Breaking Bad (2008-2013)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Breaking Bad (2008-2013)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Ιούν 2018, 16:34

Ξεκίνησα την σειρά και είδα μέσα στην εβδομάδα τα 3 πρώτα επεισόδια.
Την είχα καιρό στο μάτι και επειδή τελευταίως ήθελα κάτι να χαζεύω σε καθημερινή βάση μου φάνηκε καλή επιλογή.

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι μια σειρά που μπορείς να κολλήσεις εύκολα!
Απλή υπόθεση, αρκετή δράση, καλοί ηθοποιοί...
Βέβαια όπως έγραψε και στην παρουσίαση ο Φάρος, υπάρχουν κάτι κενά και παράδοξα στην όλη υπόθεση.

Παράδειγμα!
Σαν πολύ εύκολα μπήκε στον κόσμο τον ναρκωτικών ο φιλήσυχος καθηγητάκος! Από ένα τυχαίο γεγονός νομίζω είναι δύσκολο να βρεθείς να μαγειρεύεις κρυσταλλική μεθαδόνη!! :))))
Ειδικά αν η "πύλη" για τον υπόκοσμο είναι ένας χαζούλης πρώην μαθητής!!

Επίσης, είναι αδύνατον έως ακατόρθωτο να παρασκευάσεις ένα φάρμακο/ναρκωτικό για πρώτη φορά και να έχεις 100% επιτυχία. Χωρίς συνταγή, χωρίς δοκιμές, χωρίς αποτυχίες... Αλλά κυρίως χωρίς οδηγίες!! :))))
Ο τύπος δεν είναι απλά χημικός είναι μάγος!
Γενικά στην χημεία οι παρασκευές είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο και όλοι χρειάζονται ακριβείς δοσολογίες και δοκιμές.
Ο κύριος Γουάιτ έφτιαξε μόνο με θεωρητική γνώση ένα φάρμακο... Με την μια... Χωρίς συνταγή... :ανέκφραστος:
Και τέλος ο τρόπος που εξουδετέρωσε τα δυο βαποράκια μου θύμισε Μαγκάιβερ....


Δεν ξέρω γιατί, αλλά η γυναίκα του πρωταγωνιστή μου φάνηκε πολύ εκνευριστική σαν χαρακτήρας.
Εντάξει ίσως μετά εξελιχθεί καλύτερα.!! :ναι:

Θεωρώ πως τον πρώτο κύκλο θα τον τελειώσω. Δεν ξέρω όμως αν θα συνεχίσω μετά!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Breaking Bad (2008-2013)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Οκτ 2020, 09:23

Τέλεια σειρά! Αν και τον πρώτο κυκλο τον ειδα αποσπασματικά, τον δεύτερο τον είδα όλο, ήταν τέλειος και τον τρίτο επίσης ακόμα καλύτερος.. τωρα θα ξεκινήσω τον 4ο.. πάντως σαν σειρά είναι γαμάτη! Και στην αρχή ήμουν κάπως δύσπιστη..

Και μια διευκρινιση για τα σχολια της 1ης σελιδας: ο Walter ειναι αντιηρωας, οχι "κακός".
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Breaking Bad (2008-2013)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Οκτ 2020, 18:09

Δίκιο έχεις από την μία, από την άλλη είναι και "κακός". Δηλ. πέρα από χειριστικός στους γύρω του, παράγει σκληρά ναρκωτικά, που σκοτώνουν, σκοτώνει και στο απευθείας, και.. γενικότερα είναι ο ορισμός του εγκληματία. Δεν τον μπερδεύεις με τον Φρανσίσκο της Ασίζης, τέλος πάντων. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Breaking Bad (2008-2013)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Νοέ 2020, 14:10

Χεχε, δικιο εχεις τωρα που το λες... :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες