Friends (Τα Φιλαράκια) (1994-2004)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Friends (Τα Φιλαράκια) (1994-2004)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 29 Μάι 2013, 12:01

Image
Τίτλος: Friends
Έτη προβολής: 1994–2004
Δημιουργόί: David Crane, Marta Kauffman
Ηθοποιοί: Jennifer Aniston, Courteney Cox,Lisa , Kudrow, Matt LeBlanc , Matthew Perry, David Schwimmer
imdb

Πλοκή
Τα Φιλαράκια είναι μία αμερικάνικη κωμική τηλεοπτική σειρά. Η προβολή της άρχισε στις 22/09/1994 και ολοκληρώθηκε στις 06/05/2004 με μεγάλη απήχηση για όλο αυτό το διάστημα. Προβλήθηκε και συνεχίζει να προβάλλεται ακόμα και σήμερα σε συνολικά πάνω από 100 χώρες. Η σειρά έχει να κάνει κυρίως με τις ζωές έξι ανθρώπων στην Νέα Υόρκη,τον Ρος(David Schwimmer),τον Τσάντλερ(Matthew Perry),τον Τζόι (Matt LeBlanc), την Ρέιτσελ (Jennifer Aniston), την Μόνικα (Courteney Cox) και την Φοίβη (Lisa Kudrow).

Άποψη
Τι να πει κανείς για τα Φιλαράκια !Είναι η αγαπημένη μου σειρά, δεν θυμάμαι πια πόσες φορές έχω δει το κάθε επεισόδιο . Τι κι αν θυμάμαι πολλές ατάκες ;Γελάω κάθε φορά το ίδιο. Το καλό είναι πως είναι 10 σεζόν κι έτσι όποτε φτάνω στον τελευταίο κύκλο έχω (ψιλο)ξεχάσει λεπτομέρειες από τους πρώτους και βρίσκω αφορμή να τα βάζω από την αρχή .Τα φιλαράκια θέλω να υπάρχουν πάντα, υπάρχουν φάσεις που βλέπω κάθε μέρα και άλλες που θα δω ένα την εβδομάδα .Πάντως το σίγουρο είναι ότι βλέπω συχνά, είναι σαν τρόπος διασκέδασης για μένα , όταν είμαι σπίτι και έχω τις μαύρες μου και δεν έχω τι άλλο να κάνω ένα επεισόδιο είναι αρκετό να με κάνει να ξεχαστώ.

Image

Οι χαρακτήρες είναι όλοι ένας κι ένας. Ακόμα και εκείνοι που δεν είναι βασικοί και δεν τους βλέπουμε σε κάθε επεισόδιο είναι οι περισσότεροι πολύ αστείοι. Τους έξι βασικούς χαρακτήρες τους αγαπώ αλλά αδυναμία μου ήταν και θα είναι ο Ρος.

Χαρακτήρες

Ρέιτσελ Γκριν (Jennifer Aniston)
Image
Η Ρέιτσελ είναι το πλουσιοκόριτσο που πήρε τη ζωή στα χέρια της ενώ ήταν μαθημένη αλλιώς .Όσο και να άλλαξε βέβαια κάτι της έμεινε από την παλιά της ζωή. Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε πως προσπάθησε αρκετά .Λατρεύει τη μόδα και θα προσπαθήσει πολύ για να κάνει τελικά τη δουλειά που θέλει .Μου άρεσε πολύ η Aniston σε αυτό το ρόλο και από τα Φιλαράκια την έμαθα και μου αρέσει και στους άλλους ρόλους .Νομίζω είναι η μόνη από τους έξι που τη βλέπουμε τόσο συχνά σε ταινίες .

Μόνικα Γκέλερ (Courteney Cox)
Image
Η Μόνικα είναι μανιακή με την καθαριότητα (μανιακή όμως !!) είναι λιγάκι φωνακλού και θέλει πάντα να βγαίνει πρώτη σε όλα. Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά μαζί με κάνουν αν γελάω απίστευτα. Σε κάτι φάσεις δεν μπορεί να κοιμηθεί γιατί σκέφτεται πως κάτι είναι παρατημένο στο σαλόνι , αν παίζει κάτι και δεν κερδίσει την πιάνει πανικός, είναι πολύ οργανωμένη και θέλει όλοι να τα κάνουν όλα με το δικό της τρόπο.

Φοίβη Μπουφέ ( Lisa Kudrow)
Image
Η αλλόκοτη Φοίβη που σε κάνει να γελάς κάθε φορά με όλα τα περίεργα που κάνει .Αυτό που μου αρέσει στο χαρακτήρας της είναι πως είναι πολύ καλόψυχη (όπως και ο Τζόι) , αγαπάει τα ζώα, κάνει τα πάντα γι΄αυτούς που αγαπάει .Η Φοίβη με τα δύσκολα παιδικά χρόνια που φαίνεται και χαζούλα ώρες-ώρες αλλά αυτό είναι που με κάνει να γελάω περισσότερο.

Τζόι Τριμπιάνι (Matt LeBlanc)
Image
Ο γκομενιάρης Τζόι , που δεν μοιράζεται φαγητό , που είναι λιγάκι "σιχαμένος" ώρες - ώρες , ο χαζούλης καλόψυχος Τζόι που λατρεύει όσο τίποτα άλλο τους φίλους του και δεν διστάζει να μαλώσει για χάρη τους με όποιον τους πειράξει ..Λατρεύω τον Τζόι , λατρεύω τον Τζόι και την Φοίβη μαζί και τον τρόπο που έχουν να επικοινωνούν στον δικό τους .... πλανήτη . Ο Τζόι είναι ικανός να φάει το γλυκό της κοπέλας που συνοδεύει όταν εκείνη πάει στην τουαλέτα , να φάει όλα τα φαγητά από το χαλασμένο ψυγείο για να μη χαλάσουν , να πέσει μπροστά σε "σφαίρα" για να προστατεύσει τα σάντουιτς , να ρωτήσει αν η μπύρα έχει κρέας και γενικά ο Τζόι είναι ικανός με μια έκφραση να σε κάνει να γελάσεις .

Τσάντλερ Μπινκγ ( Matthew Perry)
Image
Ο Τσάντλερ είναι το παιδί που μεγάλωσε με χωρισμένους γονείς και μάλιστα η αιτία του χωρισμού ήταν ο ομοφυλόφιλος πατέρας του ,κάτι που φαίνεται να τον ενοχλεί πάντα όταν το θυμάται .Κάνει μια δουλειά που κανείς ποτέ δεν θυμάται , είναι κολλητός με τον Τζόι και ουσιαστικά θα έλεγε κανείς πως τον φροντίζει πολύ.Κάνει συνέχεια γκριμάτσες και γκάφες , φοβάται τη δέσμευση και του αρέσει να λέει συνέχεια αστεία .Όπου κι αν είναι σε ότι φάση κι αν είναι λέει αστεία .

Ρος Γκέλερ (David Schwimmer)
Image
Ο αγαπημένος μου Ρος ! Ο Ρος είναι ο ξερόλας της παρέας που διορθώνει τους πάντες και γενικά το παίζει πολύ έξυπνος. Έχει κάνει τρεις αποτυχημένους γάμους και όλοι τον κοροϊδεύουν πολύ γι' αυτό. Ο David Schwimmer έχει δώσει στο χαρακτήρα του Ρος κάτι ξεχωριστό, όλες οι ατάκες που λέει δεν θα ήταν το ίδιο αστείες αν δεν τις έλεγε εκείνος. Οι εκφράσεις του και ο τρόπος μου μιλάει είναι κάτι το ξεκαρδιστικό που τον κάνει αγαπημένο μου .Δεν θα πω κάτι άλλο, απλώς ότι τον αγαπώ.

Θέλω να βάλω αγαπημένες σκηνές αλλά εχω τόσες πολλές που δεν ξέρω τι να βάλω και τι να αφήσω .Τα Φιλαράκια με έχουν κάνει να γελάσω πολύ αλλά και να κλάψω
σε στιγμές όπως το πρώτο φιλί του Ρος και της Ρέιτσελ, όταν η Φοίβη αποχωρίστηκε τα τρίδυμα, η πρόταση γάμου του Τσάντλερ στη Μόνικα, όταν η Ρέιτσελ τελικά κατεβαίνει από το αεροπλάνο....
Καλά στο τελευταίο επεισόδιο εννοείται πως έκλαψα και κλαίω κάθε φορά γιατί ξέρω πως τελειώνει η σειρά και αυτό είναι κάτι που με στεναχωρεί. Όλοι εμείς οι φανατικοί λέμε πως θα θέλαμε κι άλλες σεζόν, ναι το καταλαβαίνω και εγώ θα ήθελα αλλά μήπως δεν θα τραβούσε άλλο ;Χωρίς πλάκα δέκα σεζόν είναι πάρα πολλές, μήπως από ένα σημείο και μετά θα κούραζε; Προτιμότερο είναι να τελειώσεις κάτι όμορφο όταν είναι ακόμα στα πάνω του παρά όταν έχει χάσει κάτι από την ομορφιά του .Οπότε όσο και να παρακαλάω να είχε έστω μια σεζόν ακόμα προσπαθώ να το σκέφτομαι λογικά. Για ένα μικρό reunion πάντως μετά από τόσα χρόνια δεν θα έλεγα όχι.

Αγαπημένο το τραγούδι της σειράς



Τρέιλερ


(δεν βρήκα κάτι καλύτερο για τρέιλερ της πρώτης σεζόν)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Friends (1994–2004)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Μάι 2013, 14:02

Απ' τις ωραιότερες σειρές. Αγαπώ ιδιαίτερα τον Τσάντλερ, που είναι, νομίζω, ο πιο ρεαλιστικός και συγκινητικός χαρακτήρας στα Φιλαράκια. Αγαπώ και τη σχέση του με τη Μόνικα (δεν νομίζω ότι αυτό πια είναι σπόιλερ), μια σχέση που, σε αντίθεση με ό,τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στην τηλεόραση και στις σειρές που διαρκούν χρόνια, δεν έχει χωρισμούς και ξανασμιξίματα, δράματα, ανατροπές κ.λπ. αλλά μια πολύ φυσιολογική και τρυφερή πορεία.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Friends (1994–2004)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 29 Μάι 2013, 18:22

Μου αρέσουν όλα τα Φιλαράκια έτσι όπως είναι. Αν έλειπε έστω κι ένας δεν θα ήταν τέλειοι... Κι εγώ την έχω δει άπειρες φορές τη σειρά και την ξαναβλέπω ξανά και ξανά. Ξέρω πάρα πολλές ατάκες απ' έξω και δεν πιστεύω πως υπάρχει επεισόδιο που να μην το ξέρω απ' έξω κι ανακατωτά. Πραγματικά θα έπρεπε να παίξω σε τηλεπαιχνίδι γνώσεων σχετικά με τα Φιλαράκια!!! Αλλά αρκετά με μένα :ρ

Αυτό που μου αρέσει πολύ στα Φιλαράκια είναι ότι τα νιώθεις και δικά σου φιλαράκια (παρεπιπτόντως πολύ ωραία μετάφραση τίτλου. Φαντάζεστε να το είχαν μεταφράσει "Οι φίλοι" ή "Οι 6 φίλοι" ή κάτι εντελώς διαφορετικό; Θα έχανε πολύ...) και επειδή τους έχει αγαπήσει πολύ ο κόσμος, όταν παρακολουθείς επεισόδια όπου γίνεται κάτι πολύ σημαντικό, καμιά πρόταση γάμου, κανένα πολυαναμενόμενο φιλί και ο κόσμος τσιρίζει μεγαλώνει πολύ και το δικό σου συναίσθημα (και μετά σε πιάνουν τα κλάματα!!)

Έχω δει και βλέπω πολλές σειρές, πολλές από αυτές που έχουν το ίδιο σκεπτικό με τα Φιλαράκια και προσπαθούν να μιμηθούν τους 6 ήρωες, κλέβουν ατάκες και αστεία, και δεν με πειράζει, αλλά τα Φιλαράκια έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Αν θα μου έλεγαν να πω ποια είναι τα πιο αγαπημένα μου πράγματα θα έλεγα τα Φιλαράκια και ο Χάρι Πότερ. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Friends (1994–2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Μάι 2013, 18:52

Η νούμερο ένα σίτκωμ με διαφορά από την δεύτερη. Καταπληκτικό χιούμορ και καταπληκτικό καστ. Ο ένας καλύτερος από τον άλλον. Δική μου αγάπη μάλλον ο Ρος.

Μπορώ να γράψω κατεβατό για το τί μου αρέσει αλλά, έτσι, για να σπάσω λίγο το τοπίο :ρ θα πω τί δεν μου αρέσει.

Καταρχήν, νομίζω πως είναι εύλογο να θεωρήσουμε πως όσον αφορά τα Φιλαράκια που τα παίζει ακατάπαυστα η τηλεόραση μέσα στα χρόνια, δεν χρειάζεται να μιλάμε για σπόιλερς. Ή όχι;

Έτσι, δεν μου άρεσε το σημείο που η Φοίβη μένει έγκυος στα τρίδυμα του αδερφού της. Έχω την αίσθηση πως το μόνο κέρδος είναι η αστεία ατάκα που σοκάρει "είμαι έγκυος στα παιδιά του αδερφού μου" κι από εκεί και πέρα τίποτα άλλο.

Επίσης, ο Τζόη, μου αρέσει πολύ, αλλά κάποιες στιγμές δεν βρίσκω ρεαλιστικό τον χαρακτήρα του. Παραείναι μπουνταλάς.

Κατά τ' άλλα πολύ πλάκα σαν Ντρέικ Ραμόρε! :))))

Το καλύτερο φάρμακο για μαύρες μέρες αυτή η σειρά. :πάνω: :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Friends (1994–2004)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 29 Μάι 2013, 19:45

Η Φοίβη όταν έμεινε έγκυος στα παιδιά του αδερφού της ήταν και στην πραγματικότητα έγκυος.. οπότε έπρεπε να κάνουν κάτι για να καλύψουν την εγκυμοσύνη της λογικά χωρίς να τη διώξουν από τη σειρά (αν δεν κάνω λάθος πατέρας του δικού της παιδιού ήταν κάποιος σεναριογράφος της σειράς ή κάτι τέτοιο), οπότε μου φαίνεται και λίγο λογικό όλο αυτό.. αλλιώς τι να την έκαναν; να την έκαναν να "φύγει για διακοπές" για σχεδόν μια σεζόν; να μείνει έγκυος από κάποιον άσχετο; να τη δείχνουν συνέχεια καθιστή όπως κάνουν σε άλλες σειρές; νομίζω η κίνησή της να κυοφορήσει τα παιδιά του αδερφού της ταίριαζε στο χαρακτήρα της και στην περίπτωση με τη μεγάλη γυναίκα του Φρανκ Τζούνιορ που δεν μπορούσε να κάνει παιδιά.. Και τα τρίδυμα επίσης βόλεψαν με βάση το πόσο γρήγορα μεγάλωνε η κοιλιά της υπο φυσιολογικές συνθήκες.

Όσο για τον Τζόι, με βάση προσωπικά μου βιώματα, θα έλεγα ότι δεν είναι αρκετά μπουνταλάς :ρ

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Friends (1994–2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Μάι 2013, 21:48

Αλίκη έγραψε:Η Φοίβη όταν έμεινε έγκυος στα παιδιά του αδερφού της ήταν και στην πραγματικότητα έγκυος..


άσε ρε.. δεν έτυχε να το ακούσω.. λογικό από αυτήν την άποψη αλλά λογικό και που δεν μου κολλούσε, τελικά :ρ

Αλίκη έγραψε:Όσο για τον Τζόι, με βάση προσωπικά μου βιώματα, θα έλεγα ότι δεν είναι αρκετά μπουνταλάς :ρ


:μπρ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Friends (1994–2004)

Ανάρτησηαπό Αξία » 29 Μάι 2013, 22:44

Φυσικά αγαπημένη σειρά! Στην παρέα το παρατσούκλι μου είναι Μόνικα :γρμβ: και χρειάστηκα χρόνο για να το δεχτώ αυτό :))))

Προσωπικά το καλύτερό μου είναι τα τραγούδια της Φοίβη και τα αστεία του Τσάντλερ. Θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να κρατήσει τόσο πολύ η σειρά, γιατί έκανε κοιλιά. Βρήκα αρκετά μέτρια την τελευταία σεζόν. :(

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Friends (1994–2004)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 29 Μάι 2013, 23:25

Δικός μου αγαπημένος είναι ο Τζόϊ με διαφορά. :)

Ξέρω ότι θα ακούσω τα εξ' αμάξης, μα δεν είναι από τις σειρές που τρελαίνομαι. Όχι ότι δεν είναι αστεία, ή κάτι τέτοιο, αλλά κάποια πράγματα μου φαινόντουσαν μάλλον "τραβηγμένα" ή επαναλαμβανόμενα. Η αλήθεια είναι πάντως πως έχουν γράψει τηλεοπτική ιστορία και δεν μπορούν να μιμηθούν. Πέρα από τα προσωπικά γούστα, αυτό είναι ντεφάκτο.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Friends (1994–2004)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 30 Μάι 2013, 10:34

Σινεφίλ έγραψε:Ξέρω ότι θα ακούσω τα εξ' αμάξης, μα δεν είναι από τις σειρές που τρελαίνομαι.

:ααργκ:
Πώς τολμάς; :οργή:
Και τώρα που σε μάλωσα :ρ συνεχίζω

Δυο πράγματα δεν μου αρέσουν πολύ στα Φιλαράκια. Κάποιες ασυνέχειες που άφησαν να περάσουν οι σεναριογράφοι για χάρη της πλοκής του κάθε επεισοδίου. Π.χ το παρελθόν Ρέιτσελ-Τσάντλερ και το πότε συναντήθηκαν. Με χάλασε, επίσης, αρκετά η φάση με το φιλί Μόνικα-Ρος. εεε;

Αυτό που με ενοχλεί, όμως, πιο πολύ απ' όλα είναι η αλλαγή στον χαρακτήρα της Φοίβης. Στην αρχή είναι αθώα, γλυκιά και αφελής. (Θυμάμαι π.χ. που δεν μπόρεσε να κρατήσει χρήματα που θεώρησε ότι δεν είχε κερδίσει). Στις τελευταίες σεζόν, αντίθετα, είναι πονηρή, περπατημένη, και συχνά βγάζει μια μοχθηρία που δεν της ταιριάζει καθόλου. Βέβαια είναι πάντα στον κόσμο της, αυτό δεν αλλάζει :χαχα:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Friends (1994–2004)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 30 Μάι 2013, 11:31

Εμένα ένα πράγμα που με χαλάει είναι ότι σε κάποια επεισόδια (τουλάχιστον 2 σε κάθε σεζόν) βάζουν σχεδόν μόνο παλιές σκηνές . Επίσης πιστεύω ότι ο Τσάντλερ ήταν τέλειος όσο έμενε με τον Τζόι μετά σοβάρεψε λίγο.Δεν είμαι φαν της ιστορίας Ρέιτσελ-Τζόι και θα ήθελα να είχα δει περισσότερο καιρό τον Ρος και την Ρέιτσελ μαζί γιατί τους αγαπώ σαν ζευγάρι.


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες