True Blood (2008 - )

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 12 Απρ 2013, 17:41

Image

Τίτλος:True Blood
Έτη προβολής: 2008 -
Δημιουργός: Alan Ball
Ηθοποιοί: Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Alexander Skarsgård
imdb


Υπόθεση

Στον κόσμο του True Blood οι βρυκόλακες έχουν αποκαλύψει την ύπαρξή τους στους ανθρώπους και ζουν ειρηνικά μαζί τους, πίνοντας συνθετικό αίμα. Όμως, οι άνθρωποι δυσκολεύονται να τους εμπιστευτούν, ενώ δεν είναι λίγοι εκείνοι που εκδηλώνονται ρατσιστικά απέναντί τους. Δεν λείπουν κι εκείνοι που τους κυνηγούν, καθώς το αίμα τους είναι ένα πανίσχυρο παραισθησιογόνο ναρκωτικό. Στη σειρά παρακολουθούμε τη ζωή μιας μικρής επαρχιακής πόλης, όπου η νεαρή σερβιτόρα Σούκι ερωτεύεται έναν γοητευτικό υπεραιωνόβιο βρυκόλακα, τον... Μπιλ ("νόμιζα ότι θα σε έλεγαν Αντουάν ή Μπάζιλ ή ίσως Λάνγκφορντ" του λέει όταν της συστήνεται "μα... Μπιλ; Ο Βρυκόλακας Μπιλ!".

Image

Άποψη:
Το True Blood είναι βασισμένο στη σειρά βιβλίων της Charlaine Harris "The Southern Vampire Mysteries" (ή "The Sookie Stackhouse Novels"). Όπως λένε εκείνοι που τα έχουν διαβάσει, τα βιβλία έχουν πολύ μικρή σχέση με την τηλεοπτική σειρά. Με μια πρώτη ματιά, πρόκειται για μια σαπουνόπερα με βρυκόλακες, λυκανθρώπους, μάγους, νύμφες και ό,τι υπερφυσικό πλάσμα βάζει ανθρώπου νους. Αυτό που τη χαρακτηρίζει, όμως, είναι ότι δεν παίρνει ούτε στιγμή τον εαυτό της στα σοβαρά. Ακόμα και οι σοβαρότερες σκηνές έχουν κωμικά και αυτοσαρκαστικά στοιχεία. Στο True Blood οι βρυκόλακες είναι η αδικημένη μειονότητα που απορρίπτουν οι συντηρητικοί ("God Hates Fangs" διαβάζουμε σε πανό στους τίτλους αρχής, που παραφράζει το γνωστό ομοφοβικό σύνθημα "God Hates Fags") και αποδέχονται οι ανοιχτόμυαλοι. Πρόκειται για μια κοινωνία ακίνδυνη και εξημερωμένη, που αρκείται στο συνθετικό αίμα και διεκδικεί τα ίδια δικαιώματα με αυτά των ανθρώπων, ή για μια τρομερή απειλή που κανείς δεν ξέρει πότε, πού και με ποιους τρόπους θα εκδηλωθεί;

Ξεκινώντας απ' αυτήν τη βασική ιδέα κι από έναν πολύ αναμενόμενο έρωτα (μιας γυναίκας κι ενός βρυκόλακα), η σειρά το πάει πολύ μακριά. Θα αναγνωριστεί το δικαίωμα του γάμου ανάμεσα στα βαμπίρ και στους ανθρώπους, κι αν ναι, σε ποιες πολιτείες; Τι γίνεται όταν κάποια έχει τόσο γλυκό αίμα τόσο ακαταμάχητη μυρωδιά, που όλα τα βαμπίρ που συναντά στο διάβα της είτε την ερωτεύονται είτε θέλουν να την... ξεζουμίσουν; Πόσες σεζόν μπορεί να επιβιώσει ανάμεσα σε όλα τα υπερφυσικά πλάσματα ένας νεαρός με ελάχιστο IQ, αλλά μεγάλη επιτυχία στις γυναίκες; Τι κάνεις όταν η καλύτερή σου φίλη είναι βαμπιροφοβική, το αφεντικό σου μεταμορφώνεται σε σκύλο, εσύ ακούς τις σκέψεις των άλλων (που συνήθως σε κατακρίνουν), στην πόλη κυκλοφορεί κάποιος που σκοτώνει τις βαμπιρόφιλες, κι εσένα σε διεκδικούν ένας ωραίος, ρομαντικός και ιππότης βρυκόλακας κι ένας ακόμα πιο ωραίος βρυκόλακας βίκινγκ;

Μια άκρως διασκεδαστική σειρά! Κάνει την κοιλιά της στην τέταρτη σεζόν, και επανέρχεται δριμύτερη στην πέμπτη. Οι τίτλοι αρχής, με το χαρακτηριστικό τραγούδι, είναι ίσως οι καλύτεροι που έχω δει σε σειρά τα τελευταία χρόνια. Παρεμπιπτόντως, η πρωταγωνίστρια Anna Paquin είναι εξαιρετική στον ρόλο της. Πρόκειται για την ηθοποιό που έπαιξε τον ρόλο της μικρής κόρης της Χόλυ Χάντερ στο "The Piano", για τον οποίο έχει τιμηθεί με όσκαρ. Επίσης εξαιρετικός (και πανέμορφος) στον ρόλο του Έρικ ο Alexander Skarsgård. Προειδοποίηση: Πολύ γυμνό και σεξ.

Trailer της 1ης σεζόν


I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 12 Απρ 2013, 18:22

Έριιιιικ :σάλια: :σάλια: :σάλια:

Αλλά και ο γάλλος Αλσίντ δεν πάει πίσω!!

Εμένα η Σούκι δεν μου αρέσει σαν επιλογή ηθοποιού.. Και ο Μπιλ δε μου πολυαρέσει. Αλλά γενικά σαν σειρά είναι αρκετά χαζοβιόλικη όπως και τα βιβλία, που γενικά περνάει ευχάριστα η ώρα. Εντάξει, γίνεται ο κακός χαμός στη σειρά, αυτό που σιχαίνομαι είναι όταν πεθαίνει ένας βρυκόλακας και γίνεται κάτι τύπου έκρηξη αίματος και λοιπών ουσιών που κολλάνε :μπλιαχ:
Επίσης σιχαίνομαι στους τίτλους αρχής (ενώ μου αρέσει πάρα πολύ το τραγούδι) τη σκηνή με την αλεπού και γι'αυτό τους προσπερνάω ή δεν τους κοιτάω. Αν θυμάμαι καλά, τα στιγμιότυπα που δείχνει είναι πραγματικά, γιατί λένε ότι σε εκείνη την περιοχή είναι πολύ προληπτικοί οι άνθρωποι.

Και τα αγγλικά που μιλάνε, πόοοοσο δύσκολα είναι να τα καταλάβεις με αυτή την προφορά!!!!!!

Σε γενικές γραμμές μου αρέσει σαν σειρά, αν και κάθε χρόνο βλέπω ένα-δυο επεισόδια και μετά την παρατάω μέχρι να τελειώσει η σεζόν και να τα δω όλα μαζί. Βέβαια τα περσινά ακόμα δεν τα έχω δει :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 12 Απρ 2013, 20:04

Αλίκη να δεις τον 5ο κύκλο. Είναι πολύ καλύτερος από τον τέταρτο!
Αλίκη έγραψε:Εμένα η Σούκι δεν μου αρέσει σαν επιλογή ηθοποιού.. Και ο Μπιλ δε μου πολυαρέσει.

Χμ... το μόνο που θα μπορούσε, νομίζω, να πει κανείς είναι ότι σε μια σειρά γεμάτη με κούκλες και κούκλους, η κοπέλα δεν είναι και καμιά θεά. Όχι ότι είναι άσχημη, βέβαια, μια χαρά είναι, απλά τίποτε το πολύ ξεχωριστό. Όμως υποκριτικά σκίζει κατά τη γνώμη μου. Και ο Μπιλ μ' αρέσει (όχι όσο ο Έρικ, εννοείται). Ο Αλσίντ, από την άλλη, καθόλου. Μου φαίνεται και πολύ βαρετός χαρακτήρας. Κουτσομπολιό: Οι ηθοποιοί που υποδύονται τους Μπιλ και Σούκι γνωρίστηκαν στη σειρά, παντρεύτηκαν και τώρα έχουν δίδυμα :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 12 Απρ 2013, 21:24

Α, ναι το ξέρω αυτό το κουτσομπολιό ;) Τελικά πολλά κουτσομπολιά ξέρω για τους ηθοποιούς των σειρών που βλέπω. Στο τέλος θα με πείτε και κουτσομπόλα και θα έχετε και δίκιο!!!

Το άκουσα αυτό για την 5η σεζόν, ότι είναι καλύτερη από την προηγούμενη.. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι το 4ο βιβλίο έχω διαβάσει και είχα μια κάποια αόριστη ιδέα σχετικά με το θέμα της κάθε σεζόν (γιατί όποιος έχει διαβάσει τα βιβλία πιστεύω προσέχει κάποιες απειροελάχιστες ομοιότητες ανα σεζόν/βιβλίο.) Τώρα θα είμαι εντελώς στα ξεκούδουνα με τη χαζοσούκι και τα νεραϊδολογίστικά της!! :ρ

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Λορένα » 12 Απρ 2013, 22:59

Την ειχε προβαλει ο ΑΝΤ1 στις 3 σεζον, και την ειδα δει και εγω. Μου αρεσε αρκετα, αν και το παρατραβουσε λιγακι μ'αυτον τον ερωτα της Σουκι με τον Μπιλ, και στο τελος εγερνα προς τον αλλον τον κουκλο τον Βικινγκ.

Θα μου αρεσε να εβλεπα και την συνεχεια παντως καποια στιγμη, αν και την παρακολούθησα αρκετα χαλαρα

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 29 Ιούν 2013, 13:54

Ένα επεισόδιο μου έμεινε και τελειώνω την πρώτη σεζόν ...Έχω κολλήσει για τα καλά :τρέλα:

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Βάσια » 20 Δεκ 2013, 17:31

Εγώ την ψιλοβαριεμαι αυτή την σειρά. Γίνεται ένας χαμός και στο τέλος δεν βγάζεις άκρη.
Η Σουκι δεν μου αρέσει αλλά δεν μου άρεσε ούτε και στα βιβλία. Μονο για τον Ερικ την βλέπω. ;)

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Βάσια » 09 Απρ 2014, 20:45



Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Βάσια » 26 Ιούν 2014, 10:54

Ξεκίνησε η 7 και τελευταία σεζόν.



Αβατάρι χρήστη
Κλαρίς
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 11
Εγγραφή: 17 Ιουλ 2014, 10:19

Re: True Blood (2008 - )

Ανάρτησηαπό Κλαρίς » 19 Ιουλ 2014, 23:37

Ξεκίνησα την έβδομη σεζόν και δυστυχώς διαπιστώνω πως χαίρομαι που δεν θα υπάρξει συνέχεια. Πέρα από το ότι δεν ακολουθήθηκε η ροή των βιβλίων, τα πάντα μπερδεύονται σε έναν τρελό χαμό.

Ο Alcide και ο Ερικ είναι το μόνο ενδιαφέρον θέαμα που απέμεινε σ’ αυτή τη σειρά.


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 9 επισκέπτες