβερτάκι φτιαγμένο απ'τα χεράκια μου.

Τόνιασινε έγραψε:*Τσίου..θέλω κι εγώ κουβερτάκι! Το δικαιούμαι! :))))

Εσύ πουλάκι μου είσαι πρώτη στην λίστα! (Είχα δει την ανάρτησή σου ;) )
Τελευταία αλλαγή από Τσίου στις 30 Μάι 2017, 14:01, στο σύνολο 1 αλλαγή.
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάι 2017, 14:01

Τόνιασινε έγραψε:κι ο Φαροφύλακας για το safe sex μετά συμφώνησε με το Νικόλα κι όταν ήρθε το σχόλιό μου για το ότι αρέσει σε μένα,ο Φάρος μου είπε πόσο δεν άρεσε στον ίδιο..
Και δες λίγο και πώς το διατύπωσα:
Φαροφύλακας έγραψε:Πωπω, Τόνια, από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει το Safe Sex! :μπρ: (ένα 3 βλέπω να του εχω στην imdb, κι ήταν κι ο καιρός που ήμουν χουβαρντάς)
Θέλω να πιστεύω πως δεν νιώθεις πως θίγεσαι από μια τέτοια φρασεολογία. Μετατοπίζω το βάρος στην δική μου πρόσληψη και δεν κάνω μια διατύπωση η οποία προϋποθέτει πως το Safe Sex είναι αντικειμενικά ένα σκουπίδι (που στον δικό μου κόσμο μπορεί να είναι).

Και αυτό είναι το σημαντικότερο από την όποια άποψή μας (η οποία εξορισμού δεν λέει και τίποτα) : ο τρόπος που επικοινωνούμε.

Από εκεί και πέρα σίγουρα, ο καθένας μας ζει στον δικό του κήπο με τις αυταπάτες.

Τσίου: άσε μας να μαλώσουμε. Καιρό είχαμε :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Ίζι » 30 Μάι 2017, 14:04

Τσίου :φιλί: :αγαπώ:

Πάντως παιδιά έχει όντως σημασία το πώς εκφραζόμαστε. Άλλο να πεις "αυτή η ταινία μου φάνηκε μαλακία" κι άλλο "η ταινία είναι μαλακία και απορώ που σας άρεσε". Μικρή αλλά σημαντική διαφορά.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 30 Μάι 2017, 14:07

Αααα φαροφύλακα δεν κατάλαβες.. αυτό το ανέφερα για να καταλάβει η Στιλλ που αναφέρομαι! Σε ποια συζήτηση! Όχι για σένα, για σένα είπα ότι ανέφερες πόσο δε σου άρεσε! :)))

Αν είναι να αναφέρω δικά σου απαξιωτικά.. ουου.. έχω πολλά άλλα μαζεμένα!! Πιο χτυπητά!! :χαχα: :χαχα: :χαχα: :ρ


*πόσες φορές μπορώ να χρησιμοποιήσω το ρήμα αναφέρω σε μια παράγραφο??!! :χαχα: :χαχα:
Τελευταία αλλαγή από Τόνιασινε στις 30 Μάι 2017, 14:11, στο σύνολο 1 αλλαγή.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάι 2017, 14:09

Και μάλλον ακόμα χειρότερα: "Σου άρεσε;! Πωπω, έχει κόσμο που βλέπει παπαριές, τελικά!"
:ανέκφραστος:

Τόνιασε, για ρίξε να δω αναρτήσεις, διότι διόλου απίθανο. Πάντως, έχει να κάνει και με τον παραλήπτη. Π.χ. στην Ίζι θα μπορούσα να πω "τί παπαριές βλέπεις" γιατί έχουμε τέτοια σχέση που ξέρω πως δεν θα παρεξηγηθεί.

Επίσης, μην βάλεις πράγματα στα οποία έχει υπάρξει απαξίωση από κάποιον άλλο και του το επιστρέφω (όπως τώρα). Το κάνω πραγματικά επίτηδες.

Κι ακόμα πιο ωραία: αντιπαράβαλε με όλες τις φορές που λέω "κατά την άποψή μου" "εγώ προσωπικά" "κατά την γνώμη μου.." κτλ. να μου πεις τί ποσοστό βγάζω...
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Ίζι » 30 Μάι 2017, 14:12

Φαροφύλακας έγραψε: Π.χ. στην Ίζι θα μπορούσα να πω "τί παπαριές βλέπεις" γιατί έχουμε τέτοια σχέση που ξέρω πως δεν θα παρεξηγηθεί.

Α, με συγκινείς :φιλί:

Είναι πάντως και το ύφος που μετράει. Είναι πολύ διαφορετικό να μου πεις "τι παπαριές βλέπεις" σε μια φιλική και εύθυμη συζήτηση από κοντά, άλλο στο γραπτό λόγο που είναι πιο επίσημος κι απρόσωπος.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 30 Μάι 2017, 14:21

:προσκυνώ: :χαχα: να σου κάνω κ πινακάκι στατιστικής?? :ρ

Απλά είναι θέμα τι μπορεί να ενοχλήσει τον καθένα.. για παράδειγμα εμένα πιο πολύ μ ενοχλεί ο άλλος να σνομπάρει τα πάντα παρά να μου πει "καλά σ άρεσε αυτό??" Αλλά οκ.. δεν τρέχει κάτι.. σε μια κοινότητα γίνονται αυτά. Σίγουρα χρειάζεται ευγένεια κ σεβασμός, δε λέω, αλλά επαναλαμβάνω, ο σνομπισμός κ η απαξίωση πολλές φορές καλυμμένα με ευγένεια, παραπέμπουν σε ειρωνία ή σφάξιμο με το γάντι κ προσωπικά δεν τα θεωρώ καλύτερα.. μου είναι σχεδόν το ίδιο (ή κ χειρότερα ορισμένες φορές)!!

Όταν πουλάκι μου φαροφύλακα μου την είπες ότι βγάζω απ το μυαλό μου συμπεράσματα για το whiplash, ενώ έκανες το ίδιο κ χειρότερα στο santa sangre? Ε? Τί έχεις να πεις?? Απολογήσου!! :χαχα: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Μάι 2017, 15:53

Φαροφύλακας έγραψε:Πάντως, έχει να κάνει και με τον παραλήπτη. Π.χ. στην Ίζι θα μπορούσα να πω "τί παπαριές βλέπεις" γιατί έχουμε τέτοια σχέση που ξέρω πως δεν θα παρεξηγηθεί.


Μα το ίδιο είπα κι εγώ Φάρε.
Όταν λέω στην Τσίου ή στην Ίζι ή και σε σένα πως σας αρέσουν οι μαλακίες, το λέω διότι αισθάνομαι πως μιλάω σε ανθρώπους οικείους που όπως είπες και συ έχουμε διαφορετική σχέση.
Δεν θα γνωριστούμε σήμερα... :ναι:
Αν αισθάνθηκες τόσο μεγάλη απαξίωση σαν προσωπικότητα από αυτό που είπα για να πειράξω την Τσίου, τι να πω...
Εδώ άλλες φορές λέγαμε για τον Λίντς και δεν είχε πάρει τέτοια τροπή η κουβέντα.


Όπως είπε και η Τόνια, πάνω σε κουβέντες παθιαζόμαστε και γράφουμε διάφορα.
Όλοι ανεξαιρέτως έχουμε κατηγορήσει κάτι που αρέσει σε κάποιον άλλο.
Τώρα αν κάποιος το πάρει τόσο βαριά, ειδικά για χαζοταινίες όπως η Μαίρη τότε να ακολουθούμε το πρωτόκολλο του Ζαμπούνη με όλους. Ακόμα και με τους φίλους μας. Ή αυτούς που τους θεωρούμε φίλους μας...

Με είπες και ποιοτικό την στιγμή που μιλάω με την Τσίου για το American Pie και τρον Στιφμαιστερ! :ωιμέ: :πανικός:

Και για να κλείσω.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με μειώνει σαν προσωπικότητα όταν κάποιος κατηγορεί τον Κρόνενμπεργκ ή τον Ταραντίνο. Είμαι διατεθειμένος να τους υπερασπιστω με επιχειρήματα.
ίσως να είμαι πιο υπεπροστατευτικός με τους αγαπημένους μου αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου...

Μήπως τολμάει κανείς να πει κάτι κακό για τους αγαπημένους της Στιλλ;;;; :ρ

Φαροφύλακας έγραψε:Τσίου: άσε μας να μαλώσουμε. Καιρό είχαμε :))))

Χωρίς εμένα τι θα κάνατε;;; Θα βαριόσασταν βρε!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 30 Μάι 2017, 16:03

Εγώ που δε ξέρω κανέναν σας αλλά θα ήθελα να γνωρίσω τη Πολύνιους να της πω ότι δε βλέπει μαλακίες είμαι εκτός θέματος ε; :λυγμ:


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 17 επισκέπτες