2017 Redux

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Ιαν 2018, 23:42

Κοίτα, έτσι είναι. Στην ΒΔ έχουν μία καταχώρηση και προφανώς τις έχουν περασμένες με την νέα τους υπόσταση. Πάντως, τεχνικά, το βρίσκω λάθος αν και νομίζω πως ο πλανήτης θα συνεχίσει να περιστρέφεται.
:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Ιαν 2018, 01:05

Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Αυτές που μου άρεσαν παρα πολύ το 2017:

3-Iron 2004 του Κιμ Κι Ντουκ... Σκέτη μαγεία..!!!

The Bow 2005 του Κιμ Κι Ντουκ... Η σκηνή όπου λικνιζεται η κοπέλα στην κούνια και ρίχνει ο γέρος τα βέλη εν είδη μαχαιριών σε τσίρκο με συνεπήρε..!!!

Αλπεις 2011 του Γιώργου Λάνθιμου... Παιχνίδια με την μοναξιά, την θλίψη και την απόγνωση...

El Cuerpo 2012 του Auriol Paulo... Υπέροχη πλοκή και ανατροπή...

Paterson 2016 του Jim Jarmusch... Τελικά το απλό είναι τόσο δύσκολο...

Chungking Express 1994 του Γουόνγκ Καρ Βάι... Μια σπουδή στις εκφάνσεις του έρωτα...

The Salesman 2016 του Asghar Farhadi... Μου μάζεψε απίστευτη ένταση..!!

The Lunchbox 2013 του Ritesh Batra... Βαθιά ανθρώπινη και συγκινητική.. Το Bollywood στα καλύτερα του...

I'm a Cyborg,but that's OK 2006 του Παρκ Τσαν Γουκ...Ευφυέστατη, ξεκαρδιστική, συγκινητική...!!

Μανία 1985 του Γιώργου Πανουσόπουλου... Πρωτόγονη, ερωτική, χαώδης και με ενα αγαπημένο τραγούδι για φινάλε... Θα την πρότεινα ευχαρίστως στον Μηρμηγκοφάγο αλλά του χρωστάω καναδυό θεάσεις... :χαχα:

Αυτές που μου άρεσαν:
Suntan 2016
Bonjour Tristesse 1958
Realive 2016
Kokuhakou 2010
Das Cabinet des Dr Caligari 1920
Mystery Train 1989
Down by law 1986
The age of shadows 2016
Crocodile (A-go) 1996
The ballad of Narayama 1983
Mientras Duermes 2011
The Handmaiden 2016
La mala educacion 2004
Elle 2016
The lives of others 2006
A woman under the influence 1974

ΥΓ1 Σίγουρα ξεχνάω αρκετές καθώς δεν κραταω αρχείο και γράφω απο μνήμης...

ΥΓ2 Δεν θυμάμαι αν τις Pieta, Moebius, Samaritan girl, Breath, Dream, Time, The Isle, Real Fiction, Bad Guy, Spring Summer Fall Winter and Spring του λατρεμένου τις είδα τέλη '16 ή αρχές '17...Αν ηταν το '17 υπολογιστε τις στις κορυφαίες μου...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Ιαν 2018, 11:57

Το "The lives of others" θεωρώ πως είναι συγκλονιστική ταινία Θεατή!

Επίσης στο "Down by law" θυμάμαι ότι ο συνδυασμός Μπενίνι και Τομ Γουέιτς ήταν φανταστικός!
Η μόνη ταινία στην οποία μου άρεσε ο Μπενίνι... :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Ιαν 2018, 14:37

Θα συμφωνήσω μαζί σου Νικόλα...και να! με το που έγραψες θυμήθηκα το Shouting που μου είχες προτείνει κ το οποίο μου είχε αρέσει!

Είδα πάρα πολλές ταινίες το '17 ειδικά τους πρώτους τρείς-τέσσερις μήνες και δυστυχώς είναι δύσκολο να τις θυμάμαι όλες..
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιαν 2018, 16:23

και γι' αυτό, καλέ μου άνθρωπε, οι λοιποί πάμε και στολίζουμε αστεράκια στην imdb :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 08 Ιαν 2018, 17:48

Νικόλα, η The Devils θα εκπλαγώ αν δεν σε ενθουσιάσει.. ιδιαίτερη, ζοφερή ταινία. Για την Mirror Mirror δεν εγγυώμαι, αν όμως σου αρέσει η Γουινόνα Ράιντερ, η αισθητική του Σκαθαροζούμη και θέλγεσαι από αλλόκοτους καθρέφτες, αυξάνονται οι πιθανότητες.

Η Τζίνα Γκέρσον ήταν ο κύριος λόγος που μου άρεσε τόσο η ταινία «Παράνομα Δεμένες» - απόλαυση να την κοιτάς.. αλλά ήταν και η παιχνιδιάρικη σκηνοθεσία, και η υπόθεση - που με την εμφανή χημεία των δυο γυναικών απογειώθηκε.

Έχω δει την Gattaca, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν μου ταίριαξε ιδιαίτερα. Αν κάτι με άγγιξε στην συγκεκριμένη ταινία, ήταν ο χαρακτήρας που υποδύεται ο Τζουντ Λο και η επιλογή του στο τέλος.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Ιαν 2018, 17:57

Χήθκλιφ γενικά το ξέρεις πως σου έχω εμπιστοσύνη σε ταινίες και βιβλία!
Πάντα βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα αστοχίας! :ωιμέ:

Το Γκάτακα δεν το πρότεινα ως κάποιο αριστούργημα αλλά σαν επαφή με ΕΦ! Παρόλα αυτά εστιάσαμε στα ίδια ακριβώς σημεία...

Αλήθεια από Mario Bava έχεις δει κάτι;
Αν δεις την δική μου λίστα τον έχω στους τοπ για φέτος! :)

Η Γουινόνα Ράιντερ μου αρέσει πολύ και σαν ηθοποιός και σαν γυναίκα, ο Σκαθαροζούμης δε είναι από τις αγαπημένες μου του Μπέρτον μαζί με το Sleepy Hollow! Νομίζω αυξάνονται οι πιθανότητες να μου αρέσει to Mirror Mirror!

Φάρε να σου πω την αλήθεια όλο και τα πειράζω εγώ τα αστεράκια σου στην imdb! Ειδικά σε κάποιες παλιές αγαπημένες που πλέον τις έχω απομυθοποιήσει... Δεν ξέρω αν το κάνουν κι άλλοι αυτό!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιαν 2018, 18:28

Είμαι βέβαιος πως αν ξαναδώ κάποια παλιά μυθοποιημένα 10άρια θα χάσουν μερικά από τα αστεράκια τους. Δεν μπορώ να αλλάξω όμως κάτι δίχως να υπάρξει νέα εντύπωση. Από την άλλη, βλέπω παλιά αγαπημένα και παραμένουν εκεί που ήταν. Π.χ. ο Three Fuguitves (1989) που το ξανάδα πρόσφατα παίζει και να του πρόσθεσα αστεράκι· στο 9 βλέπω πως το έχω. :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Ιαν 2018, 21:38

Δλδ Φαρε μου λες οτι όσοι μπαινετε απο PC στην IMDb σας λέει και την ημ/νια που κάνατε την βαθμολογία; Γιατί αν μια ταινία μου άρεσε και πόσο, το θυμάμαι... το ποιές και πότε τις είδα με δυσκολεύει...

Με την ευκαιρία εγώ θα σου προτείνω το Lunchbox καθώς έχει πάρει το μάτι μου οτι βλέπεις που κ που Bollywood καθώς και το Winter sleep που έχω την εντύπωση οτι μπορεί να σου αρέσει...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Ιαν 2018, 22:56

Εγώ πάντως Θεατή στην αρχή κάθε χρονιάς κάνω μια καινούργια λίστα στην imdb. Movies 2018, movies 2017, movies 2016 και πάει λέγοντας! Έτσι ξέρω τι ταινίες είδα κάθε χρονία. Όταν μάλιστα κάνω 'list by date" τότε ξέρω περίπου και πότε είδα την κάθε μια!!
Ψυχαναγκαστικός; Μπορεί;
Χρήσιμο; Πολύ!! :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες