Ripper Street (2012– )

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ripper Street (2012– )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 27 Απρ 2013, 14:20

Image

Τίτλος: Ripper Street
Έτη προβολής:2012-
Δημιουργός: Richard Warlow
Ηθοποιοί: Matthew Macfadyen, Jerome Flynn ,Adam Rothenberg..
Imdb

Πλοκή
Λονδίνο 1889 την εποχή που η αστυνομία , παρά τις προσπάθειες της, δεν κατάφερε να πιάσει τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη.Βλέπουμε τον επιθεωρητή Έντμουντ Ριντ και τους βοηθούς του, τον Αρχιφύλακα Μπένετ Ντρέικ και τον χειρουργό του Αμερικανικού στρατού και πρώην ντετέκτιβ, τον Χόμερ Τζάκσον να προσπαθούν να λύσουν διάφορα μυστήρια σε μια εποχή που δεν υπήρχαν οι ευκολίες που σήμερα είναι δεδομένες.

Άποψη
Σειρά βικτοριανής εποχής , αστυνομική , βρετανικής παραγωγής και με πρωταγωνιστή τον αγαπημένο μου Matthew Macfadyen.Η σειρά αυτή ήταν λες και φώναζε το όνομα μου , λατρεύω τα αστυνομικά , τις σειρές βρετανικής παραγωγής, την Αγγλία στα παλιά χρόνια και τον Macfadyen, άρα όπως καταλαβαίνετε πριν δω τη σειρά ήξερα πως θα μου αρέσει :)))) Είναι πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις πως έλυναν μυστήρια σχεδόν αποκλειστικά με το μυαλό τους αλλά και με τη βοήθεια του Ιατροδικαστή .Δεν υπήρχαν όλες οι ευκολίες που έχουν σήμερα οι αστυνομικοί και αυτό πιστεύω κάνει αυτή τη σειρά να έχει τόσο ενδιαφέρον . Από τη μία η γνωστή ιστορία του Αντεροβγάλτη που δεν κατάφεραν ποτέ να τον συλλάβουν μας δείχνει πόσο σημαντικό είναι που έχει προχωρήσει η επιστήμη για κάτι τέτοια θέματα και από την άλλη βλέπουμε πόσο καλά μπορούσε να τα καταφέρει κανείς σε μερικές υποθέσεις βάζοντας το μυαλό του να σκεφτεί και συνδυάζοντας τα στοιχεία όπως πρέπει.

Image

Πέρα από τον Macfadyen στον πρωταγωνιστικό ρόλο του επιθεωρητή Ριντ που τον λατρεύω όπως και να έχει , η ομάδα αυτή έχει και άλλους δύο πολύ καλούς ηθοποιούς, τον Jerome Flynn που όσοι βλέπουμε game of thrones τον γνωρίζουμε και μας αρέσει απο εκεί και τον Adam Rothenberg που για μένα ήταν μια πολύ ωραία ανακάλυψη :φρύδια:
Δυστυχώς η πρώτη σεζόν έχει μόνο 8 επεισόδια , χορταστικά μεν γιατί έχουν διάρκεια 57' το καθένα αλλά όπως και να έχει είναι λίγα .Θα δούμε και δεύτερη σεζόν αλλά του χρόνου οπότε αν αρχίσετε αυτή τη σειρά δείτε τα επεισόδια κάνοντας λίγο οικονομία και όχι όλα μαζί :ρ Κάθε επεισόδιο έχει και μια διαφορετική υπόθεση με πολύ αγωνία ως το τέλος, ειδικά το πρώτο επεισόδιο μου άρεσε πάρα πολύ.
Μέσα στο μυστήριο της κάθε υπόθεσης έχουμε και το μυστήριο του επιθεωρητή Ριντ , έχει περίεργα σημάδια στο σώμα του και η κόρη του είναι νεκρή, δεν μιλάει ποτέ για τίποτα από τα δύο και φαίνεται να τον ενοχλεί όταν κάποιος τα αναφέρει. :φρύδια:
τρέιλερ


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες