Sense8 (2015-)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιούν 2017, 01:09

Είδα και το σ01ε10. Πολύ όμορφο το κλείσιμο, εκεί που ο πατέρας της Ράιλη παίζει πιάνο και.. οι σκηνές με τις γεννήσεις. Ειναι πολύ καλοσκηνοθετημένη η σειρά. Βγάζω την καπελούγκα μου!
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 03 Ιούν 2017, 10:00

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Εγώ ψήφισα πάντως και θυμήθηκα την ατάκα που λέει ο Wolfgang:

Don't give up on our cluster. They wouldn't give up on any of us.

Kαι αισθάνομαι και γώ μέρος μια τεράστιας ομάδας που συνδέεται και θέλει το ίδιο πράγμα. Ναι το ξέρω έχει γίνει εμμονή αλλα δεν με νοιάζει :ρ
Το τελευταίο που λες το καταλαβαίνω γιατί μένω μόνος και περνά όλη η μέρα έτσι. Αλλά υπάρχουν τόσες άλλες σειρές να δεις και να δεθείς. Πάλι καλά να λέμε που κόπηκε τώρα κι όχι πχ στην 8η σεζόν, φαντάσου πως θα ένιωθες τότε αν σου κρατούσε τόσα χρόνια συντροφιά και ξαφνικά τέλος. Όπως έγραψα και στο άλλο θέμα, έπρεπε να το κάνουν Matrix The Series, να εκμεταλλευτούν την επιτυχία που είχαν, έτσι και οι χαρακτήρες δε θα μας ήταν άγνωστοι στο ξεκίνημα και πιο sci-fi θα φαινόταν. Ας το κάνουν τώρα.

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 03 Ιούν 2017, 12:09

Σαφώς και υπάρχουν αλλα εμένα δεν μου κάθεται και εύκολα σειρά που να μου πάρει το μυαλό. Μπορεί να τις βαρεθώ γρήγορα. Την συγκεκριμένη την θεωρώ σπουδαία και μου άρεσε πολύ περισσότερο απο το Matrix (το οποίο έχω και κάτι χρόνια να το δώ). Παρα το φανταστικό στοιχείο είναι επίκαιρη, με σύγχρονα θέματα. Θέλανε να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό. Γιατί πρέπει ντε και καλά να απομυζήσουν το Matrix ??

(για πρότεινε καμιά σειρά στο σχετικό νήμα μιας και σε κόβω ψαγμένο :ναι: )
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 03 Ιούν 2017, 12:37

Παιδιά, όταν αναφέρεστε σε κάποιο επεισόδιο βάλτε κάπου τι ακριβώς έγινε γιατί εγώ έχει 2 χρόνια που το είδα και δεν το πολυθυμάμαι. Βρε λες να τα ξαναδώ; (Ναι, καλά Βάγγυ, εδώ δεν προλαβαίνεις να δεις το δεύτερο κυκλο ολόκληρο ακόμη, θα δεις και τον πρώτο :χαχα: )
Μ' αρέσει αυτός ο μονόλογος. :χαχα: :χαχα:


Μετά που διάβασα ποιο είναι το επεισόδιο 9, το έπιασα. ;) Έτσι, να τα λες Φάρε. :ρ
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 03 Ιούν 2017, 13:36

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Σαφώς και υπάρχουν αλλα εμένα δεν μου κάθεται και εύκολα σειρά που να μου πάρει το μυαλό. Μπορεί να τις βαρεθώ γρήγορα. Την συγκεκριμένη την θεωρώ σπουδαία και μου άρεσε πολύ περισσότερο απο το Matrix (το οποίο έχω και κάτι χρόνια να το δώ). Παρα το φανταστικό στοιχείο είναι επίκαιρη, με σύγχρονα θέματα. Θέλανε να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό. Γιατί πρέπει ντε και καλά να απομυζήσουν το Matrix ??

(για πρότεινε καμιά σειρά στο σχετικό νήμα μιας και σε κόβω ψαγμένο :ναι: )
Heroes, Humans, Travelers, Orphan Black. Δε ξέρω εξαρτάται τι ψάχνεις. Μόνος ο καθένας ανακαλύπτει τι του ταιριάζει περισσότερο.

Γιατί αυτό αγάπησε ο κόσμος και θέλει να ξαναδεί, έχει υλικό για σειρά. Ακόμα και το Cloud Atlas αν διαλέγαν, αποτυχία θα έβγαινε.

Δεν είσαι η μόνη που απογοητεύτικε πάντως, κι εγώ έχασα την όρεξη μου, παράτησα και το Westworld πριν φτάσω στο 5ο επεισόδιο.

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 03 Ιούν 2017, 18:15

Το orphan black το έβλεπα κι εγώ και δεν ξέρω για ποιο λόγο το άφησα. Είναι από τις σειρές που μ' άρεσαν πάρα πολύ. Κάποια στιγμή θα την ξαναπιάσω.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιούν 2017, 18:39

Το Orphan Black το παράτησα κι εγώ. Νομίζω, πως όπως και στο Continium, καταλήγουν να την κάνουν πολύ μπάχαλο την υπόθεση τόσο που χάνεται η εστίαση.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιούν 2017, 20:45

Πάντως, έχει και κάτι κλασικές βλακειίτσες. Δένοντας ένα πετονάκι και τρία αεροζόλ με λίγα μπαχαρικά, και πετώντας τα σαν μολότοφ, δεν μπορείς να κάνεις έκρηξη και σίγουρα όχι τέτοια έκρηξη. Λυπηθείτε μας, δηλαδής.

Επίσης —αυτό περισσότερο σαν απορία— όταν ο Βόλφγκανγκ αφήνει την πόρσε λέει στον άλλο "πρέπει να το δεις αυτό" κι έπειτα μιλάει και με τον άλλο, στην υποδοχή. Όμως πρέπει να υποθέσουμε πως μιλάει σε τι; στα Ισλανδικά; Άρα έχει μόνιμες τις ιδιότητες των άλλων; Μπορεί π.χ. να μιλήσει και Σουαχίλι, έτσι στα καλά του καθουμένου; Το σημειώνω γιατί ειδικά εκείνη την ώρα η Ράιλη είναι νόκ-άουτ.

Το πιο χοντρό, πάντως, από όλα που πρόσεξα ήταν στα πρώτα. Η Νόμη έχει τα χέρια δεμένα με δερμάτινα λουριά και ξαφνικά είναι έπειτα δεμένη με χειροπέδες (ώστε ο Γουίλ να κάνει το κομμάτι του).

Επίσης, τώρα ξεκινάω την 2η σεζόν και βλεπω τον Βόλφγκανγκ να πίνει στην μπάρα και σκέφτομαι.
Δηλ. πήγε τα έκανε λαμπόγυαλο κι έφυγε. Εκείνο το οχυρό δεν είχε κλειστό κύκλωμα; Όταν θα πάει η αστυνομία να μαζέψει τα πτώματα δεν θα ελέγξει τα κατεγραμμένα πλάνα να δει τί έγινε; (χώρια που υπάρχει και αυτόπτης μάρτυρας, εκείνη η υπηρέτρια) :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 04 Ιούν 2017, 13:07

Θα ξεκινήσω Heroes, μου φαίνεται οτι πιο κοντινό στο sense8. Διαφωνώ με το οτι αυτό θέλει ο κόσμος. Και γώ μέσα στον κόσμο ανήκω και και θέλω να βλέπω διαφορετικά πράγματα. Ίσα ίσα που μετα το Sense8 ανέβηκαν κατακόρυφα στην εκτίμηση μου και ας μου άρεσε και το matrix πολύ.

Φάρε μια χαρά σε βρίσκω. Μου έκανε εντύπωση που δεν γκρίνιαζες τοσο καιρό. :)))
Εγώ πάλι δεν τα ψειρίζω τα πράγματα και είμαι μια χαρά.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sense8 (2015-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Ιούν 2017, 19:37

Τί να πω για το Sense8. Είναι ένας ύμνος στην φιλία, την αγάπη, τον έρωτα, την ενσυναίσθηση και το στοιχειώδες δημοκρατικό δικαίωμα στον αυτοπροσδιορισμό. Πολύ όμορφη σειρά και πιάνομαι να συγκινούμαι πολύ συχνά.

Στην 2η σεζόν βλεπω πως την σκηνοθεσία ανέλαβε η Λάνα μόνη της κι επίσης άλλαξε ο ηθοποιός που παίζει τον Κάφειο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες