Lost (2004-2010)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Μάι 2013, 17:14

Image

Τίτλος: Lost
Ελληνικός τίτλος: Οι Αγνοούμενοι
Έτη προβολής:2004-2010
Δημιουργός: J.J. Abrams, Jeffrey Lieber, Damon Lindelof
Ηθοποιοί: Naveen Andrews, Matthew Fox, Jorge Garcia...
imdb

Υπόθεση
Ένα αεροπλάνο πέφτει σε ένα απομονωμένο τροπικό νησί. Οι επιζώντες είναι πολλοί, σαράντα οκτώ στον αριθμό, και οργανώνουν την ζωή τους στο άγνωστο περιμένοντας διάσωση. Μόνο που ήδη από νωρίς φαίνεται πως το νησί κρύβει επικίνδυνα μυστικά. Μυστικά που μέρα με την ημέρα μοναχά μεγαλώνουν και περιπλέκονται σε ένα μοναδικά μπερδεμένο κουβάρι καταστάσεων.

Άποψη
Είναι μια σειρά που κράτησε έξι σεζόν και που άφησε εποχή. Πολλά κι ενδιαφέροντα τα σκηνοθετικά τεχνάσματα όπως οι πολλές αναδρομές στο παρελθόν και από ένα σημείο και μετά οι αναδρομές στο μέλλον, ή το μάτι που ανοίγει και μαζί του μια νέα ιστορία. Και στο τέλος κάθε επεισοδίου κάτι για να εντείνει την αναμονή για το επόμενο επεισόδιο.

Επίσης χαρακτηριστικά τα εκτός εστίασης γράμματα "Lost" που πλησιάζουν, στα γράμματα τίτλου.

Πολλοί οπαδοί της σειράς μείναν απογοητευμένοι από το τέλος. Η αλήθεια είναι πως ένα μεγάλο μπέρδεμα γεννά την προσδοκία για ένα μεγάλο ξεμπέρδεμα και η γόρδια λύση εδώ φαντάζει περισσότερο εύκολη παρά θαυμαστή. Προσωπικά ποτέ δεν είδα τα τελευταία τρία επεισόδιο και έτσι στο μυαλό μου είναι απλά μια ιστορία που δεν τελείωσε ποτέ.
:)

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, είναι μια σειρά που αξίζει την φήμη της.

Χαρακτήρες
Πολλοί και ενδιαφέροντες οι χαρακτήρες που φτιάχτηκαν σε αυτήν την σειρά κι αξίζει να αναφέρουμε μερικούς:

Ο ικανός και σταθερός Jack Shephard, χειρουργός στο επάγγελμα και με αρχηγικές ικανότητες.
Image

Ο αντιδραστικός και εξίσου ικανός Sawyer που υπήρξε επαγγελματίας απατεώνας.
Image

Η Κέιτ που την βλέπουμε να βρίσκεται υπό σύλληψη κατά το ταξίδι για κάποιο πολύ σοβαρό κακούργημα.
Image

Ο πρώην Ιρακινός στρατιώτης και βασανιστής Σαγίντ.
Image

Ο Τζων Λοκ που ήταν ανάπηρος αλλά μετά την πτώση ανακαλύπτει πως μπορεί και περπατάει και εξελίσσεται, κατά κάποιον τρόπο, σε έναν φιλόσοφο του νησιού. Και αργότερα σε πολύ περισσότερα.
Image

Ο Ταϊβανός Τζιν Κουόν, πολύ αυταρχικός σύζυγος, ο μόνος της παρέας που δεν μιλάει Αγγλικά.
Image

Η γυναίκα του Σουν.
Image

Η Κλερ που το δυστύχημα την βρίσκει έγκυο.
Image

Ο πολύ συμπαθητικός Τσάρλι, μουσικός από την Αυστραλία.
Image

Ο Ούγκο Ρέγιες, κάτοχος των μαγικών αριθμών.
Image

Και πολλοί ακόμα και ανάμεσά τους ένας από τους πιο μεγάλους "κακούς" στην ιστορία της οθόνης, ο Μπεν Λάινους.
Image

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Μάι 2013, 18:23

Σε λίγο τελειώνω την πρώτη σεζόν και μετανιώνω που δεν την ξεκίνησα τόσο καιτό.Μου αρέσει πάρα πολύ , μπόλικη αγωνία , μυστήριο , οι χαρακτήρες πολλοί και διαφορετικοί , παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον την ιστορία του καθένα και μου αρέσουν οι σχέσεις φιλικές και ερωτικές που δημιουργούνται μεταξύ τους.Ανυπομονώ για τη συνέχεια :τρέλα:

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 02 Μάι 2013, 18:33

Και η δευτερη σεζον θα σου αρεσει παρα πολυ :)

Ωστοσο απο την τριτη και μετα.. ριξε καμια ενημερωση αν εξακολουθει ακομη να σου αρεσει τοσο πολυ... ;)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Μάι 2013, 19:03

Εννοείται θα σας ενημέρωνα έτσι κι αλλιώς :ναι:
Ξέχασα να πω πόσο που αρέσει ο Σόγιερ
Image
Πόσο μα πόσο όμορφος !! :σάλια: :τρέλα: :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Μάι 2013, 19:20

ας μην αρχίσουμε τώρα εδώ να βάζουμε Σόγιερ και Κέιτ, και κόντρα Σόγιερ, και κόντρα Κέιτ κτλ. :ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 02 Μάι 2013, 23:26

Όχι, να βάλουμε κόντρα, να βάλουμε! :))))

Θα σε νικήσουμε. :ρ

Μαργαρίτα, μην μασάς, βάρα! :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 03 Μάι 2013, 00:51

Βασικά μπορούμε να βάλουμε Σόγιερ και Κέιτ μαζί που είναι ωραίος συνδυασμός :χαχα:


το μόνο τους φιλί που είδα ως τώρα αν και από ότι κατάλαβα θα έχει κι άλλα


Image
:προσκυνώ: Μα εδώ μιλάμε για ομορφιά όχι αστεία :προσκυνώ:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Μάι 2013, 13:26

Λορένα έγραψε:Ωστοσο απο την τριτη και μετα.. ριξε καμια ενημερωση αν εξακολουθει ακομη να σου αρεσει τοσο πολυ... ;)

Εμένα μου άρεσε όλο το Λοστ απ' την αρχή μέχρι λίγο πριν το τέλος. Το τέλος όχι, για τους λόγους μάλλον που αναφέρει και ο Φάρος στην παρουσίαση. Κούκλος ο Σώγιερ, όμως εμένα μου άρεσε ο Ντέσμοντ, μάλλον γιατί ήταν και ο αγαπημένος μου χαρακτήρας.
Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 08 Μάι 2013, 18:54

Πόσο λατρεύω αυτή τη μουσική που βάζουν στο τέλος κάθε επεισοδίου , κάθε επεισόδιο τελειώνει μέχρι στιγμής με πολύ αγωνία και η μουσική αυτή διπλασιάζει την ανυπομονησία μου για τη συνέχεια :τρέλα:

Ντοστογιεφσκι
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 22
Εγγραφή: 28 Φεβ 2014, 00:06

Re: Lost (2004-2010)

Ανάρτησηαπό Ντοστογιεφσκι » 16 Μάρ 2014, 22:37

Image
Σήμερα το βράδυ, βασικά ξημερώματα Δευτέρας, θα τον γυρίσουν στο Paley Fest, στο reunion και θα πάμε 10 χρόνια πίσω, στην πρεμιέρα.Περισσοτερα ερχονται...

Η πρώτη φωτογραφία του reunion
Image


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες