Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 04 Δεκ 2016, 21:41

Image

Τίτλος: Agatha Christie' s Poirot
Ελληνικός τίτλος: Οι περιπέτειες του Ηρακλή Πουαρό
Έτος παραγωγής: 1989-2013
Κύκλοι: 13
Ηθοποιοί: David Suchet, Hugh Fraser, Philip Jackson, Pauline Moran…


Υπόθεση
Από την Αγγλία ως την Αίγυπτο, συνοδευόμενος από τους εκλεκτούς και έμπιστους συνεργάτες του, ο ιδιοφυής αλλά και εκκεντρικός ντετέκτιβ Ηρακλής Πουαρό, καλείται να εξιχνιάσει μια σειρά από μυστηριώδεις και δύσκολες υποθέσεις.

Image

Άποψη
Μιλάμε για την τηλεοπτική μεταφορά των βιβλίων της Αγκάθα Κρίστι, που έχουν κεντρικό τους ήρωα τον διασημότερο λογοτεχνικό ντετέκτιβ (εδώ ίσως διαφωνήσουν οι θαυμαστές του Σέρλοκ Χολμς, του Άρθουρ Κόναν Ντόιλ..)
Κατά καιρούς έχουν υπάρξει πολλές μεταφορές, θεωρώ πως η συγκεκριμένη είναι η πληρέστερη και η πιο πιστή. Αποτελείται από 13 κύκλους, 70 αυτοτελή επεισόδια, αλλά φυσικά με μια διακριτική συνέχεια όσον αφορά το ύφος και την εξέλιξη των κεντρικών χαρακτήρων.

Στη σειρά λοιπόν πρωταγωνιστούν οι εξής ηθοποιοί:

Image
David Suchet (στο ρόλο του πανέξυπνου Ηρακλή Πουαρό)

Image
Hugh Fraser (στο ρόλο του Λοχαγού Χέιστινγκς, του λίγο αφελή μα του πιο πιστού φίλου και συνεργάτη του Πουαρό)

Image
Philip Jackson (στο ρόλο του επιθεωρητή Japp, της Σκότλαντ Γιαρντ)

Image
Pauline Moran (στο ρόλο της δεσποινίδας Λέμον, της πιστής γραμματέως του Πουαρό)

και πέραν των τεσσάρων αυτών βασικών, παρελαύνει ένα πλήθος ηθοποιών το οποίο ενσαρκώνει τους εκάστοτε ρόλους και φτάνει έναν αριθμό των 1130 ατόμων περίπου σύμφωνα με την imdb, προσθέτοντας σ' αυτούς και τους αναρίθμητους συντελεστές.

Στο βασικό τώρα ρόλο του Ηρακλή Πουαρό έχουμε έναν μοναδικό και ανεπανάληπτο David Suchet, στο ρόλο της ζωής του, ο οποίος στα τόσα συνεχόμενα χρόνια που καλείται να ενσαρκώνει αυτόν τον ήρωα και με βάση την άριστη ερμηνεία του, καταλαβαίνουμε πως γίνεται ένα μαζί του. Οι ερμηνείες σχεδόν όλων των ηθοποιών είναι εξαιρετικές, αλλά ο Suchet καταφέρνει να καθηλώσει το θεατή με κάθε του έκφραση, κάθε κίνηση και κάθε λέξη του. (Από την προφορά του μέχρι και τις μικροεκφράσεις του προσώπου του..)

Τα σκηνικά, τα κοστούμια, το κάστινγκ, η επεξεργασία των σεναρίων, η σκηνοθεσία αλλά και ολόκληρη η παραγωγή είναι καθ' όλη τη διάρκεια της σειράς πολύ προσεγμένη, από τα πρώτα επεισόδια ως και τα τελευταία, κατά τα οποία όμως παρατηρούμε κάποιες πολύ ιδιαίτερες και μεγάλες παραγωγές, για κάποιες πολύ δημοφιλείς ιστορίες, όπως αυτή του πασίγνωστου "Murder on the Orient Express".

Η μουσική των τίτλων αρχής παραμένει πάντοτε η ίδια, αλλά ανά κύκλους αλλάζει ενορχήστρωση και αναφέρομαι στο εκπληκτικό κομμάτι "Hercule Poirot- The Belgian Detective" του Cristopher Gunning.

Η σειρά είχε διάφορες συμμετοχές σε τηλεοπτικά βραβεία, κέρδισε 4 BAFTA (το 1990) και ο πρωταγωνιστής της, David Suchet 2 βραβεία καλύτερου ηθοποιού σε άλλη διοργάνωση.

Μια κλασσική σειρά για όποιον αγαπάει τις αστυνομικές ιστορίες μυστηρίου και ιδιαίτερα για τους λάτρεις της Αγκάθα Κρίστι..

Ο καλύτερος Πουαρό που έχω δει.. καλύτερος κι απ' αυτόν που έχω διαβάσει..!!

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 05 Δεκ 2016, 14:21

Θυμάμαι να βλέπω την συγκεκριμένη σειρά με την μαμά μου με απίστευτη προσήλωση. Είχε σχεδόν όλα τα dvd οπότε δεν χάναμε επεισόδιο. Βέβαια πλέον θυμάμαι λίγα πράγματα και εκτός αυτού προτιμώ τα βιβλία και αν κάτι με ενθουσιάσει τότε ρίχνω και το επεισόδιο.

Σχετικά πρόσφατα πέτυχα και την Μις Μαρπλ, συγκεκριμένα το ρετρό στην ομίχλη το οποίο το έιχαν παραφορτώσει για να βγεί το επεισόδιο αλλα ξεχώρισα την ηθοποιό που την υποδυόταν. . Geraldine McEwan λέγεται :προσκυνώ:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 05 Δεκ 2016, 14:55

Πολύ ωραία παρουσίαση :πάνω:

Εξαιρετική και απίστευτα καλοδουλεμένη σειρά που σέβεται απόλυτα τα βιβλία. Την είχε και η κρατική τηλεόραση τα Σ/Κ, δεν ξέρω αν συνεχίζει. Οι γονείς μου την έβλεπαν ανελλιπώς.

Για τον Suchet δεν έχω λόγια! Δινει ρέστα στον ρόλο του. Παρόλο που δεν έχει την 'γραφικότητα' και την τόσο αστεία εμφάνιση που είχε ο Πίτερ Ουστίνοφ - ο οποίος κατά την γνώμη μου έφερνε περισσότερο στον Πουαρό των βιβλίων γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο - είναι και ο δικός μου αγαπημένος Πουαρό. Και ένας αγαπημένος ηθοποιός γενικά.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Δεκ 2016, 15:06

Είναι πράγματι μια καλοφτιαγμένη σειρά ταινιών αλλά προσωπικά απολαμβάνω πολύ περισσότερο τα βιβλία. Χώρια που μερικά βιβλία (όπως ο Ρότζερ Άκροϊντ) χάνουν στην οθόνη όλη την μαγεία τους.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 05 Δεκ 2016, 15:31

Στιλ τη μεγάλη αδυναμία την είχα πάντοτε στον Πουαρό, η μις Μάρπλ ποτέ δε με ξετρέλαινε..

Μεταλλαγμένη σ' ευχαριστώ.. :)))
Δε νομίζω ότι έχει μπει άλλος πιο βαθιά σ' αυτό το ρόλο.. ούτε εμφανισιακά, ούτε σαν ύφος.. αν δεις προσεκτικά όλα τα επεισόδια, θα παρατηρήσεις και τη βαθιά εξέλιξη του χαρακτήρα..

Φαροφύλακα, άλλη μαγεία έχει ένα βιβλίο, αλλά και άλλη μαγεία μια καλογυρισμένη σειρά ή ταινία..

Αβατάρι χρήστη
Φθινόπωρο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 15:53

Re: Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Φθινόπωρο » 06 Δεκ 2016, 11:19

Τόνια είναι και για μένα απίστευτη λατρεία ο Suchet.
Υπέροχη και καλογυρισμένη σειρά, αν και δεν είναι όλα τα επεισόδια εξίσου πετυχημένα στο να αποδώσουν το βιβλίο. Προτιμώ κι εγώ τα βιβλία, αλλά έχοντάς τα διαβάσει όλα, έπεσα με τα μούτρα και στη σειρά. Την πρώτη φορά που άκουσα τη μουσική των τίτλων έναρξης μου ήρθαν δάκρυα στα μάτια! Πόσο ταιριαστή!
Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη του ίδιoυ του Suchet, που έχει μπει στην καρδιά μου, για τον Ηρακλή Πουαρό:

https://www.youtube.com/watch?v=FX3ITew9Mpw

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί του όταν λέει: "Hercule Poirot , for me, is almost a real person"!
"When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better."
Mae West

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 06 Δεκ 2016, 11:36

Φθινόπωρο :πανικός: :προσκυνώ:
Δε φαντάζεσαι τι κλάμα έχω ρίξει στο τελευταίο επεισόδιο.. "όχι Πουαρούλι μου" και "όχι Πουαρούλι μου".. σα μωρό παιδί!! :λυγμ: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φθινόπωρο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 15:53

Re: Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Φθινόπωρο » 07 Δεκ 2016, 00:00

Τόνια, άστα! Κι εγώ τα ίδια με σένα, πρώτα όταν διάβασα το βιβλίο, 20+ χρόνια πίσω και μετά και με το επεισόδιο της σειράς... Άστα σου λέω! Δικός μου άνθρωπος!
"When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better."
Mae West

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 07 Δεκ 2016, 00:21

Να βρεθούμε μια μέρα να βάλουμε το επεισόδιο και να κλαίμε παρέα!! :λυγμ: :αγκαλιά:

Αβατάρι χρήστη
Φθινόπωρο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 15:53

Re: Agatha Christie' s Poirot (1989-2013)

Ανάρτησηαπό Φθινόπωρο » 07 Δεκ 2016, 00:23

Ωραία θα ήταν μια συνάντηση, αλλά ας βάλουμε καλύτερα κάποιο άλλο! :)))
"When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better."
Mae West


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες