Seinfeld (1990-1998)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Μάι 2013, 15:22

Image

Τίτλος: Seinfeld
Έτη προβολής:1990-1998
Δημιουργός: Larry David, Jerry Seinfeld
Ηθοποιοί: Jerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Michael Richards…
imdb

Υπόθεση
Ο Τζέρη Σάινφελντ είναι ένας κωμικός "στεντάπ". Είναι εργένης, κάπως ιδιότροπος και κάνει παρέα με την Ιλέιν, τον Τζωρτζ και τον εκκεντρικό του γείτονα Κρέιμερ. Στην σειρά παρακολουθούμε την ζωή τους μέσα από καθημερινά κι αστεία περιστατικά.

Άποψη
Η σειρά κράτησε 9 σεζόν και άφησε εποχή στις ΗΠΑ. Στην Ελλάδα, και σε αντίθεση με τα Φιλαράκια, δεν παίχτηκε με αποτέλεσμα μια τόσο μεγάλη σίτκωμ να είναι παντελώς άγνωστη εδώ.

Κάθε επεισόδιο ξεκινάει και κλείνει με τον Σάινφελντ σε στένταπ χιούμορ, σχετικό με το θέμα του επεισοδίου. Για εμένα, είναι ένας από τους καλύτερους στεντάπ κωμικούς που υπάρχουν κι έτσι πάντα ευθυμώ πριν καλά-καλά αρχίσει το επεισόδιο. Στην διάρκεια του επεισοδίου, παίζοντας, καμιά φορά τον βλέπουμε να μην μπορεί να κρατηθεί σοβαρός και να γελάει εκεί που δεν θα έπρεπε, αλλά ακόμα κι αυτό του πάει.

Στένταπ από τον Σάιφελντ σε ξεκίνημα επεισοδίου



Όμως καί οι τέσσερις πρωταγωνιστές είναι εξαίρετοι στους ρόλους τους και κρατάνε τις σεζόν σταθερά σε μια πολύ καλή ποιότητα.

Πρόκειται για μια σειρά που έχει σαρώσει τα βραβεία και που στις ΗΠΑ αποτελεί τηλεοπτικό σημείο αναφοράς.

Να μην ξεχάσω να αναφέρω τα χαρακτηριστικά κιτς ντυσίματα, που υποθέτω είναι αναφορά στον καθημερινό Νεοϋορκέζο, και το χαρακτηριστικό τζαζ θέμα της σειράς.

Χαρακτήρες
Πρωταγωνιστής είναι ο Τζέρη Σάινφελντ που υποδύεται τον... Τζέρη Σάινφελντ σε μια σειρά που λέγεται... "Σάινφελντ". Ιδιότροπος κυρίως με την τάξη και την καθαριότητα, ο τύπος που στην βούρτσα του δεν θα βρεις ούτε μια τρίχα!
Image

Την σειρά πλαισιώνουν ο κολλητός του, Τζωρτζ Κωνστάντζα, ένας τύπος που πέφτει εύκολα σε μικρότητες και που γίνεται εύκολα γελοίος.
Image

Η πρώην φίλη του Σάινφελντ και νυν... απλά φίλη Ιλέιν.
Image

Και ο σούπερ εκκεντρικός γείτονας, σαν τον όνομά του, Κόσμο Κρέιμερ.
Image

Όλοι εργένηδες, κι όλοι ιδιότροποι, ο καθένας με τον δικό του τρόπο. Κατά τ' άλλα, καθημερινοί Νεοϋρκέζοισε ανεκδιήγητες καθημερινές καταστάσεις.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 25 Μάι 2013, 23:16

Το τρέιλερ σαν να μου θυμίζει κάτι, σαν να έχει παιχτεί σε κάποιο ελληνικό κανάλι, κάποτε; :χμ:

Από τους χαρακτήρες, όσο τους είδα στο τρέιλερ, μου άρεσε ο Κρέιμερ. :χαχα:

Όσο γι' αυτό...
Φαροφύλακας έγραψε:ο τύπος που στην βούρτσα του δεν θα βρεις ούτε μια τρίχα!


...ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την έκπληξη! :γρμβ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάι 2013, 23:07

Εντωμεταξύ, έχουν όλοι πολύ χάλια ντυσίματα και κάπως κιτσάτες εμφανίσεις. Μέσα από αυτήν την σειρά μου έχει δοθεί η εντύπωση πως ο καθημερινός άνθρωπος στην Νέα Υόρκη ντύνεται ψιλοχάλια.

Με αποκορύφωμα την Ιλέιν που θυμίζει νύφη σε κοινότητα Μορμόνων:

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2013, 00:17

Χτυπιέμαι με τα επεισόδια "The Secret Code" και "The Gum" της 7ης σεζόν... :μουάχαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 06 Μάρ 2014, 13:54

Την ξαναξεκίνησα πρόσφατα. Την έχω ήδη δει δυο φορές και δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν έχει προβληθεί στην Ελλάδα! Αγαπημένος μου είναι ο Κρέιμερ φυσικά, και πάντα τον θυμάμαι σε μια σκηνή που προσπαθεί να βγάλει ένα παντελόνι...


Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Μάρ 2014, 17:53

Νιώθω συγκίνηση :λυγμ: δεν έχω ξανασυναντήσει (πέρα από την αδερφή μου) άνθρωπο που να βλέπει Σάινφελντ στην Ελλάδα...
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 06 Μάρ 2014, 18:03

το αστείο είναι πως το προτείνω αλλά κανείς δεν το βλέπει... εμένα μου το πρότεινε μια φίλη που είναι Ελληνίδα και μένει στην Ελλάδα πάντως...
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 27 Μάι 2014, 19:24

Είδα δύο επεισόδια και μου άρεσαν πάρα πολύ! Με τα σταντάπ του Seinfeld έπιασα τον εαυτό μου να γελάει δυνατά, κάτι που γενικά δύσκολα μου συμβαίνει. Δεν κατάλαβα όμως, αυτός ο Seinfeld υποδύεται τον εαυτό του; Ή έναν χαρακτήρα με το ίδιο όνομα; :χμ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Μάι 2014, 19:50

Από όσο καταλαβαίνω, υποδύεται έναν χαρακτήρα βασισμένο στον εαυτό του.

Ο Σάινφελντ έχει από τα λίγα σταντάπ που με κάνουν και γελάω. Τα περισσότερα (και δει τα ελληνικά τύπου Χατζηπαύλου κτλ.) δεν μου φαίνονται καθόλου αστεία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Seinfeld (1990-1998)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Ιουλ 2014, 14:42

Αυτές τις μέρες δεν βλέπω σχεδόν τίποτε άλλο εκτός από Σάινφελντ τα βράδια, που έχει χαλαρωτική επίδραση πάνω μου. Μ' αρέσει που δεν έχει δράματα και συγκινήσεις (όπως είχαν π.χ. αρκετά επεισόδια των Friends) κι ότι δεν χρειάζεται την παραμικρή σκέψη ή προσπάθεια.
Μου αρέσει πολύ που δεν υπάρχει κάτι ερωτικό ανάμεσα στον Τζέρι και την Ελέιν, όπως θα περίμενε κανείς, και που είναι σκέτο φίλοι παρότι ήταν ζευγάρι στο παρελθόν. Επίσης, δεν έχω αγαπημένο χαρακτήρα, μ' αρέσουν όλοι :))))

Γενικά έχει πολύ-πολύ ωραίο χιούμορ. Τα ρούχα είναι πράγματι άθλια. Η Ελέιν είναι όμορφη κοπέλα, που επιμένει να ασχημαίνει με τις άθλιες ενδυματολογικές επιλογές της.
Είμαι στην τέταρτη σεζόν τώρα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες