Babylon 5 (1994-1999)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Babylon 5 (1994-1999)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 08 Δεκ 2016, 21:26

Image

Τίτλος: Babylon 5
Έτος παραγωγής: 1994-1999
Κύκλοι: 5
Δημιουργός: J. Michael Straczynski
Ηθοποιοί: Michael O' Hare, Jerry Doyle, Mira Furlan, Peter Jurasik, Andreas Katsulas...


Υπόθεση
Μετά τον πόλεμο Ανθρώπων-Μινμπάρι, θεωρήθηκε αναγκαίο να δημιουργηθεί ένα μέρος όπου άνθρωποι και εξωγήινοι θα μπορούσαν να λύσουν τις διαφορές τους ειρηνικά, ώστε να αποφευχθούν μελλοντικές συγκρούσεις. Το σχέδιο αυτό ήταν το σχέδιο "Babylon", ένας διαστημικός σταθμός για διπλωμάτες, εμπόρους, επιχειρηματίες και περιηγητές απ' όλες τις φυλές.

Image

Άποψη
Η σειρά μας μεταφέρει στο έτος 2258, 10 χρόνια μετά τον πόλεμο των ανθρώπων με μια εξωγήινη φυλή, τους Μινμπάρι (ο οποίος εξιστορείται στην ταινία "In the begining"). Το επίκεντρο της είναι ο τελευταίος από τους διαστημικούς σταθμούς Babylon, o Babylon 5.

Συναντάμε πολλές φυλές, πολλά πρόσωπα, εκ των οποίων οι βασικοί είναι:

Γήινοι:
Image
Διοικητής Σινκλαίρ, ο διοικητής του σταθμού.

Image
Γκαριμπάλντι, υπεύθυνος ασφαλείας του σταθμού.

Image
Ιβάνοβα, δεξί χέρι του διοικητή.

Image
Δρ. Φράνκλιν, ο επικεφαλής ιατρός του σταθμού.

Image
Δις Γουίντερς, τηλεπαθητική σύμβουλος, "Ψ".

Image
Σέρινταν, βασικός ρόλος από το 2κύκλο και μετά.

Μινμπάρι:
Image
Πρέσβειρα Ντελέν.

Image
Λενιέρ, ακόλουθος της πρέσβειρας Ντελέν.

Κενταυριανοί:
Image
Πρέσβης Λόντο Μολάρι.

Image
Βιρ, ακόλουθος του πρέσβη Λόντο.

Ναρνς:
Image
Πρέσβης/ Πολίτης Τζι' Καρ.

Image
Να' Τοθ, ακόλουθος πρέσβη Τζι' Καρ.

Βόρλονς:
Image
Πρέσβης Κος.


Πρόκειται για μία εξαιρετικά πολυσύνθετη σειρά, που καταπιάνεται με τα πάντα πολιτική, κοινωνικά, ηθικά και θρησκευτικά ζητήματα, διαπροσωπικές σχέσης και γενικά έχει μια τεράστια γκάμα θεματολογίας, την οποία μπλέκει άψογα με τη βασική ιστορία. Η πλοκή της είναι αριστουργηματική, χωρίς ψεγάδια και χωρίς να αφήνει κανένα κενό. Οι χαρακτήρες είναι πολύ καλοδουλεμένοι και το καστ πολύ πετυχημένο. Ιδιαίτερη εντύπωση κάνουν ο πρέσβης Λόντο και ο πρέσβης Τζι' Καρ, με την "κόντρα" που έχουν, τους ακαταμάχητους διαλόγους τους και φυσικά τις εξαιρετικές τους ερμηνείες, με έναν απίστευτο Peter Jurasik ως Λόντο και το μοναδικό Ανδρέα Κατσούλα ως Τζι Καρ.

Image

Η σκηνοθεσία και τα εφέ "κραυγάζουν" ότι είναι της εποχής, τα μικρά "πιστολέτα" που έχουν χρησιμοποιηθεί ως προηγμένα όπλα είναι αστεία, αλλά τη σειρά αυτή τη βλέπεις για το σενάριο και την πλοκή και όχι για τα φανταχτερά εφέ..

Υπάρχει περιπέτεια, άφθονο σασπένς, μυστήριο, έξυπνο και ατακαδόρικο χιούμορ, αρκετή συγκίνηση (σε κάποια σημεία) και σίγουρα το ενδιαφέρον παραμένει αμείωτο από το πρώτο ως το τελευταίο επεισόδιο.

Γύρω από τη σειρά έχουν γίνει 5 ταινίες και μία σειρά spinn off, συν μερικά αυτοτελή επισόδεια, που τη συμπληρώνουν, χωρίς η μη θέαση τους να κάνει τη σειρά ελλειπή ή να αφήνει κενά στο θεατή.

Το Babylon 5 έχει βραβευτεί με 1 Primetime Emmy, και έχει άλλα 16 βραβεία και 25 συμμετοχές σε διάφορες διοργανώσεις.



Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Babylon 5 (1994-1999)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 08 Δεκ 2016, 22:18

Τη σειρά αυτή την ωφείλω εξ' ολοκλήρου στο Θεατή, μιας και χάρη σ' εκείνον την έμαθα, την είδα και την αγάπησα!! :) :))

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Babylon 5 (1994-1999)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Δεκ 2016, 13:44

Δυστυχως εχω μονο "εγκυκλοπαιδικες" γνωσεις απο αυτη τη σειρα. Την ψιλοπαρακολουθουσα οταν την επαιζε η τηλεοραση αλλα οπως γινεται συνηθως, δεν μπορουσα να ειμαι συνεπης, οποτε την παρατησα συντομα. Παντα ομως μου εξιταρε την περιεργεια, αφου απο ολους ειχα ακουσει για μια συναρπαστικη, δομημενη πλοκη και ενα συγκεκριμενο story arc, με πολυπλοκες ιστοριες που εξυπηρετουν μια συγκεκριμενη, γενικοτερη μυθολογια.

Πιο προσφατα ειχα ξεκινησει να τη βλεπω ψηφιακα και ειδα τα πρωτα επεισοδια, χωρις υποτιτλους ομως. Σε αυτα τα επεισοδια κυριαρχει ενα μυστηριωδες κλιμα, του τί ακριβως εγινε στο τελος του πολεμου Γης και Μινμπαρ: πριν την αρχη της σειρας, οι Γηινοι κερδισαν τον πολεμο, αφου ομως παραιτηθηκαν οι Μινμπαρι τη στιγμη που ειχαν στρατιωτικη υπεροχη. Κανενας δεν ξερει γιατι εγινε αυτο και γιατι οι Μινμπαρι ουσιαστικα χαρισαν τον πολεμο στους Γηινους, και ο Διοικητης Σερινταν το ερευνουσε. Ειμαι σιγουρος οτι θα γινοταν μια αποκαλυψη στα επεισοδια που δεν εχω δει ακομα :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Babylon 5 (1994-1999)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 09 Δεκ 2016, 15:06

Ξενερωτα είναι έτσι όπως τα περιέγραψες πρόκειται για μια υπέροχη σειρά.Το γιατί παραιτήθηκαν οι Μινμπαρι είναι ένα μικρό κλάσμα της γενικότερης πλοκής.

Υπότιτλους έχω για ολους τους κύκλους και μπορω να στους στείλω με μέιλ. Δεν ξέρω αν σε βολευει κάτι τέτοιο...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Babylon 5 (1994-1999)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Δεκ 2016, 21:00

Θα το εκτιμουσα!

Μιας και ο Τονια ανεφερε τα εφε "της εποχης", απο οσο ξερω ηταν η πρωτη σειρα που ειχε εξ ολοκληρου ψηφιακα διαστημικά σκηνικα αντι για μοντελα (οπως το παλιοτερο Σταρ Τρεκ). Παραλληλα ομως φαινονταν και πολυ ψευτικα, αλλα και χαρακτηριστικα.

Αξιοσημειωτο ειναι οτι οι διαστημικες σκηνες δεν εχουν καθολουηχητικα εφε, με τη λογικη οτι στο διαστημα δεν υπαρχει ηχος. Κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται τοσος ρεαλισμος, αφου ολοι αυτοι οι ηχοι ακουγονται απο τους πιλοτους, ενω μπορει να ειναι "υποθετικοι".
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Babylon 5 (1994-1999)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 09 Δεκ 2016, 21:29

Ξενέρωτα.. "η" τόνια.. :))))

Αλήθεια τι εννοείς για τα ηχητικά εφέ ότι δεν ακούγονται? Στο babylon? Ακούγονται.. πως δεν ακούγονται?? :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Babylon 5 (1994-1999)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Δεκ 2016, 21:50

Τυπογραφικο λαθος. Ειναι προφανες οτι ειναι η Τόνια και όχι ο Τόνιας. :))))

Αναφεροmαι στις διαστημικες σκηνες, τις αστρομαχιες κλπ. Τα ηχητικα εφε, αν υπηρχαν, ηταν πολυ φειδωλα. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ηταν τα ΠολεμοΑστρικα βζουν και πιου πιου.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Babylon 5 (1994-1999)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 09 Δεκ 2016, 22:24

:χαχα: :χαχα: Το φαντάστηκα.. αλλά λέω ποτέ δεν ξέρεις!! :ρ :χαχα:

Δεν το χω προσέξει τόσο να σου πω την αλήθεια, πάντως επειδή την ξαναπιάσαμε απ' την αρχή, έτυχε τώρα που έγραψες να βλέπουμε επεισόδιο με μάχη και είχε μπόλικα.. και βζουμ βζουμ και πίου πίου..!!
Τώρα γενικότερα μπορεί να 'χεις δίκιο, όρκο δεν παίρνω.. το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω.. ;) :))))
Πάντως αν τα καταφέρεις να την ολοκληρώσεις πιστεύω θα σου αρέσει πολύ!!


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 16 επισκέπτες