Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 17 Μάι 2013, 20:05

Ίζι έγραψε:Τους Λάνιστερ φυσικά! Ποιους Σταρκ; Ο Νεντ φοβερός αλλά...
Θα πάρω τώρα στα σοβαρά τον Ρομπ (που σε πιθανή λογομαχία ο Τάιγουιν θα τον έκανε ΣΚΟΝΗ) ή την Κέιτλιν (που αντιπαθέστερος χαρακτήρας δεν υπάρχει) και τις βαρετές ιστορίες τους;
Ή θα βασιστώ στα πιτσιρίκια που είναι συμπαθέστατα, όμως έχουν ακόμα πολύυυυυυυ δρόμο;
Στη Σάνσα δεν νομίζω ότι θα πόνταρε κανένας έστω 1 δραχμή...

Από την άλλη ο Τζον Σνόου, που ναι είναι φοβερός, για μένα είναι
Μπαράθεον
*το παραπάνω δεν είναι σπόιλερ, αλλά μια θεωρία μου.


:μόκο: μα μην επιμένετε...όχι δεν θα δώσω σπόιλερ..... πάντως εγώ είπα προς το παρόν (συμφωνώ πάντως ότι ο Τζον μάλλον δεν πρέπει να ήταν γιος του Νεντ, θα μου φαινόταν παράλογο όμως να ήταν και του Ρόμπερτ)...

....αλλά μιας και αρχίσαμε τις θεωρίες να καταθέσω και εγώ μια δική μου; Λοιπόν προσωπικά το όλο σκηνικό (αν εξαιρέσουμε την Ντάνερις) μοιάζει κάπως με τον πόλεμο των ρόδων στην Αγγλία.
Μετά από την οριστική αποτυχία το 1452 στη διεκδίκηση του γαλλικού θρόνου από τον οίκο των Λάνκαστερ που βασίλευε στην Αγγλία από το 1399, ο οίκος των Γιορκ ξεσηκώθηκε το 1455 διεκδίκησε το βρετανικό θρόνο σαν κληρονόμοι του Λάιονελ της Αντβέρπης (οι Λάνκαστερ καταγόταν από τον Ιωάννη της Γάνδης, τον 3ο γιο του Εδουάρδου Γ' της Αγγλίας, και ανέβηκαν στο θρόνο όταν εκθρόνισαν τον Ριχάρδο Β', εγγονό από τον πρώτο γιο του Εδουάρδου Γ'. Οι Γιορκ καταγόταν από τον Έντμουντ του Λάνγκλεϊ 4ο γιο του Εδουάρδου Γ', από τη μεριά του πατέρα τους, αλλά και από τον Λάιονελ, τον 2ο γιο του Εδουάρδου Γ' από τη μεριά της μητέρας τους, άρα είχαν ισχυρότερα δικαιώματα στο θρόνο. Όταν ξεσηκώθηκαν οι Γιορκ ενάντια στον Ερρίκο Στ' των Λάνκαστερ (που "κυβερνούσε" από 1 έτους) οι άλλοι οίκοι, ανάλογα με τις σχέσεις υποτέλειας αλλά και τα συμφέροντά τους πήραν το ένα ή το άλλο μέρος, ενώ συχνά κατά τη διάρκεια του πολέμου υπήρξαν αλλαγές στρατοπέδων
τελικά μετά από 30 χρόνια εμφυλίου και 5 αλλαγές προσώπου στο θρόνο βασιλιάς έγινε ο Ερρίκος Ζ' των Τυδώρ, τρισέγγονος από τη μητέρα του του Ιωάννη της Γάνδης, γενάρχη των Λάνκαστερ, ενώ παντρεύτηκε την Ελισάβετ της Υόρκης, τρισέγγονη από τον πατέρα της του Έντμουντ του Λάνγκλεϊ και τετράκις εγγονή του Λάιονελ της Αντβέρπης γεναρχών των Γιορκ.
αν λοιπόν έχω δίκιο, με τα σημερινά δεδομένα (σειρά) ο θρόνος θα πρέπει να καταλήξει στο ζεύγος Τύριον-Σάνσα


φυσικά αυτά είναι προσωπική θεωρία, που πιθανά να μπορούσε να ανατραπεί εύκολα με καλύτερη μελέτη των δεδομένων, άλλωστε τίποτα δεν τον υποχρεώνει να ακολουθήσει το ιστορικό του μοντέλο πιστά (ακόμα και αν υποθέσουμε ότι αυτό είναι το μοντέλο του)...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Λορένα » 17 Μάι 2013, 22:26

Και εμενα μου αρεσει ο Οικος Σταρκ, γιατι μου αρεσουν οι ανταρολυκοι. θα θελα να ειχα εναν τετοιο... :)

Απο χαρακτηρες.. δεν εχω καταληξει ακομη..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Μάι 2013, 23:11

άσε, άλλα μας λέει το αβατάρι σου...! :ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Λορένα » 17 Μάι 2013, 23:18

Φαροφύλακας έγραψε:άσε, άλλα μας λέει το αβατάρι σου...! :ρ



Η Σερσευ μ' αρεσει σαν γυναικα :)

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 18 Μάι 2013, 00:29

Είδα το 4ο επεισόδιο και (παρόλο που εξακολουθώ να υποστηρίζω Σταρκ εννοείται) λατρευω τη Ντάνι και τους δράκους της και γενικά τη στρατηγική της και τα πάντα. Οπότε δεν ξέρω τι να πω... υποστηρίζω Σταρκ αλλά προτιμώ την Ντανέρις...

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 18 Μάι 2013, 19:38

I Will Take What is Mine!!!
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Μάι 2013, 20:03

Κι εγώ θαυμάζω την πυγμή της, τον δυναμικό χαρακτήρα της, την καλή ψυχή που έχει, την πολιτική της ωριμότητα και γενικά το σύνολο της προσωπικότητάς της.
:ναι: :λόγωτιμής:

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 18 Μάι 2013, 20:25

Ε στην ηρωική φαντασία σε μια γυναίκα ηρωίδα η προσωπικότητα είναι το παν :ρ
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Φαίη » 30 Νοέ 2013, 20:14

Ε, εντάξει, με κουφάνατε όσοι υποστηρίζετε τους Λάνιστερ! Εκτός από τον Τύριον, όλοι οι άλλοι είναι για μπάτσες.
Μού αρέσει πολύ η Ντανέρις και η Άρρυα. Γενικότερα πάντως είμαι με τους Σταρκ....

Διχασμένη
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 4
Εγγραφή: 07 Μάρ 2016, 23:57

Re: Ποιους υποστηρίζετε στο Game of Thrones;

Ανάρτησηαπό Διχασμένη » 08 Μάρ 2016, 00:57

Οι Λάννιστερ (παραλίγο να γράψω οι Δρακουμέλ :ρ ) είναι για πολύ μεγάλες φάπες! Το μόνο μέλος τους που φαίνεται να έχει μυαλό μες το κεφάλι του είναι ο Τύριον(που είναι και ο μόνος αληθινά συμπαθητικός χαρακτήρας της σειράς). Μόνο και μόνο όμως λόγω της καταγωγής του Τζόφρευ από αυτούς θα έλεγα: Όχι στους Λάννιστερ!
Θεωρώ πολύ άξιους την Άρυα Στάρκ και τον Τζον Σνόου, που αν δεν κάνω λάθος, κατάγεται κι αυτός από τους Σταρκ. Όμως και οι δυο τους έχουν πολύ δρόμο να κάνουν ακόμη, η μια εξαιτίας της ηλικίας της κι ο άλλος εξαιτίας της υποτιθέμενης καταγωγής του(καθώς δε μεγάλωσε ως πρίγκηπας, αλλά ως απλό παιδί του χωριού).
Σπουδαία είναι κι η Νταινέρυς, η οποία κατορθώνει να την αγαπούν οι υπηκοοί της, πράγμα που είναι σημαντικότατο για την ηγεσία!
Άντε, να δούμε που θα το πάει ο συγγραφέας :)


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες