Pretty Little Liars (2010- )

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 22 Μάι 2013, 16:26

Image

Τίτλος: Pretty Little Liars
Έτη προβολής: (2010- )
Δημιουργός: Marlene King
Ηθοποιοί: Lucy Hale, Ashley Benson , Troian Bellisario , Shay Mitchell , Sasha Pieterse
imdb

Υπόθεση
Το Ροζγουντ είναι μια μικρή , ήσυχη πολη και φαινομενικά τίποτα κακό δεν συμβαίνει εκεί.Κανείς δεν ξέρει πόσα μυστικά είναι κρυμμένα .Η σειρά αρχίζει με τέσσερις φίλες που έχουν απομακρυνθεί μετά το θάνατο του πέμπτου μέλους της παρέας τους.Ένα χρόνο μετά όταν μαζεύονται όλες μαζί κάτι περίεργο συμβαίνει .Κάποιος /κάποια τους στέλνει μηνύματα και φαίνεται να ξέρει μυστικά που κανείς , εκτός από τη νεκρή φίλη τους Άλισον , δεν γνωρίζει . Τα μηνύματα αποστολέα έχουν κάποιον και όσο περνάει ο καιρός γίνονται πολύ απειλητικά.

Άποψη
Δεν ξέρω πως να σας περιγράψω το κόλλημα που είχα φάει με αυτή τη σειρά .Όταν την ανακάλυψα στην Αμερική έδειχναν τον δεύτερο κύκλο και έτσι είδα μαζεμένα όλα τα επεισόδια του πρώτου και τα μισά του δεύτερου .Κάθε επεισόδιο τελείωνε και με περισσότερη αγωνία .Έκανα με το μυαλό μου απίστευτες θεωρίες για το ποιος μπορεί να είναι ο. Όλη μέρα έβλεπα pretty little liars :τρέλα:

Όλοι όσοι παίζουν σε αυτή τη σειρά είναι πανέμορφοι και μέσα στη μόδα .Ακόμα και οι γονείς των έφηβων κοριτσιών που είναι σε πρωταγωνιστικό ρόλο είναι όμορφοι .

Image

Οι πρωταγωνίστριες σε κάθε επεισόδιο φοράνε υπέροχα συνολάκια , έχουν υπέροχα μαλλιά , νύχια , μακιγιάζ κλπ. Οπότε εκτός από πολύ μυστήριο η σειρά σου δίνει και κάποιες στιλιστικές ιδέες :χαχα:

Αξίζει κάποιος να δώσει ευκαιρία σε αυτή τη σειρά αν και πιστεύω πως όσο αγωνία και να έχει αντικειμενικά δεν είναι σειρά που θα τη δει ευχάριστα ένας άντρας .Πιστεύω βλέπετε ευχάριστα από γυναίκες και νεαρά κορίτσια και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να κολλήσει κανείς όπως είχα πάθει κι εγώ.

Η πηγή όλων των κακών σε αυτή τη σειρά είναι η Άλισον.

Image

Μη σας ξεγελάει το όμορφο παρουσιαστικό της , στη σειρά είναι πραγματικά πολύ...μπιτς ( :ρ ) , όσο ήταν ζωντανή είχε έναν μοναδικό τρόπο να μαθαίνει τα μυστικά ολονών και μετά να τους απειλεί πως θα τα χρησιμοποιήσει εναντίον τους και ουσιαστικά ακόμη και μετά το θάνατο της ταλαιπωρεί όλο το Ροζγουντ .

Οι θεωρίες μου για το ποιος είναι ο -Α ήταν πολλές από τότε που άρχισα τη σειρά
και όσους κι αν έχω σκεφτεί πάντα καταλήγω στην Άλισον, δηλαδή πιστεύω πλέον πως σίγουρα είναι ζωντανή.


Είναι επίσημα μια από τις αγαπημένες μου σειρές και μου λείπουν τα βράδια αγωνίας που έβλεπα αχόρταγα τα επεισόδια και μάλιστα σε μερικές φάσεις ήταν τόσο πολύ το μυστήριο που...αγριευόμουν και λίγο :μπρ: :))))

Σε λίγο καιρό αρχίζει η τέταρτη σεζόν και ανυπομονώ . (είναι από τις λίγες σειρές που τα καινούργια επεισόδια παίζουν κυρίως το καλοκαίρι :γιούπι: ) Η σειρά είναι βασισμένη στα βιβλία της Sara Shepard όμως δεν ξέρω κατά πόσο το σενάριο είναι πιστό .Τώρα καθώς έβλεπα το τρέιλερ που ήθελα να βάλω εδώ άκουσα πως η σειρά είναι από τους παραγωγούς του Gossip Girl που είναι άλλη μια αγαπημένη μου σειρά.

Το τραγούδι της σειράς απλά λατρεμένο



Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 22 Μάι 2013, 17:57

Αγαπημένη σειρά, αν και το έχουν παρατραβήξει λίγο, το μπερδεύουν κι αυτοί πολύ και δεν ξέρω αν θα τους βγει σε καλό. Αγαπημένη μου η Χάνα και αγαπημένο στυλ η Σπένσερ. Αγαπημένο αγόρι ο Κέιλεμπ :γιούπι:

Η δικιά μου θεωρία (να ανοιχτεί μόνο αν έχετε δει όλα τα επεισόδια που έχουν παίξει!!!)
Η Άλισον είναι 100% ζωντανή, και το παίζει νεκρή για να γλυτώσει από τον Α. Τώρα ποιος είναι ο Α δεν ξέρω... όταν πάντως είδαμε τον Τόμπι με κουκούλα είχα πάθει σοκ!!!!!!!! Σίγουρα ο Α είναι ένας, ο οποίος όμως έχει του χεριού του κάποια άτομα και έχει διαμορφώσει μια ομάδα, άλλους με τη θέλησή τους (Μόνα) και άλλους χωρίς (Τόμπι). Σίγουρα είναι κάποιος πολύ έξυπνος και με το σκεπτικό ότι μπορεί να είναι ο λιγότερο πιθανός, σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι κάποιος γονιός... ίσως η μαμά της Άρια που είναι και η πιο γνωστή ηθοποιός από όλους τους γονείς, ο Έζρα που φαίνεται ότι είναι εντελώς εκτός παιχνιδιού, θύμα μόνο και χωρίς καν να το καταλαβαίνει, βέβαια θα μπορούσε να είναι ακριβώς αυτός αν και δεν βρίσκω κίνητρο, ο Κέιλεμπ δεν θέλω να είναι άρα δεν θα είναι αυτός πάει και τελείωσε και τέλος σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι κάποια από τα 4 κορίτσια με μια κλήση αρχικά στην Σπένσερ αν και στα τελευταία επεισόδια που ήταν κλεισμένη στο ψυχιατρείο φαίνεται πως δεν μπορεί να είναι αυτή, το να είναι η Χάνα το αποκλείω γιατί παίξανε το χαρτί "χαζογκόμενα που τελικά είναι παρανοϊκά έξυπνη" με την Μόνα, και καταλήγω ανάμεσα σε Έμιλυ και Άρια. Η πρώτη μπορεί να έχει κάποια καταπίεση λόγω του ότι είναι λεσβία και ίσως να μισεί όλα τα κορίτσια ή απλά την Άλισον και η δεύτερη μπορεί.. ξερω γω; να τη βίαζε ο μπαμπάς της όταν ήταν μικρή και να είναι σάικο. Έχω γενικά μια ιδιαίτερη κλίση προς την Άρια, να είναι αυτή ο Α γιατί ταιριάζει και το Α αλλά είναι και εκείνη που κάνει "σσσ" όταν ξεκινάει η σειρά και σε όλες τις φωτογραφίες.


Γενικά η δημιουργός της σειράς έχει αφήσει να εννοηθεί ότι υπάρχουν clues παντού στη διάρκεια της σειράς, ότι οι σκηνές που δείχνει στο τέλος με κάποιον με γάντια και κουκούλα δεν είναι απαραίτητα χρονικά στον ίδιο χρόνο που διαδραματίζεται το υπόλλοιπο επεισόδιο και κάποιες από αυτές τις τελικές σκηνές δεν σημαίνουν στην πραγματικότητα τίποτα.

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και μια σειρά web-επεισοδίων που λέγεται pretty little secrets και δίνει έξτρα πληροφορίες, αν και δεν παίζουν παρά μόνο τριτοτέταρτοι ηθοποιοί της σειράς και δεν είναι και τόσο σημαντικά...

Να πω και κάτι που είχα ακούσει για τα βιβλία
Στα βιβλία ο Α είναι η Μόνα και νομίζω εκεί τελειώνει η ιστορία. Αλλά όσον αφορά την Άλισον, είχε δείξει κάποια στιγμή ένα flashback με 2 δίδυμα κοριτσάκια που το ένα είχε κάνει κακό στο άλλο; δε θυμάμαι και σίγουρα. Στα βιβλία η Άλισον έχει δίδυμη αδερφή, αλλα επειδή το έχουν αλλάξει πολύ από τα βιβλία, πλέον υπάρχει σαν θεωρία την οποία ασπάζομαι κι εγώ, ότι η Άλισον είναι ζωντανή και ότι ίσως υπάρχει κάποια δίδυμη αδερφή, ίσως αυτή η δίδυμη αδερφή να είναι εντελώς παρανοϊκή και να κορόιδευε τα κορίτσια, να το έπαιζε Άλισον και μετά να προσπάθησε να τη σκοτώσει.


Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως όσοι βλέπουμε τη σειρά μετά από κάθε επεισόδιο ή έστω μετά από κάθε σημαντικό επεισόδιο να μπαίνουμε εδώ, να λέμε τι παρατηρήσαμε και να κάνουμε καμιά υπόθεση ;)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 22 Μάι 2013, 18:09

Οι θεωρίες σου έχουν μια λογική και βασικά τώρα που το σκέφτομαι
και την Άλισον την ενοχλούσε ο -Α άρα το λογικό είναι να μην είναι αυτή .Όμως σκέφτομαι και κάτι άλλο ίσως λίγο τραβηγμένο βέβαια . :ρ Η -Α που ενοχλούσε την Άλισον ήταν η δίδυμη αδελφή της και η Άλισον τη σκότωσε επειδή την βασάνιζε ή δεν ξέρω γιατί αλλά τη σκότωσε και σαν μπιτς που είναι πήρε της θέση της για να βασανίζει κόσμο και για να ξεφύγει από όλα αφού όλοι την νομίζουν νεκρή , για να δει αντιδράσεις ή ποιος ξέρει γιατί.

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 22 Μάι 2013, 18:16

Κι αυτό το έχω σκεφτεί
αλλά επειδή όποτε εμφανίζεται είναι πάντα πολύ πολύ καλή, καμία σχέση με την σκύλα που ήταν παλιά, ακόμα και στο τελευταίο επεισόδιο αυτή πήγε και τις έβγαλε από τη φωτιά και έδειχνε να έχει και αγωνία και στα επεισόδια που τη δείχνει εκείνο τον καιρό πριν "πεθάνει" είχε πολύ αγωνία κι έκλαιγε και φοβόταν... από την άλλη μπορεί όλο αυτό να είναι κάποιο παιχνίδι της, γιατί μπορεί να έγινε αυτό που λες και όλα τα υπόλλοιπα να είναι απλά υποκρισίες. Πάντως μου κάνει εντύπωση πως όσες φορές έχει εμφανιστεί "μετά θάνατον" σε κάποιο από τα κορίτσια, εκείνες πάντα την αντιμετωπίζουν σαν να είναι σε όνειρο, σα να είναι φάντασμα ενώ πραγματικά πιστεύω πως ποτέ δεν είναι!!!


Και μια θεωρία που μου ήρθε τώρα εξαιτίας σου :ρ
Μπορεί τα κορίτσια επειδή τους έκανε τη ζωή δύσκολη να τη σκότωσαν αυτές και οι 4 την Άλισον και τόσα χρόνια να ζουν μέσα στο ψυχιατρείο και όλα αυτά να τα φαντάζονται, από τύψεις ή κάτι τέτοιο να νομίζουν ότι τις κυνηγάει ο Α ενώ αυτές να είναι οι πραγματικοί δολοφόνοι!!!!

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 22 Μάι 2013, 18:25

Ωωωωω η τελευταία σου θεωρία είναι καλήηη :πάνω: :ρ ή μπορεί
να είναι αυτές πίσω από όλα και να έχουν σκοτωσει την Άλισον και να κάνουν όλα αυτά με την -Α team για κάλυψη :φρύδια:

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 22 Μάι 2013, 18:30

χαχαχα λες; δεν μπορει, εχω κανει τοσες πολλες θεωριες που στο τελος θα μπορω με ασφαλεια να πω "το ξερα" :ρ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 18 Ιούν 2013, 11:23

Κορίτσια θυμάστε εκείνη την έντονη (αλλά γοητευτική) μυρωδιά πλαστικού, όταν ανοίγαμε μικρές μια καινούρια συσκευασία Barbie; Ώρες-ώρες μου 'ρχεται στη μύτη όταν βλέπω αυτή τη σειρά :)))) Έχω πάθει πλάκα με τα ρούχα και τα μαλλιά τους.

Η Άρια έχει το καλύτερο στυλ κατά τη γνώμη μου, όμως η Έμιλυ είναι η πιο όμορφη. Μου αρέσει πολύ και η Σπένσερ. Η Χάνα λιγότερο και η Άλισον καθόλου, σαν καρτούν είναι.

Έχω δει πέντε-έξι επεισόδια, μ' αρέσει :)))) :πάνω:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 18 Ιούν 2013, 13:26

Η Έμιλυ είναι όντως πανέμορφη!!

Για το καινούργιο επεισόδιο του 4ου κύκλου
Τώρα η Μόνα θα είναι σύμμαχος; Κάτι τέτοια μου τη δίνουν σε όλες τις σύγχρονες σειρές. Ο κακός γίνεται φίλος και ξεχνάμε όλα όσα μας έχει κάνει και μετά ξαναγίνεται κακός για να ξαναγίνει καλός. Πφφφφφ....... Πάντως έδωσε αρκετές απαντήσεις η Μόνα αν και δεν τις έδωσα πολύ σημασία και δεν τα θυμάμαι. Και συγγνώμη αλλά η σοκαρισμένη έκφραση τους στο τέλος του 3ου κύκλου όταν άνοιξαν το πορτ μπαγκάζ δεν δικαιολογεί το να υπάρχει μέσα απλά.. ένα γουρούνι!!!
Image θα αηδιάσεις, ναι, θα σοκαριστείς, πιθανώς, αλλά δεν θα κάνεις και σαν να είδες το πιο σοκαριστικό θέαμα της ζωής σου!!!! Και τι τρέχει με τη μαμά της Άλισον; Φαίνεται κάπως.. παρανοϊκή. Να δείτε που τελικά θα είναι πολύ καλή και αυτά τα κάνουν για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια και για να μας κάνουν να την υποψιαζόμαστε!!

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 08 Οκτ 2014, 01:05

Χαίρεται!! Μπήκα στην παρέα σας. Συνεχίζετε να παρακολουθείτε Pretty Little Liars;
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Pretty Little Liars (2010- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Οκτ 2014, 13:25

Καλωσόρισες Βάγγυ :)
Εγώ το σταμάτησα το PLL μετά από λίγα επεισόδια. Καλό ήταν αλλά δεν με κράτησε.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες