Black Mirror (2011- )

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 30 Δεκ 2016, 00:20

Κορυφαία η 3η σεζόν και τι τρομερή ερμηνεία απο την πρωταγωνίστρια στο συγκεκριμένο. :ναι:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Ιαν 2017, 00:12

Είδα το σ03ε02 "Playtest". Τί να πω. Γενικότερα κάθομαι βλέπω ταινίες και βαριέμαι, και βασανίζομαι, και στην καλύτερο το ενδιαφέρον μου αναβοσβήνει, χάνεται κι επανέρχεται. Εδώ κάθε στιγμή είχα πραγματικό ενδιαφέρον τί θα ακολουθήσει.
Ίζι έγραψε:αν και θύμιζε περισσότερο Twilight Zone παρά Black Mirror.
Για εμένα δεν υπάρχει διαφορά. Είναι το ένα και το αυτό.
Ίζι έγραψε:Τρομερή σειρά!!!
:σύμφωνοι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Ιαν 2017, 21:40

Είδα και το σ03ε03 "Shut Up and Dance". Εντάξει, τί να λέμε τώρα; τα ίδια και τα ίδια; Τα 10άρια μου πέφτουν βροχή.
:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Ιαν 2017, 21:48

Έχω μεγάλη περιέργεια να ακούσω τη γνώμη σου για το San Junipero (νομίζω το επόμενο στη σειρά). Για μένα είναι ένα απ' τα πιο συναισθηματικά και συγκινητικά επεισόδια όλης της σειράς, όμως έχω δει στα φόρουμ της imdb ότι ακριβώς λόγω αυτών των ιδιοτήτων του κάποιοι δεν το εκτιμούν τόσο.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Ιαν 2017, 01:50

Πολύ ωραίο κι αυτό. 10☆ από εμένα και στην imdb βλέπω πως έχει ένα 8,9☆ τώρα.

Βλέπω ταινίες και πολύ συχνά μπορώ να μαντέψω πάνω-κάτω για πού το πάει. Το βλέπω να έρχεται, τρόπος του λέγειν. Αυτό που μου αρέσει σε αυτά τα επεισόδια είναι πως στο μεγαλύτερο μέρος τους, αν όχι μέχρι το τέλος, πραγματικά δεν ξέρω τί να περιμένω.
:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 07 Ιαν 2017, 17:51

Λοιπόν, για κάποιον λόγο το San Junipero μου έχει κολλήσει στο μυαλό και δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι. Πέρα από τη βασική ιστορία, την οποία βρήκα πολύ ρομαντική και συγκινητική,

η ίδια η τεχνολογία που παρουσιάζει το επεισόδιο μου φαίνεται τρομερά ενδιαφέρουσα σαν ιδέα επιστημονικής φαντασίας, κι ας είναι θεωρητικά αδύνατον να υλοποιηθεί. Ας πούμε, όμως, ότι τα καταφέρναμε και φτιάχναμε κάτι τέτοιο. Θα μπορούσαμε να έχουμε διαφόρων ειδών παραδείσους αλλά και κολάσεις (για να τιμωρούνται οι εγκληματίες, ας πούμε), ακόμα και σχετικούς με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθένα. Υπάρχει άραγε κανένα βιβλίο ή άλλη ταινία με κοντινό θέμα;

Επίσης σκεφτόμουν τα διάφορα "παιχνίδια" εικονικής πραγματικότητας τύπου Second Life, μέσα στα οποία κάποιοι χρήστες κυριολεκτικά ζουν τη ζωή τους, εργάζονται και βγάζουν αληθινά χρήματα, χτίζουν φιλίες ή ακόμα και "παντρεύονται" και κάνουν οικογένειες! Αντικαθιστούν έτσι τη δύσκολη αληθινή ζωή με μια πιο απλή και διασκεδαστική εκδοχή της. Όσο άσχημο κι αν μοιάζει αυτό, όμως, κι όσο κι αν το κατακρίνουμε, αυτές οι τεχνολογίες μπορούν να προσφέρουν σε ανθρώπους με αναπηρίες, σωματικές ή ψυχικές (όπως ήταν η ηρωίδα του SJ), εμπειρίες και χαρές που στον πραγματικό κόσμο δεν θα έβρισκαν/ένιωθαν ποτέ. Αναρωτιέμαι πόσο θα εξελιχθούν αυτοί οι εικονικοί κόσμοι στο μέλλον.

Τέλος πάντων, μου κόλλησε τόσο πολύ, που καθόμουν χθες και διηγούμουν την ιστορία σ' έναν φίλο, απ' την αρχή. Κάπου στη μέση με σταμάτησε, μια που του άρεσε και θέλησε να το δει ο ίδιος. Το παράξενο είναι ότι παρότι ο φίλος αυτός ζει μόνιμα στην Αγγλία, δεν είχε ακουστά τη σειρά.

Μια τέτοια επίδραση είχε πάνω μου, όταν το είχα δει, και το White Bear. Εξίσου με εντυπωσίασε και το White Christmas. Αναρωτιέμαι ποιο απ' τα τρία θα μου μείνει περισσότερο μακροπρόθεσμα. Προς το παρόν έφτιαξα μια λίστα με τα επεισόδια του BM απ' το λιγότερο στο περισσότερο αγαπημένο μου.

13.The Waldo Moment
12.The National Anthem
11.Men Against Fire
10.Hated In The Nation
9. Nosedive
8. Be Right Back
7. Playtest
6. The Entire History of You
5. Shut up and Dance
4. 15 Million Credits

1. San Junipero
1. White Christmas
1. White Bear
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Ιαν 2017, 22:52

Κοιτάζω τους τίτλους και τα περισσότερα δεν θυμάμαι ποια είναι, θα πρέπει να δω σκηνές.

Όπως και αν 'χει, μόλις είδα το σ03ε05 "Men Against Fire" και μου άρεσε, φυσικά, κι αυτό.

Γράφεις:
Ίζι έγραψε:κι ας είναι θεωρητικά αδύνατον να υλοποιηθεί.
αλλά εγώ πιστεύω πως είναι ακριβώς το αντίθετο. Θεωρητικά δεν νομίζω πως είναι αδύνατο να υλοποιηθεί. Πρακτικά, αυτήν την στιγμή, είναι αδύνατον. Εφόσον οι μνήμες και οι εντυπώσεις είναι απλά ηλεκτρικές συνάψεις στους νευρώνες γιατί να είναι αδύνατο να αντιγραφεί και να "πειραχτεί" ένας εγκέφαλος; Όχι σήμερα, σε κάποιο μέλλον.

Πιστεύω πως (αδεκασμηα*) σε 500 με 1000 χρόνια ο κόσμος θα είναι πολύ διαφορετικός και πράγματα που μοιάζουν σήμερα απίθανα θα είναι καθημερινότητα. :ναι:


*αδεκασμηα = αν δεν καταστραφεί στο μεταξύ η ανθρωπότητα ;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Ιαν 2017, 21:09

Μ' αρέσει να ακούω από ανθρώπους της τεχνολογίας, όπως εσύ, ότι οι ιδέες του ΒΜ δεν είναι πια τόσο απίθανο να πραγματοποιηθούν σε κάποιο μέλλον. Μόνο που λυπάμαι αφάνταστα που δεν θα είμαι εδώ για να το δω. Αναρωτιέμαι καμιά φορά πώς θα ένιωθε ένας άνθρωπος του 1000μ.Χ αν του περιέγραφαν τα σημερινά τεχνολογικά επιτεύγματα.

Έχω εκνευριστεί γιατί ο φίλος μου που έλεγα παραπάνω είδε το πρώτο επεισόδιο του ΒΜ (αυτό με τον πρωθυπουργό της Αγγλίας και το γουρούνι) και αποφάσισε να μην το συνεχίσει. Τώρα πρέπει να τον πείσω να της δώσει κι άλλη ευκαιρία. Νομίζω ότι τελικά η σειρά πάσχει από πρώτο επεισόδιο! Είναι ένα απ' τα χειρότερα (αν όχι το χειρότερο) και αρκετά μακριά απ' το γενικότερο ύφος της. Υποθέτω ότι θα έχει χάσει αρκετούς πιθανούς οπαδούς εξαιτίας του. :ανέκφραστος:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιαν 2017, 22:10

Πράγματι. Σε όλους λέω να ξεκινήσουν από το 2ο. :ναι:

Μα σκέψου: τα γυαλιά της google, ασχέτως εάν δεν προχώρησαν, είναι ένα πρώτο βήμα για να "εμπλουτίσεις" την εικόνα που βλέπεις. Πιστεύω πως αυτή η τεχνολογία θα επιστρέψει, θα επεκταθεί, και κάποια στιγμή διόλου απίθανο να μπορέσει να μπει σε φακούς επαφής.

Η επέμβαση στον εγκέφαλο είναι πολύ πιο δύσκολη καθώς ακόμα αποτελεί σε μεγάλο βαθμό άγνωστο έδαφος.

Έτσι, μια εμπλουτισμένη όραση μπορεί να είναι πραγματικότητα μέσα στα επόμενα 50 ή 100 χρόνια, αλλά επέμβαση στις μνήμες ή στον τρόπο αντίληψης, μάλλον χρειάζονται έναν πολύ βαθύτερο χρονικό ορίζοντα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Ιαν 2017, 00:31

Εντωμεταξύ έριξα τώρα να δω το σ03ε06. Η αλήθεια είναι πως γενικά παίρνουν σαν βάση πράγματα που υπάρχουν ή που γίνεται να υπάρξουν. Για παράδειγμα, το ότι οι μέλισσες πεθαίνουν και μαζί τους θα κινδυνεύσει κι η χλωρίδα, είναι ένα νέο που έχει απασχολήσει τις ειδήσεις (δεν έχω ελέγξει κατά πόσο είναι αληθινό).

Και, ρε παιδί μου, αυτά που βλέπεις μοιάζουν όχι απλά πιθανά αλλά λογικά έως και επιθυμητά. Π.χ. βλέπω τώρα που απλά αγγίζουν τα κινητά τους για να ανταλλάξουν νούμερο. Και σκέφτομαι που κάθε φορά μου φαίνεται λίγο βασανιστικό όταν θέλουμε να ανταλλάξουμε νούμερα κι ο ένας πρέπει να γράψει τον αριθμό, να κάνει αναπάντητη, κι έπειτα ο καθένας να προσθέσει την επαφή γράφοντας όνομα κτλ. (και να μην έχεις και φωτογραφία). Το μόνο λογικό να έχει το τηλέφωνο μια τέτοια λειτουργία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες