The Killing (2011-2014)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Απρ 2013, 13:01

να υποθέσω πως οι κοκκινες γραμμές είναι οι μέρες που μετράμε για το πρώτο επεισόδιο; :τρέλα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 25 Απρ 2013, 13:03

Φαροφύλακας έγραψε:να υποθέσω πως οι κοκκινες γραμμές είναι οι μέρες που μετράμε για το πρώτο επεισόδιο; :τρέλα:

Έτσι νομίζω :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 10 Μάι 2013, 19:10

Καινούργια φωτογραφία από την τρίτη σεζόν :
Image

Έχει βγει και καινούργιο τρέιλερ στο σαιτ του AMC αλλά δεν μας αφήνει να το δούμε εμάς εδώ λες και ζούμε σε άλλο πλανήτη :τσκτσκ:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Μάι 2013, 12:31

Mου μένουν κανά-δυο επεισόδια για να τελειώσω την πρώτη σεζόν. Μου αρέσει πάαααααρα πολύ. Ως εδώ έχω παρατηρήσει αρκετές ομοιότητες με το Mystic River (spoilers και της ταινίας και της σειράς):

Η δολοφονία της νεαρής κοπέλας η οποία κρατούσε μυστικά απ' τους δικούς της και ετοιμαζόταν να φύγει, ο προβληματικός ύποπτος με τα ψυχολογικά προβλήματα, ο μπαμπάς με το βρόμικο παρελθόν που άλλαξε ζωή για χάρη της οικογένειάς του όμως αποφάσισε τελικά να πάρει τον νόμο στα χέρια του, η συμμορίτικη επίθεση του μπαμπά σε κάποιον αθώο - φόνος στην ταινία - ο μπάτσος που έχει προβλήματα με τη γυναίκα του/η ντετέκτιβ που έχει προβλήματα με τον αρραβωνιαστικό της, η σύζυγος που υποψιάζεται τον αθώο σύζυγό της και τον προδίδει, το υγρό στοιχείο στον τόπο του εγκλήματος (ποτάμι-λίμνη)...
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Ιούν 2013, 14:57

Το τέλειωσα χθες και το βρήκα γενικά πάρα πολύ καλό.

Η ιστορία και οι χαρακτήρες ήταν όλοι εξαιρετικά δουλεμένοι και επεισόδιο το επεισόδιο γινόταν όλο και πιο ενδιαφέρον χωρίς να κάνει κοιλιά. Οι 2 ντετέκτιβ ήταν καταπληκτικοί χαρακτήρες, που θα μου μείνουν αξέχαστοι. Ειδικά η ηθοποιός που έκανε τη Σάρα έπαιξε σε όλα τα επεισόδια χωρίς καθόλου μακιγιάζ, με πολύ απλά καθημερινά ρούχα και ατημέλητο στυλ, και ήταν φανταστική στον λιγομίλητο ρόλο της, που απαιτούσε νευρικότητα, σκληρές εκφράσεις και λίγα, βεβιασμένα χαμόγελα.

Σ' αυτά που δεν μου άρεσαν ήταν κάποιες ιστορίες που δεν είχαν λόγο ύπαρξης και κάποιες υπερβολές.

Μόνο αν έχετε δει όλα τα επεισόδια:

Θα μπορούσε άνετα να τελειώσει με τον Τζέιμι ως δολοφόνο. Την κυνήγησε, την έβαλε στο αμάξι, την έριξε στη λίμνη, τέλος. Ήταν αρκετά φιλόδοξος και αρκετά μοχθηρός για να το κάνει. Η τελική αποκάλυψη για την Τέρι εξυπηρετούσε μόνο την απαραίτητη ανατροπή και το ξάφνιασμα. Από την άλλη, βέβαια, δεν είχε κανέναν σεναριακό λόγο ύπαρξης η σχέση της με τον Έιμς, παρά μόνο αν εκείνη ήταν η δολοφόνος. Πράγμα που, όχι να το παινευτώ :ρ , αλλά με οδήγησε 1 επεισόδιο πριν το φινάλε να σιγουρευτώ ότι όντως ήταν. Πριν έλεγα ή ο Τζέιμι ή η Γκουέν, από τη στιγμή όμως που άρχισαν να τους υποψιάζονται τους απέκλεισα. Και ο Τζέιμι, βέβαια, δεν είχε κανέναν λόγο να μην δώσει στεγνά την Τέρι, και αντ' αυτού να πάρει το μυστικό μαζί του στον τάφο.

Δεν υπήρχε, επίσης, κανένας λόγος να μην είναι η Ρόζι κόρη του Σταν.
Ήταν και κανά - δυο υπερβολές. Όπως ότι η Σάρα κατάλαβε πού πήγαινε η Ρόζι πέφτοντας τυχαία στην ταμπέλα στην προκυμαία, ενώ έκανε τζόγκινγκ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 03 Ιούν 2013, 17:05

Το πρώτο επεισόδιο της τρίτης σεζόν παίχτηκε εχθές και ανυπομονώ να το δω κι εγώ :τρέλα:

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 07 Ιουλ 2013, 22:19

Είδα το πρώτο επεισόδιο κ σίγουρα θα δω και το επόμενο, αλλά σκέφτομαι πρώτα να δω το 1ο επ της δανέζικης εκδοχής και να συνεχίσω με όποιο με τραβήξει περισσότερο. Ο Χόλντερ όντως πολύ ωραίος :πάνω:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 09 Ιουλ 2013, 20:42

Είδα και το 1ο επ από το δανέζικο, Forbrydelsen και μάλλον θα συνεχίσω αυτό, μου φάνηκε πιο λιτό από το αμερικάνικο, αλλά βασικά επειδή είναι το αυθεντικό. Μου φαίνεται πως οι Αμερικάνοι ενώ το αντέγραψαν εντελώς, χωρίς να το θεωρώ κακό αυτό, το προσάρμοσαν στα μέτρα τους, όπως είναι λογικό, αλλά προσωπικά με χαλάει αυτό. Πχ στο πρώτο επεισόδιο που κάνουν πλάκα στην ντετέκτιβ με την ψεύτικη κούκλα, ενώ όλα αντιγράφονται πιστά, η κούκλα ήταν γυναικεία, ενώ στο πρωτότυπο η κούκλα ήταν αντρική κ με μεγάλα χαρίσματα μάλιστα. :ρ
Aaa, επίσης και στο δανέζικο ο αντίστοιχος Χόλντερ μου φαίνεται πολύ γοητευτικός :))))
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Μάρ 2015, 23:56

Είδα την 3η σεζόν (την 2η ιστορία με τον κατά συρροή δολοφόνο) και μου άρεσε απόλυτα. Η πρώτη ιστορία απλωμένη σε δύο σεζόν, παρότι καλοφτιαγμένη, από ένα σημείο και μέτα έμοιαζε να φλυαρεί. Εδώ ο χρόνος ήταν ο σωστός και το αποτέλεσμα άψογο!

Ειδικά η κατάληξη, συναρπαστική.

η Λίντεν κι ο Χόλντερ το καλύτερο αστυνομικό δύδιμο, για μένα και αυτή η 3η σεζόν, ό,τι καλύτερο έχω δει σε αστυνομική σειρά.. Απλά, βγάζω το καπέλο μου...

Είχα υποπτευθεί τον δολοφόνο από πολύ νωρίς, αλλά αυτό δεν μου χάλασε καθόλου την θέαση... Φαινόταν πως τους έβαζε σε λάθος πράγματα, αν και αυτό θα μπορούσε να είναι τρικ της πλοκής, να σε παραπλανήσει, όπως κάνει η Κρίστη..
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Αύγ 2018, 14:26

Οι δυο πρωτοι κυκλοι μου αρεσαν, ειχαν ενα ενδιαφερον....μετα αρχιζε να με κουραζει και να μη με ελκυει πλεον. :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες