Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 31 Μάι 2017, 00:24

Τα έπινες πάλι; Πότε έβαλα στο Εξκάλιμπερ τρία; Με ένα εφταράκι το έχω και με ένα εννιαράκι τον Μπάρτον. Μη με ρωτήσεις μόνο για Κρόνενμπεργκ :ρ

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Μάι 2017, 00:31

Μπα ούτε σταγόνα...

Τότε στο Jabberwocky μπας και έχεις κανένα 3άρι;;

Άσε τον Κρόνενμπεργκ, δεν είναι για όλους... :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Μάι 2017, 00:35

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Το Grey ήταν και για μένα ανυπόφορο Φάρε και νόμιζα ότι δεν θα είχα ταινία του Νίσον με πάνω από δύο αστεράκια, έλα όμως που πρωταγωνιστεί στο Krull (1983) και κυρίως στο Excalibur (1981), που τα έχω βαθμολογήσει με τέσσερα και εφτά αντίστοιχα :χαχα:


Δεν το θυμόμουν καλά, αλλά βρήκα γιατί μπερδεύτηκα...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 31 Μάι 2017, 00:47

Και το τρία βγήκε από την χρονολογία του Krull; :ρ

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 31 Μάι 2017, 01:27

Επειδή μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής δε με πειράζουν οι κριτικές των άλλων! Μπορείς να κρίνεις όπως θέλεις τις προτάσεις μου..Δεν είμαι εγώ η υπερευαίσθητη εδώ μέσα! Είπα ότι ο δικός μου τρόπος μπορεί να πειράξει κάποιον, ο δικός σου τρόπος μυρμηγκοφάγε κάποιον άλλο, του Νικόλα κάποιου τρίτου, του φαροφύλακα κάποιου τέταρτου κοκ.. και ότι δε μπορώ να δεχθώ ότι είναι κάποιος από μας άγιος, που δεν έχει ενοχλήσει ποτέ & κανέναν με τα σχόλιά του ή το ύφος του ή δεν υπήρξε έστω & άθελά του απαξιωτικός..

(Τώρα ότι έχω δίκιο το ξέρεις.. γι αυτό μην τρώγεσαι.. ;) )

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάι 2017, 09:31

Σκεφτόμουν αυτά που έγραψε η Τόνια:

Τόνιασινε έγραψε:Ωραία,τότε κι εγώ θα σου πω χωρίς πλάκα ότι κι όταν κάποιος κάνει μια παρουσίαση ή σου προτείνει μια αγαπημένη του ταινία, όπως και στο μυρμηγκοφάγο (και να με συγχωρέσει εκ των προτέρων,που αναφέρομαι και σ εκείνον, χωρίς να έχει λάβει μέρος στη συζήτηση, το κάνω μόνο και μόνο επειδή τον ανέφερες εσύ και είπες ότι μετατοπίζει την ευθύνη πάνω του, όταν κάτι δεν του αρέσει),να σου πω λοιπόν φαροφύλακα ότι το να βάζεις 3-2-1-(κανένα!!) ή το να μην αντέχεις να δεις παραπάνω από 15', όταν είσαι "σινεφίλ", επειδή λες ότι "εσύ φταις",δεν κάνεις τον άλλο να αισθάνεται ωραία!

Αυτό που εκλαμβάνει ο καθένας (που σου πρότεινε την ταινία,είτε με παρουσίαση,είτε με το παιχνίδι),είναι ότι: ""Εγώ που είμαι πολύ ψαγμένος και ουάου δε βλέπω αυτές τις μαλακ..λες που αρέσουν σε εσάς τους πολλούς κοινούς θνητούς, εγώ είμαι μόνο για πολύ ιδιαίτερα πράγματα που εσείς δε βλέπετε!!" (Κι ας μην ισχύει όντως αυτό κι ας μην έχει τέτοια ιδέα κανείς για τον εαυτό του κι ας είναι απλά ειληκρινής και λέει μόνο την άποψή του) το ύφος όμως,βγάζει σνομπισμό,άρα σαν αποτέλεσμα, στον άλλο βγαίνει απαξίωση..

Και είναι μια γενικότερη στάση, όχι από αντίδραση, ούτε από κανέναν αμυντικό μηχανισμό ορμώμενη.. η οποία μπορεί να θίξει περισσότερους & πιο πολύ από ένα απλό τύπου "καλά ρε, σοβαρά, σ' άρεσε αυτή η @@ριά??"!

Έχεις αναρωτηθεί λοιπόν, μήπως κι εσύ άθελά σου, προκαλείς την αντίδραση κάποιου άλλου ή τον δικό του αμυντικό μηχανισμό και καταλήγουμε εδώ που καταλήξαμε??
και πραγματικά, νομίζω πως δεν μπορεί να σταθεί.

Είναι αυτό που γράφει ο Μυρμηγκοφάγος:
Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Δεύτερον, ωραία όλα αυτά που λες, αλλά πια επιλογή έχει ο άλλος; να πει ψέματα; Ίσως να με έχει κακομάθει η Χήθκλιφ, της οποίας και έχω θάψει έναν πολύ μεγάλο όγκο αγαπημένων ταινιών χωρίς να έχει πει το παραμικρό, αλλά αδυνατώ να καταλάβω τι επιλογές μου αφήνεις όταν δεν μου επιτρέπεις να πάρω το φταίξιμο πάνω μου αντί να το ρίξω στην ταινία.
Δεν μπορεί να σταθεί διότι δεν αφήνει επιλογές στον άλλον. Το ότι μια ταινία είναι η αγαπημένη κάποιου δεν μπορεί να εξασφαλίσει πως εμένα δεν θα με κουράσει ή δεν θα μου φανεί μέχρι και ανόητη και να μην της βάλω 1 ή 2 ή 3 (σε επίπεδο βαθμολογίας) όταν τόσο μου άρεσε εμένα. Ή να μην πω την άποψή μου όταν έφτιαξα ολόκληρο φόρουμ για να μπορεί να πει ο καθένας την άποψή, πώς του φάνηκε μια ταινία. Και σίγουρα δεν μπορώ να καταπιέσω τον εαυτό μου και να περάσω ένα 2ωρο δυστυχίας για να μην παρεξηγηθεί κάποιος.

Η λογική αυτή, λοιπόν, δεν μου αφήνει επιλογές πέρα από: είτε να μην πω τίποτα είτε να πω ψέματα.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, συνειδητοποιώ πως δεν μπορώ να ξανασυνεμμετέχω στο παιχνίδι «δες μια αγαπημένη μου ταινία» όπου ο κύνδυνος να μην μου αρέσει η αγαπημένη ταινία κάποιου άλλου (και άρα, και σύμφωνα με την λογική της Τόνιας, να είμαι σε εκφραστικό αδιέξοδο) ειναι πολύ υψηλός. Στην τελευταία γύρα του παιχνιδιού, μάλιστα, όπου έτυχα με τον Ζόφο, το παιδί δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα. Διάλεξε μονο μία από τις τρεις ταινίες που πρότεινα, είδε μερικά λεπτά και την έβγαλε διότι δεν μπορούσε να την υποφέρει. Κι αντίστοιχα κι εγώ με τις δικές του επιλογές. Αφού έχουμε ασύμβατα γούστα, τί να κάνουμε; Να υποφέρουμε να βγάλουμε εις πέρας κάποιο ιερό καθήκον; κάνεις μια προσπάθεια, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, κι όταν στεναχωρεθείς την βγάζεις την ταινία. Και δεν νομίζω πως παρεξηγήθηκε αυτός και σίγουρα δεν παρεξηγήθηκα εγώ.

Από εκεί και πέρα, πραγματικά δεν σκοπεύω να μην λέω το πώς μου φάνηκε εμένα μια ταινία, διότι αυτή μπορεί να είναι η αγαπημένη κάποιου άλλου, διότι αυτή είναι η πεμπτουσία ενός φόρουμ. Νόμιζα μάλιστα πως μέχρι τώρα τα πηγαίναμε σχετικά καλά, σε αυτόν τον τομέα, στο φόρουμ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 31 Μάι 2017, 11:25

Εγώ βλέπω ότι όλοι σας πειραχτήκατε πολύ που σας είπα το πιο απλό πράγμα.. θεωρείτε τους εαυτούς σας αλάνθαστους κ όταν λέτε εσείς τη γνώμη σας ή ότσν πάνω σε συζητήσεις κάνετε τους έξυπνους εσείς στους άλλους, είστε απλά ειληκρινείς ενώ, όταν το κάνει κάποιος σε εσάς είναι αγένης, σας απαξιώνει κλπ.. ξέρεις κάτι φαροφύλακα όμως??

Όταν ό,που σταθείς κ ό,που βρεθείς βρίζεις για παράδειγμα έναν σκηνοθέταρο όπως τον Ταραντίνο που, αν δε σου αρέσει λοιπόν δε φταίει αυτός επειδή είναι κακός σκηνοθέτης, είναι καθάρα δικό σου θέμα, πετάς με περηφάνια στη μάπα του Νικόλα το κάτι τρέχει με τη Μαίρη.. εε τότε κ αυτός σου απαντάει λέγοντάς σου την άποψή του.. τί να κάνει? Ψέματα να πεί? Αφού δεν του αφήνεις άλλα περιθώρια..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάι 2017, 12:16

Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Πραγματικά ό,τι μπόρεσε να καταλάβει ο καθένας.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Μάι 2017, 14:07

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Και το τρία βγήκε από την χρονολογία του Krull; :ρ


Μάλλον... :ρ

Πάντως πέρα από την πλάκα, του Κρόνενμπεργκ τις έχεις δει όλες τις ταινίες του;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 01 Ιούν 2017, 01:15

Νικόλα, έχω δει τα Fly, Dead Zone, Crash, Videodrome και Dead Ringers. Σκέφτομαι κάποια στιγμή να δοκιμάσω και το Eastern Promises, αλλά δεν νομίζω ότι θα συμβεί σύντομα.


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες