Gossip Girl (2007-2012)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 08 Απρ 2013, 17:34

Image
Τίτλος: Gossip Girl
Έτη προβολής: 2007-2012
Δημιουργός: Josh Schwartz, Stephanie Savage
Ηθοποιοί: Blake Lively, Leighton Meester, Penn Badgley, Chace Crawford, Taylor Momsen, Jessica Szohr, Ed Westwick, Kelly Rutherford, Matthew Settle ....
(Η σειρά είναι βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο της Cecily von Ziegesar )

Πλοκή
Η σειρά Gossip Girl έχει να κάνει με τις ζωές των εφήβων και όχι μόνο της υψηλής κοινωνίας του Μανχάταν.Τα μυστικά τους είναι αδύνατον να κρατηθούν κρυφά αφού η μπλόγκερ Gossip Girl ξέρει τα πάντα και βγάζει στη φόρα τα πάντα. Κανείς δεν ξέρει την ταυτότητα του gossip girl και φυσικά όλοι την μισούν και την λατρεύουν ταυτόχρονα. Η ζωή τους παίρνει παραπάνω αξία με τα κουτσομπολιά που εκείνη βγάζει στη φόρα όμως καμιά φορά το παρακάνει και βγαίνουν προς τα έξω αλήθειες που θα έπρεπε να μείνουν κρυφές.

Άποψη
Μου αρέσει πολύ αυτή η σειρά και λυπήθηκα πολύ που πέρυσι τελείωσε, (εγώ όμως ξέρω το gossip girl :φρύδια: ) Βέβαια έχει αρκετή υπερβολή, ας πούμε τις λιμουζίνες εκεί τις έχουν σαν τα ποδήλατα και πηγαίνουν παντού με αυτές, :ναι: Επίσης μέχρι το τέλος της σειράς όλοι έχουν πάει με όλους :χαχα: Όμως αυτό δεν μας χαλάει. Πιστεύω αυτό που με κέρδισε εμένα στη συγκεκριμένη σειρά είναι και αυτή η υπερβολή, η αγωνία, τα ωραία ρούχα, τα πάρτυ, η πολυτέλεια ... Περνάει ευχάριστα η ώρα και ειδικά για εμάς τα κοριτσάκια η σειρά είναι ότι καλύτερο. Έχω διαβάσει το πρώτο βιβλίο που είναι βασισμένη η σειρά και είναι καλούτσικο αλλά καμία σχέση με τη σειρά. Αν και δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία για να έχω πολύ άποψη προσωπικά διαλέγω τη σειρά και όχι το βιβλίο, Το βιβλίο για μένα ήταν μια συμπαθητική συντροφιά στην ξαπλώστρα μου το καλοκαίρι ενώ τη σειρά την ήθελα συντροφιά όλο το χρόνο.

Αγαπημένοι μου φυσικά ο Τσακ και η Μπλερ .Αξέχαστη και αγαπημένη σκηνή εκείνη που είναι στη λιμουζίνα και που είμαι σίγουρη όσοι έχουν δει τη σειρά συμφωνούν μαζι μου.

Image

Οι περισσότερες σκηνές τους είτε ήταν παθιάρικες είτε αγαπησιάρικες μου αρέσουν πολύ. Η σκηνή στη λιμουζίνα όμως είναι ξεχωριστή γιατί έτσι άρχισε ο μεγαλύτερος έρωτας της σειράς και ένας μεγάλος και υπέροχος έρωτας γενικότερα.
:γιούπι: Αγαπάμε Τσακ και Μπλερ !!!!




Την προτείνω για χαλαρά βράδια παρέα με μια ανάλαφρη σειρά, υπάρχει κίνδυνος να κολλήσετε βέβαια και να βλέπετε ασταμάτητα όπως έκανα κι εγώ :ναι: Οι σεζόν είναι έξι και το κάθε επεισόδιο κρατάει αν θυμάμαι καλά 40 λεπτά.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 08 Απρ 2013, 22:15

Αγαπημένη σειρά το Gossip Girl και σκεφτόμουν πριν από λίγο καιρό να το ξαναρχίσω. Μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά οι πρώτοι κύκλοι, μετά κάπου επαναλαμβανόταν αλλά ήταν πάντα ωραίο. Κι εγώ είμαι φαν Τσακ-Μπλαιρ ενώ κάτι άλλη συνδυασμοί που έγιναν προς το τέλος μου φάνηκαν εμετικοί!!!!! Γενικά ότι έχει σχέση με τον Νταν και το ανεκδιήγητο μαλλί του μου φαίνεται εμμετικό!!!!!!

Φυσικά η σκηνή στη λιμουζίνα ήταν Θ Ε Ϊ Κ Η αξίζει να ξαναδείς όλη τη σειρά μόνο για αυτό το ζευγάρι, μόνο για αυτή τη σκηνή. Από ρούχα στην αρχή μου άρεζε η Μπλαιρ, είχε το στυλάκι της καλής μαθήτριας, με τα ωραία καστανά μαλλιά με τη στέκα, τα χαριτωμένα φορέματα και το γενικό στυλ που μου αρέσει, αλλά όταν μεγάλωσε έγινε τσίρκο!! Κι επειδή όταν μιλάμε για gossip girl δεν μπορούμε να αφήσουμε τα ρούχα απ' έξω. Να ένα-δυο παραδείγματα:
Image
κουκλίτσα ζωγραφιστή!
Image
μη χειρότερα, κι ας είναι ακόμα και το βρακί της μάρκα!!

Από την άλλη η Serena ποτέ δεν με απογοήτευσε με το στυλ της. Φαινόταν τόσο φυσική ό,τι κι αν φορούσε και όλα τα υποστήριζε ακόμα κι αν ήταν κραυγαλέα. Σε κάθε επεισόδιο περίμενα το κάτι καινούργιο που θα φορούσε. Και δεν μπορώ να ξεχάσω αυτό το φόρεμα που μου άρεσε απίστευτα πολύ:
Image

Επίσης μου άρεσαν πολύ τα επεισόδια στο Παρίσι!!!

Εκτός από τα ρούχα τους μου άρεσαν πολύ και τα σπίτια τους. Η γενικότερη επιροή από Audrey Hepburn της Μπλαιρ, και το Μπλαιροτσακόσπιτο στο τέλος, μου άρεσε πάααρα πολύ!!

Και σαν άλλο gossip girl να πω κι εγώ ότι η ηθοποιός που έπαιζε τη Serena στην αρχή τα είχε με τον ηθοποιό που έπαιζε τον Νταν, αλλά μετά χώρισαν και προς το τέλος της σειράς μάλιστα αυτή παντρεύτηκε τον κούκλο Ryan Reynolds!! Ο ηθοποιός που έπαιζε τον Τσακ τα είχε με την κοπέλα που έπαιζε τη Βανέσα, η Μπλαιρ έβγαλε cd (!) και η κοπελίτσα που έπαιζε την Τζένι, την αδερφή του Νταν, έγινε μέλος σε συγκρότημα μουσικής και την ψώνισε τόσο που αναγκάστηκαν να τη διώξουν, δημιουργώντας διάφορες καταστάσεις για να τη μισήσουμε (και τα κατάφεραν!).

you know you love me
XOXO
(ένα "καθόλου" πορωμένο gossip girl) ;)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 08 Απρ 2013, 22:46

Ο Νταν στους 2 πρώτους κύκλους είναι υποφερτός και έχει νορμάλ μαλλί σε φάση που τον έλεγες και όμορφο αλλά μετά....τι να πει κανείς για το άθλιο μαλλί του;;;
Image
Ο ντεμέκ έχω στυλ και κάνω και χωρίστρα στο πλάι :κάτω:
Για τα ζευγάρια που λες Αλίκη τα ήξερα όλα αυτά .Αταίριαστοι μου φάνηκαν ο Τσακ και η Βανέσα, γενικά η Βανέσα δεν μου αρέσει πολύ εμφανισιακά. Και ο ρόλος της ήταν σπαστικός από την αρχή ως το τέλος μπορώ να πω μου έσπαγε τα νεύρα. Δεν ήξερα ότι η Blake Lively παντρεύτηκε τον υπέροχο Ryan Reynolds (μα τι κούκλος !! )
Δεν έχουμε και πλοκή αλλιώς θα ήθελα πολύ να σχολιάσω την ταυτότητα της gossip girl :χαχα: Δεν το περίμενα με τίποτα !!

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 08 Απρ 2013, 22:58

Σίγουρα θέλω να ξαναδω τη σειρά εφόσων ξέρω τώρα πια την ταυτότητα της. Πάντως η αποκάλυψη αυτή την έκανε να ανέβει στα μάτια μου. :ναι:

Και ναι, ο Νταν ήταν άθλιος!!!! Ειδικά προς το τέλος δεν μπορούσα να τον βλέπω!!! Με τη Βανέσα δεν είχα πολύ πρόβλημα γενικά, ήταν αρκετά ήσυχη.. κι εκείνη όμως είχε χαλάσει τα μαλλιά της. Ενώ είχε νομίζω σγουρά στην αρχή κάπως σαν τα δικά μου (το φυσικό :ρ ) μετά τα έκανε ψεύτικο σγουρό και στο τέλος τα έκανε ένα καμένο οτιναναι που δεν ξέρω τι λόγο ύπαρξης είχε. Είναι ομορφούλα πάντως, με μαύρα μαλλιά και γαλλάζια μάτια.
Image

Αυτή που ήταν τέρμα άσχετη και μας την κουβαλούσαν στα τελευταία επεισόδια λες και ήταν βασική πρωταγωνίστρια, η σκύλα η Τζορτζίνα, αυτήν καθόλου δεν τη χώνευα!!!

Και πες αλήθεια, ο Νέιτ δεν ήταν τέρμα χαζός; πίστευε ότι κι αν του έλεγαν και δεν αντιστάθηκε ποτέ και σε καμία κοπέλα που του την έπεσε.

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 08 Απρ 2013, 23:10

Καλά ο Νέιτ πήγε με όλες , όλες όμως.Εντελώς χαζός πράγματι , νομίζω πήγαν να τον πλασάρουν σαν τον κούκλο και τέλειο εραστή της σειράς αλλά μάλλον κατάφεραν το αντίθετο :ρ όΧΙ Όχι φυσικά ότι τον λες άσχημο, αντιθέτως , απλά η σεξουαλική του ζωή παραήταν έντονη .
Είναι ενδιαφέρον πάντως πως άλλαξαν οι χαρακτήρες μέσα στις 6 σεζόν.Η μαμά της Μπλέρ από εντελώς αδιάφορη ξαφνικά την βλέπουμε αργότερα να είναι μια στοργική μητέρα που στάθηκε σε όλα δίπλα στην Μπλέρ, ήταν καλή με την Ντορότα (που της έδωσε το σπίτι) και η Λίλι έγινε σωστή μητέρα όσο περνούσαν τα επεισόδια αν και βέβαια η ζωή της και οι γάμοι της θύμιζαν τόλμη και γοητεία... Ο Νέιτ έγινε πολύ....businessman και η Σερίνα είχε πωρωθεί με την καριέρα της ...Γενικά οι χαρακτήρες άλλαξαν πολύ σε μερικούς αυτό βγήκε φυσικά , πως μεγάλωσαν δηλαδή και ωρίμασαν και όλα ήρθαν φυσιολογικά σε μερικούς πάλι η αλλαγή ήταν κάπως άκυρη και όπως τους βόλεψε.
Την gossip girl όμως...πιστεύω δεν πήγε κανενός το μυαλό εκεί.Τώρα που ξαναβλέπω τη σειρά παρατηρώ τα σημάδια και νομίζω ότι στο πρώτο επεισόδιο το δείχνει αρκετά καθαρά .Μπορεί βέβαια να το βλέπω τόσο καθαρά επειδή ξέρω :ρ

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 08 Απρ 2013, 23:17

Νομίζω δεν είχαν αποφασίσει από την αρχή να είναι αυτή το gossip girl, πρέπει να τους βγήκε στην πορεία... αλλά πάλι μπορεί να κάνω λάθος. Μπορεί να το μπερδεύω με το pretty little liars. Αχ την ξαναβλέπεις τελικά;; Κι εγώ το σκέφτομαι να την ξαναδώ... Μου λείπει και λίγο να πω την αλήθεια.... Πάντως θέλω πολύ άλλη μια σειρά τύπου gossip girl!!!

Α, ναι κι από τα βιβλία έχω διαβάσει το πρώτο και το δεύτερο που δε μου άρεσε καθόλου!! Καμία σχέση με τη σειρά βέβαια...

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 08 Απρ 2013, 23:19

Είμαι στη δεύτερη σεζόν τώρα δεν άντεξα και τα ξαναβλέπω αλλά χαλαρά...Έτσι για να υπάρχει και λίγο αυτή η σειρά ;)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 09:18

Μάλλον κάπως κοριτσίστικη η σειρά; :φιρουλί:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 09 Απρ 2013, 10:52

Φαροφύλακας έγραψε:Μάλλον κάπως κοριτσίστικη η σειρά; :φιρουλί:

Ναι , θαρρώ πως είναι κυρίως για το γυναικείο κοινό :))))

Αβατάρι χρήστη
Γκόλφω
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιαν 2015, 16:49

Re: Gossip Girl (2007-2012)

Ανάρτησηαπό Γκόλφω » 06 Φεβ 2017, 17:53

Την εχω ξεκινησει 1-2 φορες, ειδα μερικα επεισοδια αλλα την παρατησα. Σκεφτομαι καποια στιγμη να την ξανα προσπαθησω. Βεβαια μπορει και οχι. :μαναι:


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες