Game of Thrones (2011-2019)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 06 Αύγ 2017, 14:20

Δεν τον έπαιξε η γιαγιά πάντως (που δεν είναι η οποιαδήποτε γιαγιά) απλά του είπε κάποιες αλήθειες. Και πόαο μου άρεσε που δόθηκε ένα τέλος σ' αυτό το κομμάτι της ιστορίας.

Ένα σχόλιο για τον Σαμ: Ξεκίνησε ως διωγμένος δειλός και έχει καταλήξει γενναίος και ηρωικός. Έσωσε τον σερ Μόρμοντ, έσωσε τη Γκίλι και το παιδί, σκότωσε τον white walker... Θεός!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Αύγ 2017, 15:07

Βάζω στοίχημα Ίζι πως στο επόμενο επεισόδιο θα κλάψεις!!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Αύγ 2017, 14:52

Δεν έκλαψα Νικόλα... εντυπωσιάστηκα! Η καλύτερη μάχη όλης της σειράς!!! :προσκυνώ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Αύγ 2017, 01:13

Τί να πω. Για άλλη μια φορά τα μάτια μου κολλήσαν στην οθόνη. Μόλις είδα το επεισόδιο για 2η φορά. Ειδικά για τις σκηνές με την Άρια η οποία είναι μια από τις πιο αγαπημένες μου υπερηρωίδες.

Στα δικά μου μάτια το σενάριο δεν είναι καθόλου πρόχειρο. Σε αντίθεση, είναι πολύ πολύ προσεγμένο κι ειδικά αυτό το τελευταίο, γεμάτο σταυρωτές αναφορές (κι έχει οργιάσει το ίντερνετ σχετικά με σελίδες του τύπου "details you might have missed"). Όχι απλά οι σκηνές πια, αλλά οι ατάκες έχουν σχεδόν όλες βαρύτητα.

Σε αυτο το επεισόδιο γίνεται κι αναφορά δις στις προμήθειες (που έλεγα λίγο πιο πάνω). Δεν καταλαβαίνω, βέβαια, γιατί ο δράκος ξεπαρταλιάζει τις προμήθειες των Λανιστέρων. Εάν βγαίναν νικητές οι Ντοθράκες, θα ήταν δικές τους. Δηλ. ποια είναι τα λάφυρα του πολέμου, τέλως πάντων, που λέει κι ο τίτλος; Βλέποντας, πάντως, το πόσο προσεγμένη συνεχίζει να είναι η σειρά, πιστεύω πως κι εδώ υπάρχει κάποια εξήγηση που απλά μου διαφεύγει εμένα.

Ακόμα και για τα κοράκια, που λέει ο Νικόλας, αναρωτιέμαι εάν δεν εξηγείται στα βιβλία πώς δουλεύει το πράγμα σε αυτόν τον φανταστικό κόσμο. Δεν υπάρχει λόγος να δουλεύει όπως τα περιστέρια της πραγματικότητας. Η δική μου επιφύλαξη σχετικά ήταν ότι εκεί που φτάσαν δεν υπήρχε κανείς, και άρα φαντάστηκα ούτε διαθέσιμα κοράκια. Να θυμηθώ να αναζητήσω περισσότερες πληροφορίες.

Και το... αντιδρακικό όπλο εδώ φαίνεται πως είναι υπερόπλο. Η κατασκευή του (η βάση που επιτρέπει την ελεύθερη κίνηση) μοιάζει με αυτήν των αντιαεροπορικών και το διαφοροποιεί από τα στατικά όπλα πολιορκίας.

Σχετικά με την ερώτηση του Μυρμηγκοφάγου:

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Λύστε μου όμως μια απορία. Πως αξιολογείτε την πρώτη σεζόν - που είναι και η μόνη που έχω δει - σε σχέση με τις υπόλοιπες;


Προσωπικά, θεωρώ πως όλες οι αρχικές ποιότητες είναι ακόμα εδώ και πως υπάρχει μια συμπαγής συνέχεια σε όλα. Άσχετο τώρα αν σε κάποιον μπορεί να μην αρέσει η πρώτη σεζόν ή η τελευταία ή όλο μαζί. Πιστεύω δηλ. πως η σειρά είναι ό,τι ήταν κι αρχικά στα χαρακτηριστικά της.

Ξεκίνησα να διαβάζω, πάντως, πριν μερικές μέρες, το σχετικό άρθρο στο Time κι εκεί έλεγαν οι δημιουργοί πως το πιλοτικό το ξαναφτιάξαν από την αρχή γιατί διαπίστωσαν πως δεν το πήγαιναν καλά. Επίσης, διαφοροποίησαν πως τότε υπήρχε ένα μεγάλο γεγονός σε κάθε σεζόν ενώ τώρα πια σχεδον σε κάθε επεισόδιο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Αύγ 2017, 23:59

s07e05

εγώ λέω πως η Άρια δεν θα ψαρώσει, τελικά, και θα βγει πιο πονηρή από τον πονηρό.

Η Άρια δεν έγινε μόνο καλή μαχήτρια (που το ψιλοκατάλαβε πια ο Μικροδάχτυλος) αλλά και πολύ έμπειρη. Η κοπέλα είναι ιέρεια του θεού του Θανάτου. Τί να λέμε τώρα.

Σκέφτομαι μήπως του παίξει την κάρτα με τις μάσκες. Δεν θα ξέρει από πού του ήρθε ο Μικροδάχτυλος.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 15 Αύγ 2017, 19:56

Ωραίο επεισόδιο, αλλά ρε παιδιά ο Μπρόν πως κατάφερε να κολυμπήσει τόση ώρα κάτω από το νερό κουβαλώντας μάλιστα και έναν Τζέιμι που με την πανοπλία του πρέπει να ζύγιζε άνω των 150 κιλών;;; :χμ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Αύγ 2017, 21:31

Μαζί σου σε αυτό. Το σκέφτηκα ήδη στο προηγούμενο επεισόδιο μόλις τους είδα να βυθίζονται αρκετά βαθιά με τις βαριές πανοπλίες. Λέω τώρα να δούμε πώς θα βγείτε. Κυρίως ο Τζέιμη, γιατί ο άλλος ήταν πάντα ελαφρύς και βάσιζε την αποτελεσματικότητά του στην σβελτάδα. Είχε και σχετική στιχομυθία με τον Σκύλο. Ένα μέρος της πανοπλίας του Τζέιμη είναι δέρμα (το στήθος π.χ. μοιάζει μπορδοροδοκόκκινο δέρμα) αλλά έχει και σίδερα (επωμίδες, κολλάρο) και στο σύνολο μοιάζει βαριά.

Image

χμ.. βασικά τώρα που το κοιτάζω και το κολλάρο δέρμα είναι με μεταλλική διακόσμιση.

Όπως και να 'χει, βγήκανε μακριά. Δεν βγαίνει με τίποτα δίχως να βγεις στην επιφάνεια για ανάσες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 15 Αύγ 2017, 23:12

Νομίζω πως πια είναι σίγουρο πως ο Σνόου έχει αίμα Ταργκάριεν, αλλά μήπως το ίδιο συμβαίνει και με τον Τύριον; :χμ:

Είναι οι μόνοι 2 χαρακτήρες πέρα της Ντανέρυς που έχουν αγγίξει τους δράκους (και ζουν ακόμη βεβαίως :ρ ).
Αυτό θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Φάρε, πιστεύω πως ο Μικροδάχτυλος από την Άρια θα το βρει.
Εκτός αν η Άρια το βρει από τον Μικροδάχτυλο!! :))))

Και κάτι ακόμα...
Ο ρόλος της Μισαντρέη είναι πολύ περίεργος. Κάτι κάτι δεν μου κολλάει...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Αύγ 2017, 14:58

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Νομίζω πως πια είναι σίγουρο πως ο Σνόου έχει αίμα Ταργκάριεν

Δεν έχει απλά αίμα Ταργκάριεν, είναι και νόμιμος γιος του Ραίγκαρ, εγγονός του Mad King και μόνος αρσενικός διάδοχος του θρόνου. Αυτό μας δόθηκε από την Γκίλυ, η οποία ανακάλυψε τη φαινομενικά ασήμαντη αναφορά στο διαζύγιο του Ραίγκαρ και τον μυστικό γάμο του με τη Λυάννα (ποια άλλη;). Νομίζω πως αυτό θα είναι το όχημα που θα οδηγήσει στο τέλος της σειράς, με γάμο των Τζον-Ντενέρις και κυριαρχία των επτά βασιλείων. Εντάξει, είναι θεία κι ανιψιός αλλά οι Ταργκάριεν παραδοσιακά παντρεύονται μεταξύ τους.

Εκτός αν κερδίσουν οι Άλλοι δηλαδή. Που, σε μια τέτοια σειρά, δεν αποκλείεται κιόλας. :χμ:

Όσο για τον Μικροδάχτυλο, μην ξεχνάμε ότι είναι μανούλα σε κάτι τέτοια. Κι εδώ εκμεταλλεύεται την προϋπάρχουσα ένταση στη σχέση Άρυας-Σάνσας.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Αύγ 2017, 17:17

Έχει βουΐξει το Ίντερνετ. Εγώ να πω πως δεν το πήρα χαμπάρι όταν το διάβασε η Γκίμλη αλλά έπειτα που διάβαζα άρθρα στον Ιστό. Οι οπαδοί έχουν πάθει παράκρουση.

Άσχετο: μόνο σε εμένα αρέσουν τόσο πολύ τα κουστούμια; Φορούσα τα περισσότερα. (Τα ανδρικά :)))) )

Ο Μικροσκάτουλος αν την βρει από κανέναν, θα είναι από την ιέρεια του θανάτου.

Πάντως, σε αυτήν την σειρά δεν είναι να βάζεις και πουθενά τα λεφτά σου. Φοβήθηκε το μάτι μας τόσα χρόνια.

Για την ώρα, πάντως, ο Ρου Ρου έχει δείξει μια απίστευτη αδυναμία σε μερικούς χαρακτήρες που τους κρατάει ζωντανούς από την αρχή μέχρι τώρα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες