Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 12 Ιούν 2017, 11:21

Είδα και το έκτο επεισόδιο αλλά θα σταματήσω εδώ γιατί δεν έκανα το θέμα για μονόλογο.:)

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 12 Ιούν 2017, 11:38

Ζόφε παραπονιάρης μας βγήκες :ρ

Έχω δεν έχω δεί ακόμα το 6ο αλλα το 5ο κύλησε αρκετά αργά και κάπου το βαρέθηκα αν και είχε τις στιγμές του. Θεωρώ οτι τα προηγούμενα επεισόδια ήταν πολύ πιο σωστά δομημένα, έχοντας λίγο απ'ολα τα στοιχεία που αγαπάω στο Twin Peaks. O Nτέηλ είναι μια σταθερή πηγή γέλιου και θεωρώ οτι πλησιάζουμε στο να επανέλθει λόγω των hints που συναντά στο δρόμο του. Ο ψυχίατρος μου φαίνεται ένα subplot απολαυστικό, δεν ξέρω αν θα παίξει κάποιο ρόλο στο εξής.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 27 Ιούν 2017, 23:02

Το 6ο και το 7ο μου άρεσαν κάμποσο (το 7 πολύ), καθώς μαθαίνουμε για παλιούς χαρακτήρες και αρχίζει να μπαίνει μια σειρά ας πούμε στα στοιχεία που θα συμβάλλουν στην ανακάλυψη του Κούπερ. Βλέπουμε Νταιάν και η συνάντηση με τον Κούπερ ήταν απλά ανατριχιαστική, κι ας ήταν ο σωσίας του. Το παρελθόν τους μοιάζει αρκετά σκοτεινό γιατί η Νταιάν προσπαθεί να του θυμίσει διάφορα, ενώ θέλει να μην έχει πλέον επαφές μαζί του. Στην ορίτζιναλ σειρά τον ακούγαμε να μιλάει στο κασετοφωνάκι του και την Νταιάν την νομίζαμε αν οχι για αποκύημα της φαντασίας, τουλάχιστον για μια σημαντική και εξιδανεικευμένη μορφή.

Αλλα παιδιά το 8ο επεισόδιο είναι pure lynchian artistry. O τύπος με ένα υπνωτιστικό, εφιαλτικό τρόπο κάνει μια ανδρομή στην αρχέγονη δύναμη του κακού και την φύση του απο την Χιροσίμα και έπειτα. Κατα πάσα πιθανότητα βλέπουμε και το πρώιμο black lodge. :προσκυνώ: :προσκυνώ:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 31 Ιουλ 2017, 17:23

Στο δωδεκατο επεισοδιο ξαναεμφανιζεται η
Audrey!
Αλλα ετσι οπως εγινε δε βλεπεται. Χειροτερη κι απ'τη De'Bella! Ολες οι γυναικες γερναν ασχημα. Ακομα και οι πιο ομορφες.

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 22 Νοέ 2018, 10:08

Το τελευταίο καιρό κυκλοφορούν δημοσιεύματα που αναφέρονται σε ένα νέο βιβλίο με τίτλο: Blonde, Beautiful, and Dead: The Murder Mystery That Inspired Twin Peaks (Ξανθιά, Όμορφη και Νεκρή: Η δολοφονία που ενέπνευσε το Τουην Πηκς) των David Bushman and Mark Givens.
Θα γυριστεί και ένα ντοκυμαντέρ βασισμένο στο βιβλίο, που αφορά την δολοφονία της Hazel Drew το 1908.
Η διπλή ζωή που ζούσε η κοπέλα, τα μυστικά της μικρής πόλης, οι παραδόπιστοι επιχειρηματίες, η εύρεση της σορού κοντά σε ποτάμι, θυμίζουν την ιστορία της Λώρα Πάλμερ.

Από ότι φαίνεται, ο Μαρκ Φροστ, ένας από τους δημιουργούς του Τουην Πηκς, μεγάλωσε ακούγοντας ιστορίες για την δολοφονία της κοπέλας, που πήρε τον κακό δρόμο.

Image

Να πω την αλήθεια, πρώτη φορά ακούω ότι η σειρά εν μέρει βασίστηκε στο συγκεκριμένο γεγονός. Αυτό που είχα ακούσει ήταν φήμες ότι η Λώρα ήταν βασισμένη στην Μέριλυν Μονρόε.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες