The Simpsons (1989-)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Simpsons (1989-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Σεπ 2016, 15:01

Είπα να μοιραστώ μαζί σας αυτό το εκπληκτικό σκάκι που μου έκαναν δώρο :)) :))))

Image

Image

Image

Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Simpsons (1989-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2016, 16:56

ω, κάποιος σε αγαπάει! :))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: The Simpsons (1989-)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Σεπ 2016, 01:44

Πολύ ωραίο όντως Ίζι, αλλά θα σου ομολογήσω ότι η προσοχή μου επικεντρώθηκε σε κάτι άλλο που αφορά την αντίληψη. Να υποθέσω λοιπόν ότι εξέλαβες τα μπλε τετράγωνα ως τα λευκά; γιατί στη δική μου περίπτωση τα μπλε ξεκάθαρα θα τα χαρακτήριζα ως τα μαύρα :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Simpsons (1989-)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Σεπ 2016, 14:16

Μπα και για μένα τα μπλε είναι μαύρα - αν δεις έβαλα τη μαύρη βασίλισσα σε μαύρο τετράγωνο. Απλώς τα τοποθέτησα λάθος στη σκακιέρα :φιρουλί: (Γνώριζα ότι κάθε βασίλισσα πάει στο χρώμα της, όμως μόλις τώρα, με αφορμή το σχόλιό σου, έμαθα ότι πρέπει να έχουμε λευκό τετράγωνο στην κάτω δεξιά γωνία του κάθε παίκτη. Σε τι εξυπηρετεί άραγε;). Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ το σκάκι όμως δυστυχώς είμαι άθλια παίκτρια. :ανέκφραστος:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: The Simpsons (1989-)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Σεπ 2016, 18:26

Το είχα παρατηρήσει αυτό με τις βασίλισσες. Αυτό που δεν είχα καταλάβει τότε, χωρίς να του δώσω ιδιαίτερη σημασία και μόλις συνειδητοποίησα, είναι τον λόγο που συνέχιζε να μου φαίνεται η θέση φυσιολογική. Είχα βλέπεις μετατρέψει ασυναίσθητα τα μαύρα κομμάτια σε λευκά, γιατί όπως είναι και οι δύο βασίλισσες βρίσκονται στη λάθος πλευρά του βασιλιά τους.

Με την πάροδο του χρόνου συνδέεις το χρώμα κάθε τετραγώνου με τις συντεταγμένες του. Αν με ρώταγες τι χρώμα έχει το ζ5 τετράγωνο για παράδειγμα, αν δεν στο απαντούσα αμέσως, δεν θα χρειαζόμουν πάνω από μια στιγμή να κοιτάξω την σκακιέρα στο μυαλό μου για να το βρω, παρότι το έχω εγκαταλείψει το παιχνίδι εδώ και αρκετά χρόνια.

Τεχνικά δεν θα είχα πρόβλημα να παίζω με τα τετράγωνα να εναλλάσσουν χρώμα μεταξύ των παρτίδων μου, αν και το θεωρώ βέβαιο ότι θα μου ήταν αρκούντως κουραστικό και η μόνη διαφοροποίηση θα ήταν το χρώμα τετραγώνου της βασίλισσας και του βασιλιά, που θα άλλαζε ανάλογα με τη θέση της σκακιέρας.

Το πρόβλημα θα το είχαμε στις συζητήσεις και αναλύσεις, που δεν θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για λευκοτετράγωνες αδυναμίες, λευκοτετράγωνους αξιωματικούς κτλ, αφού δεν θα ήταν ποτέ σταθερά :))))


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες