Monk (2002-2009)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 31 Μάι 2013, 12:53

Image

Τίτλος: Monk
Έτη προβολής: 2002-2009
Δημιουργός: Andy Breckman
Ηθοποιοί: Tony Shalhoub, Jason Gray-Stanford, Ted Levine
imdb


Υπόθεση
Ο Άντριαν Μονκ ήταν ένας ιδιοφυής ντετέκτιβ της αστυνομίας του Σαν Φρανσίσκο, μέχρι την ημέρα που δολοφονήθηκε η αγαπημένη του γυναίκα. Το τραγικό αυτό γεγονός έφερε στην επιφάνεια τις εμμονές, τις φοβίες και τους ψυχαναγκασμούς του ήρωα, προκαλώντας τελικά τον υποβιβασμό του από την υπηρεσία του. Κάθε φορά, όμως, που η αστυνομία φτάνει σε αδιέξοδο κατά την εξιχνίαση των διαφόρων υποθέσεών της, ο Μονκ καλείται ανεπίσημα για να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Κάθε επεισόδιο είναι ένα αυτοτελές αστυνομικό μυστήριο που λύνεται από τον κεντρικό ήρωα.

Image

Άποψη
Θα έλεγα ότι υπάρχουν δύο ειδών αστυνομικές σειρές (και ταινίες και βιβλία): αυτές που εστιάζουν στην εξιχνίαση ενός μυστηρίου και στις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για να φτάσουμε στη λύση, και εκείνες που εστιάζουν κυρίως στο πρόσωπο αυτού που καλείται να λύσει τα μυστήρια, στις ικανότητές του, στις ειδικές του δεξιότητες ή και στα προβλήματά του. Μονκ δεν βλέπεις για να μάθεις ποιος έκανε τι, ποιος σκότωσε ποιον και γιατί - αν και η αστυνομική πλοκή του κάθε επεισοδίου είναι πάντα πολύ προσεγμένη και ενδιαφέρουσα - αλλά για να δεις τι θα κάνει ο ήρωας, πώς θα αντιδράσει, τι θα σκαρφιστεί, πού θα κολλήσει και πώς, στο τέλος, θα τα καταφέρει.

Η σειρά είναι ιδιαίτερα χιουμοριστική και διασκεδαστική παρ' ότι το κύριο θέμα της είναι μάλλον βαρύ. Αυτό είναι η προσπάθεια υπέρβασης των περιορισμών που θέτει ένας άνθρωπος στον ίδιο του τον εαυτό που, στην περίπτωση του Μονκ, είναι πολλοί και ασυνήθιστοι. Ο χαρακτήρας αυτός, αν και ιδιαίτερα ευφυής, είναι εγωκεντρικός και γεμάτος εμμονές, φοβικός, ψυχαναγκαστικός, μονόχνοτος και σίγουρα αντιήρωας. Αν και δυσλειτουργικός και απροσάρμοστος, καταφέρνει να γίνεται πολύ αγαπητός, χωρίς να προκαλεί τον οίκτο. Ο γλυκύτατος Tony Shalhoub, που υποδύεται τον Μονκ, είναι εκπληκτικός στον ρόλο του.

Στη σειρά, το διακριτικό χιούμορ και οι διάφορες κωμικές καταστάσεις που προκαλούν οι εμμονές του Μονκ, συνδυάζονται με τη δραματική προσπάθεια του ήρωα να υπερβεί κάθε φορά τα όρια στα οποία ο ίδιος έχει παγιδευτεί. Στα βασικά του προβλήματα περιλαμβάνονται η κλειστοφοβία, η μικροβιοφοβία, η ανθρωποφοβία, η φοβία για τα αεροπλάνα και η ψυχαναγκαστική τάξη. Αν και τα επεισόδια είναι αυτοτελή, είναι καλύτερο να τα δει κανείς με τη σειρά, μια που αφενός υπάρχουν πάντα οι εξελίξεις στην υπόθεση της δολοφονίας της γυναίκας του Μονκ, αφετέρου ο ίδιος ο ήρωας εξελίσσεται λίγο χρόνο με τον χρόνο. Άλλωστε, κάνει ώρες ψυχοθεραπείας.

Η σειρά είναι εξαιρετικά διασκεδαστική και άλλο τόσο ανθρώπινη και συγκινητική. Κανένας άνθρωπος δεν είναι ατσαλάκωτος, γενναίος και λειτουργικός πάντα και παντού. Έτσι, η ταύτιση θεατή-κεντρικού ήρωα που πετυχαίνει η σειρά γεμίζει τον πρώτο με αισιοδοξία για τις όποιες προσωπικές του νίκες ενάντια στον εαυτό του και στον εκάστοτε φόβο που τον στοιχειώνει. Γιατί, αν και ο Μονκ δεν κατορθώνει πάντα να ξεπεράσει τα εμπόδια που έχει βάλει μπροστά του, πάντως καταφέρνει πάντα, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, να κάνει αυτό που πρέπει.

Εξαιρετικό είναι και το τραγούδι του Randy Newman που ακούγεται στους τίτλους αρχής, με στίχους βγαλμένους κατευθείαν απ' το μυαλό του Μονκ:




It's a jungle out there
Disorder and confusion everywhere
No one seems to care
Well I do
Hey, who's in charge here?
It's a jungle out there
Poison in the very air we breathe
Do you know what's in the water that you drink?
Well I do, and it's amazing
People think I'm crazy, 'cause I worry all the time
If you paid attention, you'd be worried too
You better pay attention
Or this world we love so much might just kill you
I could be wrong now, but I don't think so!
'Cause there's a jungle out there.
It's a jungle out there.


Δεν βρήκα τρέιλερ γι' αυτό δείτε μια αστεία σκηνή, χαρακτηριστική της προσωπικότητας του Μονκ.

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Αξία » 31 Μάι 2013, 13:28

Επιτέλους να και μια σειρά που παρακολουθούσα φανατικά μια εποχή που το ίντερνετ για εμένα ήταν πολυτέλεια. Πάντως είχε τη μαγεία του να περιμένεις να έρθει η μέρα για το νέο επεισόδιο. Αξιάγαπητος ο Μονκ! Συνεχώς μας αποκάλυπτε κι από μια νέα ιδιοτροπία του έτσι ώστε να μην τον βαριόμαστε ποτέ!!! Η όλη ιστορία ήταν πολύ καλή και το μυστήριο μου κέντριζε το ενδιαφέρον κάθε φορά. Από τα αγαπημένα μου επεισόδια είναι όταν γνωρίζουμε και τον αδερφό του κι έτσι έχουμε εκκεντρικότητα στο τετράγωνο!

Αβατάρι χρήστη
Μαντυ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36

Re: Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Μαντυ » 31 Μάι 2013, 16:41

it's a jungle out there :μπράβο:

πολυ αγαπημενος ηρωας κ σειρα. εχω χασει ομως αρκετα επεισοδια κ θελω καποια στιγμη να την ολοκληρωσω
I 'm not bad, i 'm just drawn that way

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάι 2013, 20:16

Έχει απίστευτες υπερβολές —και εννοώ στην πειστικότητα της υπόθεσης, πέρα από τις ψυχώσεις του Μονκ— αλλά, πράγματι, βλέπεται ευχάριστα. Κατά κάποιον τρόπο έχει το κάτι της η σειρά και γι'αυτό έπιασε.

Σε αντίθεση με αντίστοιχες σειρές όπως π.χ. το Raines που δεν ευδοκίμησε.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 31 Μάι 2013, 22:10

Την θεωρώ εκπληκτική σειρά, την έχω δει όλη!

Ιζι ωραία παρουσίαση και σωστή η διάκριση μεταξύ των δύο κατηγοριών. Προσωπικά μου αρέσεουν πολύ οι αστυνομικές σειρές που ρίχνουν το βάρος τους στην προσωπικότητα του πρωταγωνιστή και λιγότερο στην υπόθεση.

Φάρε δεν νομίζω ότι έχει υπερβολές, ο Μονκ πάσχει αν δεν κάνω λάθος από Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (ΙΨΔ) η οποία έχει πολύ χειρότερες μορφές. Η υπερβολή ίσως είναι ότι το κοινοποιεί και οι άλλοι τον αποδέχονται ενώ στην πραγματικότητα κανείς μάλλον θα το έκρυβε. Κατά τα άλλα και εγώ που δεν είμαι ασθενής έχω κάτι θέματα με την συμμετρία, την ευθείες την καθαριότητα κ.λπ..... :))))
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 31 Μάι 2013, 22:16

Πολύ ωραία σειρά, αν και έχω δει μόνο διάσκορπα επεισόδια στην τηλεόραση. Θα ήθελα όμως να την δω όλη.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάι 2013, 22:48

Χόλντεν έγραψε:Φάρε δεν νομίζω ότι έχει υπερβολές, ο Μονκ πάσχει αν δεν κάνω λάθος από Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (ΙΨΔ) η οποία έχει πολύ χειρότερες μορφές.



Δεν αναφερόμουν στον Μονκ αλλά στις υποθέσεις. Όπως τότε που τους κλείνουν στο χρηματοκιβώτιο της Τράπεζας για να πεθάνουν, 4-5 άτομα, κτλ. Δεν στέκουν αυτά τα πράγματα. Κατά τ' άλλα οκ. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 31 Μάι 2013, 23:53

Α ναι, οι υποθέσεις είχαν κάποιες Αμερικανιές....
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Γιαννης
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιούν 2014, 19:38

Re: Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Γιαννης » 05 Ιούν 2014, 19:41

Για εμένα αυτή η σειρά ήταν από τις καλύτερες αμερικανικές σειρές που έχω δει ολόκληρη!!
Αν και αργά δηλαδή ένα χρόνο μετά άμα εξακολουθείτε να θέλετε τα επεισόδια τα έχω όλα και έχω και υπότιτλους αρκεί να βρείτε ένα τρόπο να σας τα στείλω!!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Monk (2002-2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Ιούν 2014, 12:09

Καλωσόρισες, Γιαννη. :γεια:

Σκέφτομαι τώρα πως το "κόνσεπτ" ενός ιδιότροπου/εκκεντρικού ντεντέκτιβ (κι ίσως με έμπνευση από τον Πουαρό) έχει υπάρξει ξανά και ξανά σε σειρές.

Πέρα από τον ψυχαναγκαστικό Μονκ μού έρχεται στον νου ο επίμονος και ατημέλητος Columbo με τον Peter Falk και 13 σεζόν! Ήταν μια σειρά που όταν την πετύχαινα την έβλεπα ευχαρίστως.

Το 2007 ξεκίνησε η σειρά Raines με τον Jeff Goldblum, που όμως δεν πήγε καλά και έμεινε στην μία σεζόν. Από περιέργεια είδα ένα-δύο επεισόδια. Ο Goldblum υποδύεται έναν ντεντέκτιβ του οποίου η ζωηρή φαντασία τον κάνει να βλέπει το νεκρό θύμα κάθε υπόθεσης έτσι ώστε να συνομιλεί μαζί του προσπαθώντας να λύσει το μυστήριο του φόνου. Κατά την γνώμη μου της έλειπε αυτό "το κάτι" και μου φαίνεται λογικό που δεν τράβηξε.

Ίσως ο Columbo, πάντως, να είναι μια λύση για κάποιον που δεν χόρτασε από Monk, γιατί κι εκεί υπάρχει λίγο χιουμοράκι.
;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες