Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Ιούν 2014, 21:39

Φαροφύλακας έγραψε:Νομίζω πως ο Τίριον, η Καλίση κι η Άρια, είναι οι αγαπημενες του Ρ.Ρ. και γι' αυτό την έχουν βγάλει ζωντανοί μέχρι τώρα και πιστεύω πως θα συνεχίζουν να την βγάλουν καθαρή.


Τον Τζον Σνόου ξέχασες που μάλλον είναι ο Νο1 αγαπημένος του Μάρτιν (δυστυχώς, γιατί βαριέμαι απεριόριστα τις ιστορίες του, όπως και του Μπραν που κι αυτός προβλέπω να μακροημερεύει. Μόνο η φάση Τζον-Ίγκριντ μου άρεσε). Αλήθεια ποιων χαρακτήρων τις ιστορίες βαριέστε;

Εγώ βαριέμαι Τζον (όμως μ' αρέσει ο Σαμ), Στάνις και κυρίως Μπραν.

Ο Ομπερυν
ήταν πράγματι ένας πολύ ενδιαφέρων χαρακτήρας και λυπήθηκα που τον χάσαμε :(


Πάντως το επεισόδιο 8
εκτός από το τέλος, είχε κι άλλες πολύ έντονες στιγμές. Μιλάμε, έσπασε η καρδιά μου για τον κακομοίρη τον Σερ Τζόρα. Και η φάση ανάμεσα στη μαυρούκα της Ντενέρις (δεν θυμάμαι όνομα) και τον Άσπιλο είχε πολλή ένταση. Απροσπέλαστο το εμπόδιο όμως... δυστυχώς :( Άσε που έχω πάθει πλάκα με τη Σάνσα. Τι έγινε; Απέκτησε μυαλό ξαφνικά, ή ήταν μια τυχαία αναλαμπή και να μην ελπίζω; Μια χαρά της έπεσε τώρα ο Μπέιλις πάντως...
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιούν 2014, 22:03

δεν έχεις άδικο, Ίζι. Το συγκλονιστικό τέλος του επεισοδίου υποσκίασε κάπως τις άλλες ωραίες στιγμές.

Η Καλίση είχε τα δίκια της με τον Σερ Τζόρα. Από όσο καταλαβαίνω, λειτούργησε για κάμποσο καιρό ως πληροφοριοδότης. Βέβαια, κι η Καλίση πολύ αμείλικτη, ρε παιδί μου.

Για εμένα η σειρά είναι τόσο συγκλονιστική που δεν μπορώ να πω πως βαριέμαι πραγματικά κάποια από τις επιμέρους ιστορίες. Όμως μαζί σου κι εγώ, Στάνης και Μαύρα Κοράκια, μάλλον με τραβάν λιγότερα από Άρια, ας πούμε. Η Κόκκινη Γυναίκα, πάντως, όταν παίζει εκτός έδρας έχει περισσότερο ενδιαφέρον.

Αυτό που περιμένω είναι να δω το "μπάσταρδο" του Βορρά να φτάνει σε ένα τέλος που του αξίζει. Πάντως, χάσαμε τον Τζόφρεη και υποπτεύομαι πως θα μας τον κρατήσει κάμποσο καιρό ζωντανό ο Ρ.Ρ. για να έχουμε κάποιον να μισούμε από τα βάθη της καρδιάς μας.
:γκρμφ:

Τώρα για την Σάνσα, ή ερωτεύτηκε τον Μπέλη, ή το κρατάει σαν ισχυρό σύμμαχο, αφού είναι όντως παμπόνηρος και την γουστάρει. Μπορεί να την κατηγορήσει κανείς για οτιδήποτε ύστερα από όλα όσα πέρασε. Εγώ την συμπονώ. Ένα κοριτσάκι ήταν όπως τα περισσότερα που ονειρεύονται παλάτια και βασιλιάδες και βρέθηκε μόνη στο πιο αφιλόξενο μέρος, να την χλευάζουν και να την βασανίζουν.

Πράγματι, ωραία κι σχέση του Σκώληκα με την Αφρούλα (Nathalie Emmanuel) η οποία, παρεμπιπτόντως, είναι ωραίο κοριτσάκι και της πάει και το γυμνό. Σκεφτόμουν σήμερα, μήπως ο Σκώληκας δεν είναι ευνουχισμένος; Μήπως την γλίτωσε αλλά δεν μας το λέει για να μην χάσει π.χ. την θεση του στους Ανσάλιδους; Κι έτσι θα έχει ελπίδες να ολοκληρωθεί αυτός ο έρωτας;
:χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Ιούν 2014, 22:07

Φαροφύλακας έγραψε:Αυτό που περιμένω είναι να δω το "μπάσταρδο" του Βορρά να φτάνει σε ένα τέλος που του αξίζει. Πάντως, χάσαμε τον Τζόφρεη και υποπτεύομαι πως θα μας τον κρατήσει κάμποσο καιρό ζωντανό ο Ρ.Ρ. :γκρμφ:

Ε ναι, είναι σαν να έβαλε στοίχημα ο Μάρτιν να μισήσουμε κάποιον άλλον σατανικό νεαρό περισσότερο από τον Τζόφρι! Κάτι λέει που έχω φτάσει στο σημείο να λυπάμαι τον Θίον (που τον σιχαινόμουν γι' αυτό που έκανε στα παιδάκια του χωρικού). Καλύτερα να τον είχε σκοτώσει.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 04 Ιούν 2014, 09:44

Είμαι μαζί σας σε όλα! Αυτός ο καταραμένος που βασανίζει τον "Ρικ" (που τα'θελε και τα'παθε βέβαια, αλλά όχι τόσο ώστε να τραβάει όλα αυτά τα φριχτά βασανιστήρια), παίζει τόσο τέλεια τον ψυχασθενή που είναι για βραβείο! Γυαλίζει το μάτι του μιλάμε! Μου είναι αποκρουστικός για το αρρωστημένο μυαλό του...

Η Σάνσα πολύ ξαφνικά μας το γύρισε... Μεγάλωσε βέβαια, και οι φρικτές εμπειρίες της ίσως την ωρίμασαν. Κάτι μου λέει πως θα εξελιχθεί σε πολύ πανούργο πλάσμα. Το βλέμμα της όταν κατέβαινε στολισμένη τις σκάλες, ήταν γυναικας που ξέρει τί ειναι και τί έχει...

Όσο για τον Τζόρα (το σκεφτόμουν εκείνη την στιγμή), αν ήμουν η Καλίσι θα του έπαιρνα το κεφάλι, θα το παλούκωνα και θα το περιέφερα σε όλα τα βασίλεια για να δουν όλοι τί παθαίνουν οι προδότες. Μην με παρεξηγείτε, ήταν από τους πιο αγαπημένους μου χαρακτήρες, μα τέτοια έσχατη προδοσία από έναν άνθρωπο που αγάπησες πολύ, δεν θα την ανεχόμουν. Πολύ φτηνά την γλύτωσε, και δεν μου άρεσε. Απορώ πώς του την χάρισε έτσι ο Μάρτιν. :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Ιούν 2014, 12:31

Ο Τζόρας ξεκίνησε ανάποδα όμως: ξεκίνησε ως προδότης όμως έπειτα γύρισε κι έγινε πιστός της Καλίσης.

Σινεφίλ έγραψε:Το βλέμμα της όταν κατέβαινε στολισμένη τις σκάλες, ήταν γυναικας που ξέρει τί ειναι και τί έχει...


Επιτέλους, όμως!

Επίσης, θα έχει ενδιαφέρον εάν βρεθούν οι δύο αδερφές ύστερα από τόσον καιρό και αλλαγμένες κι οι δυο από τα πολλά και έντονα που ζήσανε στο μεταξύ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Ιούν 2014, 13:16

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 04 Ιούν 2014, 17:08

Φαροφύλακας έγραψε:Ο Τζόρας ξεκίνησε ανάποδα όμως: ξεκίνησε ως προδότης όμως έπειτα γύρισε κι έγινε πιστός της Καλίσης.


Ναι, μα επειδή τον αγάπησε κι αυτή (ίσως όχι ερωτικά), όφειλε να είναι ειλικρινής και να της αποκαλύψει τουλάχιστον την αλήθεια. Την άφησε όμως στην πλάνη της και πιστεύω αυτό ήταν που την πλήγωσε τόσο.

Ίζι... χαχαχαχαα! :μουάχαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Ιούν 2014, 18:36

Κοίτα, από όσο φαίνεται, είχε μείνει κάμποσον καιρό ως πληροφοριοδότης των Λάνιστερ, στο πλευρό της οπότε μάλλον ήταν δύσκολο να της το αποκαλύψει· μάλλον την ίδια αντίδραση θα εισέπραττε.

Κάτι λέει για "μωρό" η Καλίση. Θυμήστε μου λίγο, ήταν έγκυος και το έχασε; και πώς; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Ιούν 2014, 23:35

Καλέ δεν θυμάσαι που στον πρώτο κύκλο
ήταν έγκυος από τον Καλ Ντρόγκο, και του είχε πει μάλιστα ότι είναι αγόρι; Σε κάποια φάση ο Καλ Ντρόγκο τραυματίστηκε στη μάχη και μολύνθηκε το τραύμα. Όσο ήταν τέζα ετοιμοθάνατος, μια μάγισσα σκλάβα, δεν θυμάμαι ακριβώς (πάντως οι Ντοθράκι είχαν διαλύσει τον λαό της), υποσχέθηκε να τον κάνει καλά κάνοντας κάποια περίεργη μαύρη μαγεία που θα είχε τρομερές συνέπειες. Η Καλίσι γεννάει ένα νεκρό μωρό, και ο Καλ μένει φυτό και τον πνίγει. Για να εκδικηθεί τη μάγισσα την καίει, και περπατά κι εκείνη μέσα στις φλόγες, οπότε σκάνε τα δρακοαυγά κι έτσι αντί να γίνει κανονική μαμά, γίνεται δρακομαμά.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones 4ος κύκλος (2014)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Ιούν 2014, 09:43

Όλα όσα λες τα θυμάμαι με κάθε λεπτομέρεια εκτός από το ότι ήταν έγγυος κι έχασε το παιδί. :χμ:

Εξηγήθηκε για ποιον λόγο γεννήθηκε νεκρό;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες