Sherlock (2010-)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Sherlock (2010-)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Σεπ 2018, 13:22

Image

Τίτλος: Sherlock
Έτη προβολής: 2010-
Είδος: Μυστηρίου, Αστυνομική
Δημιουργοί: Mark Gatiss, Steven Moffat, Stephen Thompson
Ηθοποιοί: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington, Lara Pulven
Imdb

Υπόθεση:
Η κλασσική ιστορία του Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes, αλλά σε μοντέρνα έκδοση. Ο Sherlock Holmes μαζί με τον βοηθό του και καλύτερό του φίλο John Watson, προσπαθούν να διελευκάνουν διάφορες υποθέσεις. Η σειρά έχει ήδη ολοκληρώσει 4 σεζόν. Λέγεται ότι θα προβληθεί και 5η.

Image

Άποψη:
Το Sherlock αποτελείται από ένα cast που πραγματικά δίνει ρεσιτάλ σε κάθε επεισόδιο. Φυσικά, θα ξεχωρίσω τους δύο πρωταγωνιστές. Πρώτος, ο ένας και μοναδικός Benedict Cumberbatch, ο οποίος υποδύεται τον Sherlock. Από που να αρχίσω; Είναι η καλύτερη απόδοση του ρόλου που έχω δει και πιστέψτε με τους έχω δει σχεδόν όλους. Ο Cumberbatch έχει ''καταπιεί'' τον Sherlock. Στην απόδοση του ρόλου συμμετέχει όλο του το σώμα: μορφασμοί, πρόσωπο, κορμί, φωνή, χέρια, πόδια. Ο Sherlock είναι ένας χαρακτήρας που διακατέχεται από ακρότητες και έχει δραστήριο μυαλό (όσοι έχετε διαβάσει τα βιβλία θα το ξέρετε καλά αυτό).
Δεύτερος, ο Martin Freeman, που υποδύεται τον John Watson, έναν πρώην στρατιωτικό γιατρό που καταφέρνει να γίνει ο μοναδικός φίλος του Sherlock Holmes. Είναι έντονα συναισθηματικός άνθρωπος και βοηθά τον Sherlock σε....όλες τις υποθέσεις του.
Όσον αφορά τη σειρά, έχει ευρηματικό σενάριο και φυσικά δε γίνεται να μην αναφερθώ στο χιούμορ της σειράς, το οποίο είναι πολύ έξυπνο και ίσως αρκετά ''αγγλικό'' πολλές φορές. Η σειρά έχει πολλά σκηνοθετικά τρικ που την ξεχωρίζουν, ενώ η μουσική της επένδυση είναι πολύ προσεγμένη και της δίνει μια ατμοσφαιρική διάσταση.
Βάζω 8/10.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Sherlock (2010-)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Σεπ 2018, 13:47

Παρότι ξεκίνησα να δω με ενθουσιασμό, πριν μερικά χρόνια, την συγκεκριμένη σειρά, απογοητεύτηκα πολύ και την άφησα πολύ σύντομα. Κύρια επιφύλαξή μου το απιθανότατο σενάριο.

Στα βιβλία του Ντόιλ, μπορεί να αποδίδεται στον Χολμς μια μεγάλη οξύνοια και εξωφρενική παρατηρητικότητα, που όμως από την στιγμή που την δεχτούμε ως μαγική, κατά κάποιον τρόπο η πλοκή καταφέρνει να σταθεί, ενδεχομένως να ισορροπήσει, στα όρια του πιθανού. Εδώ το πιθανό ζούσε σε κάποιον πολύ μακρινό πλανήτη.

Οι ερμηνείες εξαίρετες, βέβαια. Αλλά το σενάριο ενοχλητικά κακό, για εμένα. :όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Sherlock (2010-)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 08 Σεπ 2018, 14:18

Πολύ καλή σειρά, όχι από τις αγαπημένες μου, όμως την βλέπω με ενδιαφέρον. Όντως στα βιβλία ο χαρακτήρας του Σέρλοκ είναι πιο ανθρώπινος και η ευφυία του εξηγείται με κάποια λογική ενώ στη σειρά παρουσιάζεται σαν κάτι το εξωγήινο όπως σωστά είπε ο Φαροφύλακας πιο πάνω. Οι ηθοποιοί εξαιρετικοί, η παραγωγή πολύ προσεγμένη και μου αρέσει τρελά η μουσική επένδυση!
Ένα μικρό παράπονο που έχω είναι από τον Μπενεδικτ: μιλάει απίστευτα γρήγορα ο τύπος! Δεν καταλαβαίνω Χριστό όταν ανοίγει το στόμα του γι'αυτό και τη συγκεκριμένη σειρά τη βλέπω πάντα με υπότιτλους. :))))
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες