Once Upon a Time (2011- )

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 21 Μάι 2013, 11:26

Image

Τίτλος: Once Upon a Time
Έτη προβολής: (2011- )
Δημιουργοί: Adam Horowitz, Edward Kitsis
Ηθοποιοί: Ginnifer Goodwin, Jennifer Morrison, Lana Parrilla , Joshua Dallas, Jared S. Gilmore ,Raphael Sbarge , Jamie Dornan , Robert Carlyle ....
imdb

Υπόθεση
Η Emma Swan (Jennifer Morrison) είναι μια 28χρονη γυναίκα που εγκατέλειψε τον γιο της πριν από 10 χρόνια. Μια μέρα της χτυπάει την πόρτα ο Henry (Jared Gilmore) ένα 10χρονο αγόρι που ισχυρίζεται ότι είναι ο γιος της και ζητάει απελπισμένα την βοήθεια της. Σύμφωνα με τον Henry, η Emma είναι η κόρη της Χιονάτης και του πρίγκιπα του παραμυθιού. Όταν γεννήθηκε με μαγικό τρόπο στάλθηκε μακριά από τον παραμυθένιο κόσμο για να προστατευτεί από την κατάρα της μάγισσας. Αδυνατώντας να βρει το μωρό, η μάγισσα παγίδεψε τους ήρωες του παραμυθιού στον δικό μας κόσμο στην πόλη Storybrooke, χωρίς να έχουν καμιά ανάμνηση του παρελθόντος. Σύμφωνα με την προφητεία το μωρό της Χιονάτης και του μαγευτικού πρίγκιπα όταν γίνει 28 χρονών θα τους ελευθερώσει από τα μάγια της διαβολικής βασίλισσας.

Άποψη
Μια σειρά από τους δημιουργούς του Lost με πολύ πρωτότυπο σενάριο και μπόλικη αγωνία .Η πρώτη σεζόν μου είχε αρέσει πάρα πολύ και είχα κολλήσει άσχημα ,τώρα αν δεν κάνω λάθος πριν λίγες μέρες τελείωσε η δεύτερη σεζόν από την οποία είχα δει 4-5 επεισόδια και μετά αποφάσισα να τα δω όλα μαζί στο τέλος .Λοιπόν σε αυτή τη σειρά βλέπουμε όλα τα γνωστά παραμύθια με πολύ...διαφορετικό τρόπο .Το γεγονός ότι μιλάμε για παραμύθια κάνει τη σειρά λίγο παραμυθένια όμως ότι ξέρα,ε γι' αυτές τις ιστορίες δεν ισχύει εδώ.

Image

Χαρακτηριστικό της σειράς είναι ο τρόπος που βλέπουμε την ιστορία που θυμίζει λίγο lost όπου κι εκεί βλέπαμε την ιστορία του κάθε ήρωα ξεχωριστά σε κάθε επεισόδιο .Έτσι κι εδώ λοιπόν , βλέπουμε ένα "παραμύθι" κάθε φορά .Οι ηθοποιοί μου αρέσουν πάρα πολύ και οι χαρακτήρες της σειράς .Ακόμα και τη μητριά της Χιονάτης που είναι η αιτία του κακού δεν την αντιπαθώ , αντίθετα μόλις έμαθα την ιστορία της την λυπήθηκα κάπως.

Πριν δω τη σειρά η υπόθεση δεν μου έκανε καμία αίσθηση να το δω αλλά είχα ξεμείνει από σειρές κι έτσι ανακάλυψα κάτι που τελικά μου άρεσε πολύ.Έτσι κι αλλιώς το έ΄χω πάθει με πολλές σειρές αυτό οπότε πλέον δίνω ευκαιρίες .

Σε λίγες μέρες έχω σκοπό να ξεκινήσω τη δεύτερη σεζόν και έχω περιέργεια να δω αν θα μου αρέσει όπως η πρώτη .

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 21 Μάι 2013, 13:02

Εγώ είμαι στα μέσα της πρώτης σεζόν και μου αρέσει πολύ ο τρόπος που μπλέκει τα παραμύθια με την πραγματικότητα. Είχα σκεφτεί να σημειώνω ποια παραμύθια χρησιμοποιεί η σειρά, για να δω ποια δεν γνωρίζω ή είναι "εφευρέσεις" των δημιουργών, αλλά δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα. Πάντως θα έχει ενδιαφέρον, κάποια στιγμή να το δούμε.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 21 Μάι 2013, 13:23

Αποφάσισα να κάνω μια γρήγορη επανάληψη της πρώτης σεζόν και μόλις τελείωσα το πρώτο επεισόδιο .Πόσο μου είχε λείψει αυτή η σειρά :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 21 Μάι 2013, 16:23

Μου αρέσει αυτή η σειρά γιατί είναι παραμυθένια, γιατί είναι αθώα, γιατί πολλές φορές βλέπουμε ομοιότητες με τις ταινίες της disney (κυρίως γι' αυτό), γιατί έχει αγωνία και σασπένς, αλλά η αλήθεια είναι πως όταν έμαθα ότι είναι από τους δημιουργούς του lost ξενέρωσα.. ένιωσα μια ματαιότητα σ' αυτή τη σειρά, πως χάνω τον χρόνο μου... :( θα τη δω βεβαια γιατί την ξεκίνησα αλλά με πολύ λιγότερο ενθουσιασμό και ακόμη μικρότερες προσδοκίες.

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 21 Μάι 2013, 20:50

Νομίζω πως η σειρά αυτή δεν έχει το μπέρδεμα που έχει το lost , μέχρι εκεί που έχω δει τουλάχιστον .Οπότε πιστεύω δεν θα γίνει πατάτα στο τέλος και θα έχει χάπι εντ ...θα φανεί βέβαια .

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 22 Μάι 2013, 17:23

Δεν έχω δει το Lost, αλλά με όλα αυτά που ακούω, αποθαρρύνομαι να το κάνω και ειδικά που έχει τόσες πολλές σεζόν.

Στο 14ο επεισόδιο του πρώτου κύκλου, έδειξε πως πήρε ο νάνος το όνομα "Γκρινιάρης".. :λυγμ:

Ειδικά, εκεί που η αξίνα του που έγραφε "Ονειροπόλος" και έσπασε και στην επόμενη που πήρε γράφτηκε επάνω το όνομα "Γκρινιάρης", συγκινήθηκα πολύ. :λυγμ:
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 22 Μάι 2013, 18:41

Μου αρέσει πολύ η σχέση της Έμμα και την Χιονάτης που δέθηκαν χωρίς να ξέρουν πως είναι μάνα και κόρη .Βέβαια είναι αστείο να τις βλέπεις έτσι μεγάλες και τις δύο και να ξέρεις την πραγματική τους σχέση .Επίσης αγαπώ τον μικρό Χένρι , ο ηθοποιός είναι πολύ γλύκας και ο χαρακτήρας του στη σειρά πολύ ωραίος :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Λορένα » 19 Ιούν 2013, 00:38

Τρίνιτυ έγραψε:Δεν έχω δει το Lost, αλλά με όλα αυτά που ακούω, αποθαρρύνομαι να το κάνω και ειδικά που έχει τόσες πολλές σεζόν.


Μια απο τα ιδια... και οτι σκοπευα να την αρχισω..

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 21 Ιουλ 2015, 03:16

Συνεχίζετε να τη βλέπετε για να τη σχολιάσουμε; :))
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Once Upon a Time (2011- )

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 04 Ιαν 2019, 16:51

Εχω δει δυο επεισοδια, αλλα δεν τρελαθηκα. Μου φανηκε λιγο "παιδιαστικη". Μου αρεσαν ομως τα κοστουμια της σειρας. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες