Dexter (2006-2013)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Dexter (2006-2013)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 21 Μάι 2013, 23:09

Image

Τίτλος: Dexter
Έτη προβολής: 2006-2013
Ηθοποιοί: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas
imdb

Υπόθεση
Ο Ντέξτερ Μόργκαν, ειδικός στη διασπορά αίματος της αστυνομίας του Μαϊάμι, είναι ένας ψυχοπαθής δολοφόνος. Ψύχραιμος, ευφυής και απόλυτα οργανωμένος, είναι ένα πρόσωπο υπεράνω υποψίας. Έχει ένα προσωπικό σύστημα ηθικής που του επιτρέπει να ικανοποιεί το αρρωστημένο του πάθος - "σκοτεινό επιβάτη" το αποκαλεί - επάνω σε ανθρώπους που αποδεδειγμένα το αξίζουν. Τα θύματά του είναι άλλοι δολοφόνοι, βιαστές, παιδεραστές, έμποροι ναρκωτικών κ.ο.κ. Ο Ντέξτερ, όταν δεν παρακολουθεί κάποιον πιθανό στόχο, ζει μια σχεδόν φυσιολογική ζωή, κοντά στην αδελφή του, την αγαπημένη του και τους συναδέλφους του που, ασφαλώς, δεν γνωρίζουν τίποτε για το φονικό του χόμπι.

Image

Άποψη
Στις 30 Ιουνίου ξεκινά η όγδοη, και δυστυχώς τελευταία, σεζόν της πολυβραβευμένης σειράς Ντέξτερ, μιας απ' τις καλύτερες και πιο αγωνιώδεις που έχουν προβληθεί ποτέ στην αμερικανική τηλεόραση. Οι σεναριογράφοι, όπως το συνηθίζουν άλλωστε, έκλεισαν την έβδομη σεζόν με ένα φοβερό επεισόδιο-cliffhanger, που πιθανόν ανατρέπει πολλά απ' αυτά που θεωρούσαμε τόσα χρόνια δεδομένα (αν και, νομίζω, η έκτη ήταν η σεζόν που έκλεισε με τον πιο σοκαριστικό τρόπο). Να πω ότι δεν βλέπω την ώρα.

Για τους καινούριους: Ο Ντέξτερ θα σας κάνει να αναθεωρήσετε αυτά που πιστεύατε για τον εαυτό σας - έστω και κατ' εξαίρεση, για χάρη της σειράς, ας πούμε. Είναι ένας χαρακτήρας που γίνεται εξαιρετικά αγαπητός, παρά τη διεστραμμένη φύση του και το αιματοβαμμένο του χόμπι. Σ' αυτό βοηθάει και η ερμηνεία του πραγματικά χαρισματικού Michael C. Hall, ο οποίος υποδύεται τον ήρωα ανατριχιαστικά τέλεια.

Κάθε σεζόν του Ντέξτερ είναι μια σχεδόν αυτοτελής ιστορία, και κινείται επάνω στο μοτίβο: Ο Ντέξτερ αντιμετωπίζει κάποια σημαντική απειλή, κάθε φορά διαφορετική. Στην πρώτη σεζόν είναι ένας άλλος ψυχοπαθής δολοφόνος, στη δεύτερη κάποιος συνάδελφός του που τον υποψιάζεται και τον παρακολουθεί, στην τρίτη μια παράξενη νέα φιλία κ.ο.κ. Παράλληλα, η ζωή του κεντρικού ήρωα και των ανθρώπων που τον περιβάλλουν συνεχίζεται και προχωρά, αποτελώντας το πιο ουσιώδες και ενδιαφέρον κομμάτι της σειράς.

Εκτός από τον κεντρικό χαρακτήρα, πολύ ενδιαφέροντες και ολοκληρωμένοι είναι και οι υπόλοιποι χαρακτήρες της σειράς, ιδίως η αδελφή του Ντέμπρα και η αγαπημένη του Ρίτα που, όχι μόνο δεν υποψιάζονται τίποτα κακό για τον Ντέξτερ, αλλά τον εμπιστεύονται απόλυτα - η δεύτερη και με τα δυο ανήλικα παιδιά της. Και, δικαίως, γιατί ο Ντέξτερ όταν δεν σκοτώνει τα πολύ συγκεκριμένα του θύματα, είναι ένας άνθρωπος στον οποίο πραγματικά μπορεί να στηριχθεί κανείς - ιδίως μια γυναίκα.

Image

Εκπληκτικοί είναι, επίσης, οι διάφοροι guest stars που συμμετέχουν σε κάθε σεζόν της σειράς. Αξέχαστος θα μου μείνει ο John Lithgow στον ρόλο του Τρίνιτυ, όπως και ο Colin Hanks στον ρόλο του Τράβις.

Image

Η σειρά είναι αριστουργηματική, προσεγμένη μέχρι και την παραμικρή της λεπτομέρεια. Αν και, σίγουρα, κάποιες σεζόν είναι ανώτερες από κάποιες άλλες, κάθε επεισόδιο του Ντέξτερ είναι εξαιρετική τηλεόραση. Ας ελπίσουμε η όγδοη και τελευταία σεζόν να ανταποκριθεί στις πολύ υψηλές προσδοκίες που δικαιολογημένα έχουμε ως θεατές.

Trailer

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Dexter (2006– )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 21 Μάι 2013, 23:19

Ωραία παρουσίαση Ίζι :μπράβο: αυτή τη σειρά έχω σκεφτεί πολλές φορές να την ξεκινήσω και κάπου κολλάω στην υπόθεση .Ο ενθουσιασμός σου όμως με κάνει να θέλω να της δώσω μια ευκαιρία οπότε τη βάζω κι αυτή στη λίστα μου .

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Dexter (2006– )

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 21 Μάι 2013, 23:31

Είχα δει επεισόδια από την πρώτη σεζόν, αλλά, για διάφορους άσχετους λόγους, δεν την συνέχισα. Πάντως, ήταν πραγματικά καλογυρισμένη και με πολύ σασπένς.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Dexter (2006– )

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 22 Μάι 2013, 10:41

Δεν την έχω δει καθόλου τη σειρά. Διάβασα όμως τα δυο πρώτα μυθιστορήματα (στα οποία βασίζεται η σειρά αλλά με πολύ χαλαρό τρόπο). Δεν ήταν κακά για το είδος τους αλλά δεν τα βρήκα και κορυφαία... Μάλλον η ύπαρξη της σειράς βοήθησε τα μυθιστορήματα και όχι το αντίθετο, άλλωστε μετά το δεύτερο κύκλο νομίζω ότι η σειρά αυτονομήθηκε εντελώς από τα βιβλία...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dexter (2006– )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Μάι 2013, 10:49

Βρίσκω το θέμα της σειράς αποκρουστικό και γι'αυτό δεν καταπιάστηκα ποτέ να την δω.. ίσως κάποια στιγμή δώσω την ευκαιρία στο πρώτο επεισόδιο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Dexter (2006– )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Μάι 2013, 11:31

@Μαργαρίτα, κι εσύ μου μετέδωσες τον ενθουσιασμό σου για το Killing :ναι: ;)

@Κόρτο, έχω ακούσει το ίδιο για τα βιβλία, γι' αυτό και δεν με ενδιαφέρει καθόλου να τα διαβάσω.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Dexter (2006– )

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 22 Μάι 2013, 17:25

Φαροφύλακας έγραψε:Βρίσκω το θέμα της σειράς αποκρουστικό και γι'αυτό δεν καταπιάστηκα ποτέ να την δω.. ίσως κάποια στιγμή δώσω την ευκαιρία στο πρώτο επεισόδιο.


Κι εγώ για τον ίδιο λόγο δεν επιχείρησα να την δω..
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Dexter (2006- )

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 22 Μάι 2013, 20:10

Οταν λετε οτι βρηκατε το θεμα αποκρουστικο,τι ακριβως εννοειτε;Γενικα την υποθεση;
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dexter (2006- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Μάι 2013, 21:07

δεν ξέρω κι αν κατάλαβα καλά αλλά η κεντρική υπόθεση δεν είναι ένας κατά συρροή δολοφόνος που δολοφονεί με φρικτό τρόπο άλλους εγκληματίες;!

Γενικά στα τρέιλερ της σειράς βλέπω ένα σωρό τέτοιες απεχθείς σκηνές. Βασικά, ακόμα και το πόστερ εδώ πιο πάνω.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Dexter (2006- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Μάι 2013, 22:46

Ναι, αυτή είναι η υπόθεση. Το σκέφτομαι... έχει αποκρουστικές σκηνές ναι, καθώς και ένα αποκρουστικό θέμα, όμως η σειρά δεν είναι αποκρουστική. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. Υπάρχουν σκληρές σκηνές, ορισμένες απ' αυτές ιδιαίτερα ενοχλητικές, αλλά θα έλεγα ότι σε γενικές γραμμές δεν δείχνει πολλά εξτρίμ ή υπερβολικά. Πρόκειται γενικά για θρίλερ αγωνίας, και όχι για έργο τρόμου ή σπλάτερ. Παίζει κυρίως με το ψυχολογικό κομμάτι και έχει και χιούμορ. Γενικά η ατμόσφαιρά της δεν είναι τόσο βαριά και καταθλιπτική όσο θα περίμενε κανείς από το θέμα της - ίσως γιατί είναι γυρισμένη σε μια ηλιόλουστη περιοχή, όπου πάντα είναι καλοκαίρι ή ίσως γιατί ο ήρωας είναι τόσο αγαπητός (δεν ξέρω κανέναν που να βλέπει τη σειρά και να μην συμπαθεί τον Ντέξτερ). Τα λέω με επιφύλαξη όλα αυτά, βέβαια, γιατί εξαρτάται από τα όρια και τα κέφια του καθενός. Πάντως η μαμά μου που σιχαίνεται τις ταινίες τρόμου βλέπει Ντέξτερ φανατικά :ρ
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες