Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 31 Δεκ 2017, 10:40

Ποιά είναι η αγαπημένη σας αλλαγή του χρόνου στο σινεμά?

Εγώ ξεχωρίζω τρεις:
Νονός 2, στην Κούβα ο Μάικλ φιλάει τον αδερφό του Φρέντο

Image

Ποσειδώνας, όπου με την αλλαγή του χρόνου ξεκινάει η καταστροφή

Image

Φόρεστ Γκαμπ, όπου ο Φόρεστ πιστός στην γιορτινή ατμόσφαιρα εύχεται καλή χρονιά στον λοχαγό Νταν

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Δεκ 2017, 19:07

Σκηνάρα αυτή από τον Νονό όμως ούτε θυμόμουν πως είναι Χριστούγεννα. Τις άλλες δυο ταινίες δεν τις έχω δει.

Εμένα έτσι, με την πρώτη, μου έρχεται το πρωτοχρονιάτικο φιλί από την ταινία About Time (2013), κυρίως γιατί την είδα πρόσφατα και την συγκεκριμένη σκηνή ο ήρωας την ζει δύο φορές! :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 01 Ιαν 2018, 22:53

Πολύ δύσκολο ερώτημα Ασάρα. Το ερώτημα για μένα δεν είναι ποια είναι η αγαπημένη μου, αλλά ποια θυμάμαι και το μόνο που μου έρχεται στο νου λόγω τίτλου είναι το Sylvester (1924), που είναι γνωστό και ως “New Year's Eve”. Νιώθω μια βεβαιότητα όμως ότι έχω δει και άλλες γερμανικές εκείνης της εποχής στις οποίες και υπάρχει αλλαγή χρόνου.

Από αυτές που έβαλες, ενώ τη σκηνή του Forrest Gump τη νιώθω οικεία, αυτή του Νονού δεν τη θυμάμαι καν - ελπίζω να μη πέσετε να με φάτε για μια ταινία που την έχω με δυαράκι :ρ

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 06 Ιαν 2018, 11:19

Η σκηνή από τον Νονό αν δεν κάνω λάθος εκτός από την προσωπική διαμάχη των Κορλεόνε, αναφέρεται παράλληλα και στο πραγματικό γεγονός της παραίτησης του Μπατίστα την Πρωτοχρονιά.

@Μυρμηγκοφάγε
Σε ευχαριστώ για την αναφορά στην ταινία New Year's Eve, ομολογώ πως την αγνοούσα και φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα.
Όσο για τον Νονό, γούστα είναι αυτά :)) Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο John Cazale και ο Φρέντο ήταν ίσως ο πιο τραγικός χαρακτήρας της τριλογίας.
Όσο για τον Φόρεστ, το βλέμμα του Gary Siniz είναι όλα τα λεφτά. :))))

@Φαροφύλακα
Ούτε το About Time έχω δει. Φαίνεται ενδιαφέρον!

Μια άλλη Πρωτοχρονιάτικη σκηνή είναι από την Κάλπικη Λίρα όπου το φλουρί πέφτει στον Χορν και την Λαμπέτη

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 09 Ιαν 2018, 03:35

Ασάρα, χωρίς να γνωρίζω τι έχεις δει, αντί του Sylvester θα προτιμούσα τα The Last Laugh (1924) και Backstairs (1921) για μια ανάλογη εμπειρία.

Δε ξέρω αν θα αποκαλούσα τον Φρέντο τραγικό χαρακτήρα, αλλά σίγουρα για μένα είναι αυτός που δένει όλη τη ταινία. Χωρίς αυτόν και τη σκηνή στο τέλος του δεύτερου μέρους, το "δεν μου άρεσε" θα είχε άμεσα μετατραπεί σε "δεν μου άρεσε και δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο αρέσει σε όλους".

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Ιαν 2018, 07:23

Η μονη χαρακτηριστικη ταινια που θυμαμαι ηταν η ρομαντικη "κωμωδια" με τον πρωτοτυπο τιτλο New Year's Eve (2011). Ηταν στο στυλ του Love Actually, δηλ με πολλους πρωταγωνιστες (ensemble cast) που εχουν παραλληλες ιστοριες χωρις να συναντιουνται μεταξυ τους. Ενω το Love Actually ειχε να κανει με Χριστουγεννα, αυτη που λεω ειχε να κανει με τις ιστοριες διαφορων ατομων στη Νεα Υορκη στην αλλαγη του χρονου.

Παροτι δε βλεπω ρομαντικες "κωμωδιες", και η συγκεκριμενη ειχε παρει και κακες κριτικες, την ειχα βρει αρκετα γλυκουλα και συγκινητικη. :μαναι:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 09 Ιαν 2018, 19:35

@Μυρμηγκοφάγε

Δεν τις είχα υπόψιν αν και πραγματικά μου αρέσει το γερμανικό σινεμά εκείνης της περιόδου. Κάθε πλάνο είναι σαν πίνακας ζωγραφικής. Όσο για τον Φρέντο τον ρόλο τον ερμήνευε ένας πραγματικά ξεχωριστός ηθοποιός όπου κάθε ταινία στην οποία εμφανίστηκε προτάθηκε για όσκαρ.


@Ξενέρωτα
Ήταν νομίζω η εποχή που αρκετές ταινίες προσπάθησαν να μιμηθούν το Love Actually και έβγαιναν με γιορτινή θεματολογία. Αυτό που λες δεν νομίζω να το έχω δεί αλλά θυμάμαι που η Tina Fey έκανε μια παρωδία με το Martin Luther King Day Movie :)))


"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Ιαν 2018, 01:24

Κι εμένα μου αρέσουν πολύ. Δυστυχώς όμως δεν βρήκα κάποιον σκηνοθέτη - όπως έχω σε άλλες χώρες και εποχές - στον οποίο θα μπορούσα να στηριχθώ για μια συνεχή ροή καλών ταινιών, με αποτέλεσμα να μην αντλήσω όσα θα ήθελα από αυτές :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιαν 2018, 07:48

Ξενέρωτας έγραψε:Παροτι δε βλεπω ρομαντικες "κωμωδιες", και η συγκεκριμενη ειχε παρει και κακες κριτικες, την ειχα βρει αρκετα γλυκουλα και συγκινητικη. :μαναι:
Μαζί σου. Γλυκύτατη ταινία, ό,τι πρέπει για τις μέρες των γιορτών. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Η Πρωτοχρονιά στον Κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 10 Ιαν 2018, 09:17

Είναι πολύ περίεργο πως το συγκεκριμένο θέμα κατά κύριο λόγο θα χρησιμοποιηθεί είτε για αισιοδοξία για το μέλλον, χαρακτηριστικό παράδειγμα η ταινία New Year's Eve ή ως στιγμή ορόσημο που καθορίζει την πορεία των ηρώων, όπως η σκηνή στον Νονό 2 αλλά και όσα συνέβησαν στο Πρωτοχρονιάτικο Πάρτυ στην ταινία Boogie Nights (που κυριολεκτικά και μεταφορικά σηματοδότησε το τέλος της δεκαετίας του 70).
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες