Modern Family (2009 - )

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Modern Family (2009 - )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 07 Φεβ 2015, 14:16

Image
Τίτλος: Modern Family
Έτη προβολής: 2009-
Δημιουργol: Christopher Lloyd, Steven Levitan
Ηθοποιοί: Ed O'Neill, Sofía Vergara, Julie Bowen
imdb

Υπόθεση
Μια μεγάλη οικογένεια (πολυπολιτισμική, στρέιτ-γκέι, μα εντέλει παραδοσιακή) σε διάφορες αστείες, ανθρώπινες, καθημερινές καταστάσεις. Η οικογένεια αποτελείται από τρία συγγενικά μεταξύ τους ζευγάρια και τα παιδιά τους. Στον πυρήνα έχουμε την παραδοσιακή μεσοαστική αμερικάνικη οικογένεια που σχηματίζουν η Κλερ, ο Φιλ και τα τρία παιδιά τους - η έξυπνη Άλεξ, η δημοφιλής έφηβη Χέλεϋ και ο μικρός (προβληματικός) Λουκ. Στη μια άκρη έχουμε τον ηλικιωμένο πατέρα της Κλερ τον Τζέι, με την πολύ νεότερη και πολύ σέξι Λατίνα σύζυγό του και τον
γιο της από προηγούμενο γάμο, τον παράξενο Μάνι. Στην άλλη άκρη βρίσκεται ο αδελφός της Κλερ ο Μίτσελ, με τον σύντροφό του Καμ και τη Λίλυ, την υιοθετημένη τους κορούλα από το Βιετνάμ. Ένα απ’ τα πιο επιτυχημένα σίτκομ των τελευταίων ετών.


Image

Άποψη
Μια ανάλαφρη σειρά, με αξιολάτρευτους χαρακτήρες, πολλά παιδιά (τα οποία μεγαλώνουν μπροστά στην κάμερα), πανέξυπνο χιούμορ και καταστάσεις που προκαλούν γέλιο και, παράλληλα, συγκινούν. Έχει τη μορφή του “mockumentary” (δηλαδή μυθοπλασία αλλά γυρισμένη ως ντοκιμαντέρ, με τους χαρακτήρες να μιλούν συχνά στην κάμερα εξηγώντας διάφορα γεγονότα και τι έχει προηγηθεί).

Η σειρά ουσιαστικά καταπιάνεται με διάφορα ζητήματα που απασχολούν τα σύγχρονα ζευγάρια με παιδιά, θίγοντας συχνά με κωμικό τρόπο αρκετά σοβαρά θέματα (π.χ. ζήλια, ενοχές, αντιθέσεις και διαφορές, ανατροφή παιδιών, προσωπικές ανασφάλειες/ανεπάρκειες κ.λπ.). Οι χαρακτήρες γίνονται γρήγορα συμπαθείς, αφού είναι ιδιαίτερα ανθρώπινοι και ρεαλιστικοί, παρά τις κωμικές ακρότητές τους. Απ' τους μεγάλους ξεχωρίζω τον γλυκύτατο, καλόκαρδο Φιλ που, παρά τα πολλά του ελαττώματα, αγωνίζεται να κάνει το καλύτερο για τη γυναίκα και τα παιδιά του. Απ’ τα παιδιά ξεχωρίζουν οι σχεδόν συνομήλικοι Λουκ και Μάνι, δυο πολύ διαφορετικά και πολύ ιδιαίτερα αγοράκια. Ο πρώτος είναι η προσωποποίηση της αφελούς παιδικότητας, ενώ ο δεύτερος μια αξιαγάπητη καρικατούρα εκλεπτυσμένου ενήλικα (πίνει εσπρέσο, κάνει ψυχανάλυση στους γνωστούς του και κυκλοφορεί σαν σαραντάρης ζεν πρεμιέ).

Το χιούμορ μοιάζει πηγαίο και αυθόρμητο, κι όχι δουλεμένο, στημένο και κουραστικό. Αξιοσημείωτη είναι η συγκαταβατικότητα-παθητικότητα των αντρών στις στρέιτ οικογένειες (Φιλ-Τζέι). Εδώ δεν έχουμε τον τυπικό πάτερ φαμίλια, αλλά άντρες επιτυχημένους επαγγελματικά, μα λίγο χαμένους στα χόμπι τους και στη σκιά των γυναικών τους, τις οποίες λατρεύουν και θαυμάζουν ατελείωτα.

Η σειρά, που τώρα βρίσκεται στον έκτο της κύκλο, έχει επαινεθεί πολύ από κοινό και κριτικούς, έχει τιμηθεί πολλές φορές με Έμμυ Καλύτερης Κωμικής Σειράς και Ερμηνείας για τους ηθοποιούς της, και είναι η αγαπημένη της Μισέλ Ομπάμα. Στην πρώτη σεζόν της χαρακτηρίστηκε από το Time ως η "η πιο αστεία οικογενειακή κωμωδία της χρονιάς".
Οι πιο παλιοί θα θυμούνται τον υπέροχο Εντ Ο’ Νηλ από το ρόλο του Αλ Μπάντι στο κλασικό σίτκομ "Παντρεμένοι με Παιδιά". Εδώ ο χαρακτήρας του είναι αρκετά διαφορετικός και πολύ πιο συμπαθής, όμως ώρες-ώρες οι εκφράσεις και οι αντιδράσεις του θυμίζουν έντονα τον αγαπημένο πωλητή παπουτσιών της δεκαετίας του ’90.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η σειρά έχει μεταφερθεί και στην ελληνική τηλεόραση, όμως δεν γνωρίζω κάτι για το αποτέλεσμα.

Trailer

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Modern Family (2009-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάρ 2015, 18:52

Λοιπόν, είδα όλη την πρώτη σεζόν, μετά από την δική σου προτροπή, και μου άρεσε αληθινά, ύστερα από ένα κακό σερί σύγχρονων σίτκωμ τις οποίες δεν μπόρεσα να βρω αστείες (π.χ. How I Met your Mother, The Big Bang Theory, το ακόμα χειρότερο Two and a Half Man κτλ.)

Σε αυτήν εδώ την σειρά βρήκα χιούμορ και πιάστηκα να γελάω δυνατά με φωνή, και πράγματι, ιδιαίτερα σε σκηνές στις οποίες αναγνωρίζω δικές μας οικογενειακές συμπεριφορές, όπως π.χ. εκεί που η μάνα έχει την άποψη πως πρέπει να κάθεται μπάστακας πάνω από τον μικρό για να κάνει τα μαθήματά του, ενώ ο μπαμπάς είναι πολύ πιο χαλαρός.. Μάλιστα σε πολλά σκέφτομαι πόσο κοντά είμαστε τελικά τόσο μακρινές, κι ενδεχομένως ταξικά ανόμοιες, κουλτούρες.

Μου αρέσει πολύ ότι το γέλιο δεν εκβιάζεται με το γνωστό γέλιο-κονσέρβα κι επίσης, το ότι οι ήρωες, παρότι χαρακτηριστικοί, δεν είναι καρικατούρες (όπως π.χ. στο Παρά Πέντε), και πως οι καταστάσεις παραμένουν πάντα μέσα στα όρια του πραγματικού (κι όχι π.χ. όπως στο Παρά Πέντε :ρ )

Αγαπημένος ήρωας και για μένα ο Φιλ, ξεκαρδίστηκα καί στο επεισόδιο όπου είχε διάσπαση προσοχής καί και εκεί που είχε τις θεωρίες του για τα ζώα που τρώνε τα μικρά τους, όπως... η καμηλοπάρδαλη. :χαχα:

Ο "Αλ Μπάντη", από το απόγειο του κιτς και του κακού χιούμορ (διάβαζε: Married with Children), βρίσκεται εδώ στον αντίποδα, σε μια σίτκωμ με χιούμορ και γούστο.

Ο ανδρικός θαυμασμός μου στην ατελείωτη μελαχρινή σαραντάρα Σοφία Βεργάρα.

Έτυχε να δω λίγη από την ελληνική διασκευή, στην τηλεόραση, και το λίγο που είδα μου φάνηκε τραγικά υποδεέστερο και αποκαρδιωτικό, αν και ίσως δεν είμαι ο κατάλληλος να κρίνω μια ελληνική σίτκωμ, αφού σχεδόν όλες όσες έχω δει τα τελευταία είκοσι χρόνια μου φάνηκαν από μέτριες έως άθλιες (με αποκορύφωμα αυτές του Χάρη Ρώμα).

Muchas gracias, Ίζι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Modern Family (2009-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Μάρ 2015, 15:27

Είμαι στην 2η σεζόν και πραγματικά, γελάω δυνατά με φωνή. Σε ένα επεισόδιο έβαλα 10, άψογο.

Νομίζω πως ο Μάνη είναι λίγο παραπάνω καρικατουρα από όσο θα ταίριαζε. Θέλω να πω, οι υπόλοιποι σε ξεγελάνε πως μπορεί να τους συναντήσεις στην πραγματική ζωή, ενώ τον Μάνη, μάλλον όχι.

Κι η μικρούλα Λίλη δεν μου μοιάζει καλή επιλογή. Όταν την κοιτάζω δεν βλέπω την κορούλα των δύο γκέηδων, αλλά ένα παιδάκι στο πλατό μιας σίτκωμ που περιμένει υπομονετικά να τελειώσει η σκηνή.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Modern Family (2009-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Μάρ 2015, 16:54

Εγώ είμαι στην τέταρτη σεζόν. Αν και με διασκεδάζει ακόμα πολύ και μου φτιάχνει το κέφι, νομίζω ότι από την τρίτη σεζόν και μετά έπεσε το επίπεδο του χιούμορ. Για μένα η δεύτερη ήταν η κορυφαία και η τρίτη η λιγότερο καλή. Στην τέταρτη τα πιτσιρίκια έχουν μεγαλώσει αρκετά και ξεχωρίζω πλέον σαφώς τον Λουκ. Όμως μου λείπει η τελειότητα της δεύτερης σεζόν.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Modern Family (2009-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Απρ 2015, 20:07

Μήπως στην 3η σεζόν του Μόδερν Φάμιλη την κάναν πολύ.. τσιριχτή την Γκλόρια; Είναι η εντύπωσή μου πως περισσότερο φωνάζει πλέον παρά μιλάει;
:χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Modern Family (2009-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Απρ 2015, 13:02

Πολύ τσιριχτή σε 3η και 4η σεζόν ναι... κι εγώ το είχα παρατηρήσει και με είχε ενοχλήσει. Αφού κάποια στιγμή το λέει και η ίδια. Τρίτη και τέταρτη ήταν οι χειρότερες κατά τη γνώμη μου. Η πέμπτη σεζόν μου άρεσε περισσότερο, ενώ στην έκτη γελάω πολύ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Modern Family (2009-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Απρ 2015, 22:49

:))))


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Modern Family (2009-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 13 Απρ 2015, 22:44

Καταπληκτικό το επεισόδιο που εκτυλίσσεται ολόκληρο στο Skype (ή κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα).
Πραγματικά μοντέρνα τηλεόραση!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Modern Family (2009-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Δεκ 2015, 11:00

Το επεισόδιο που λες, Ίζι, (Connection Lost) σκοράρει και τον καλύτερο βαθμό από όλα τα επεισόδια της σειράς στην imdb, ένα υψηλότατο 9,4☆. Είναι πολύ καλοφτιαγμένο και έξυπνο.

Ξεκίνησα την 7η σεζόν. Στην αρχή μου φάνηκε πως ίσως πήρε την κάτω βόλτα αλλά τελικά όχι. Βλέποντας μέχρι το επ. 8, όπου βρισκόμαστε τώρα, ευτυχώς, είναι ακόμα στα ίδια παλιά στάνταρ.

Ιδέα μου είναι ή, σε αυτήν την σεζόν, η Julie Bowen (Κλέρ) το έχει πειράξει λίγο το πρόσωπό της; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Modern Family (2009 - )

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 27 Σεπ 2016, 00:37

Είδα διάφορους πιλότους σειρών που ήθελα να ξεκινήσω αλλα καμία δεν με τράβηξε(Curb your enthusiasm, 30 Rock, Parks and recreation,it's always sunny in philadelphia). Και δοκίμασα την συγκεκριμένη και κόλλησα, την ξεκίνησα σήμερα το βράδυ και έχω φτάσει στο δέκατο επεισόδιο. Ο Φιλ και το γκέι ζεύγος είναι οι αδυναμίες μου.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες