Stranger Things (2016- )

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 19 Σεπ 2016, 14:20

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Aγάπησα και τα παιδάκια και το πως θεμελιώνεται η σχέση τους πάνω στην φιλία, την κατανόηση, την αλληλεγγύη. Επίσης αγαπημένος μου ο o Τζόναθαν. Γενικά δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλα την αγάπησα αυτή τη σειρά :)))


Μήπως να ξαναδοκιμάσεις να διαβάσεις και κάτι από Κινγκ μιας και την έχουν λατρέψει όλοι οι φαν του;;; :))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 19 Σεπ 2016, 14:38

Aααα οχι μη με μπλέκεις με τον Κίνγκ, δε μου αρέσει καθόλου. Ήταν εξαιρετική σαν σειρά αλλα μου αρκεί δε θέλω να επεκταθώ κι άλλο προς αυτή την κατεύθυνση. Εγώ ξέρω άλλα τόσα άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με τον Κίνγκ αλλα η σειρά τους άρεσε. Εσένα ας πούμε σου αρέσει το dead zone αλλα ο Κινγκ δε σου λέει και πολλά νομίζω. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. :)))
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 19 Σεπ 2016, 14:47

Χεχεχεχεχε!! Εμένα μου λέει ο Κρόνενμπεργκ όμως... :))))

Να σου πω την αλήθεια μου αρέσουν οι ταινίες που είναι βασισμένες σε βιβλία του Κινγκ όταν όμως ο ίδιος ο Κινγκ δεν βάζει το χεράκι.
Όταν το βάζει η ταινία καταλήγει σαν τα βιβλία του (για μένα όπως είπες ψιλοαδιάφορη).
Η Νεκρή Ζώνη είναι Κρόνενμπεργκ, όπως η Λάμψη είναι Κιούμπρικ, η Κάρυ Μπράιαν Ντε Πάλμα, και πάει λέγοντας.. :ναι:
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός!! :)

Σίγουρα θα άρεσε και σε άτομα που όχι απλά δεν τους αρέσει ο Κινγκ αλλά ίσως και να αγνοούν την ύπαρξη του...
Απλά επειδή είπες πως αγάπησες την σειρά έκανα συνειρμό με ένα φιλαράκι που είναι φαν του Κινγκ και μου είπε ακριβώς τα ίδια λόγια!!! :)))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 19 Σεπ 2016, 14:50

Ναι συμφωνούμε ως εδώ, έχει ενδιαφέρουσες ιδέες αλλα δεν μου λέει πολλά ο τρόπος που προσεγγίζει τις όποιες θεματικές. Η νεκρή ζώνη είναι Κρόνενμπεργκ όπως λες αλλα μου ήταν ψιλοαδιάφορη σαν ταινία. :μαναι: . Μακριά κι αγαπημένοι λοιπον με τον κύριο Κίνγκ και είμαστε μια χαρά
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 22 Σεπ 2016, 07:47

Πωπω μολις εμαθα για αυτη τη σειρα. Τι ωραιο κονσεπτ! Πραγματι αυτη η "σχολή" ταινιων του Σπιλμπεργκ, του Λουκας και του Dante, με παρεες παιδιων που βρισκονται στη μεση larger than life εξελιξεων αποτελουσαν την απολυτη παιδικη φαντασιωση :))))

Παντως διαβαζοντας για τη σειρα, μου ηρθε στο μυαλο η τανια Super 8 του 2011 που την ειχα πετυχει στην τηλεοραση. Ειναι παραγωγης Σπιλμπεργκ και εχει κι αυτη νοσταλγικες αναφορες στις συγκεκριμενες ταινιες, αφου αφορα μια παρεα παιδιων το 1979 που εξερευνουν μια εξωγηινη απειλη.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 22 Σεπ 2016, 10:45

Το έγραψα κι εγώ για το Super 8 στο άλλο θέμα, όπως και το E.T. τα Goonies και Monster Squad.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 22 Σεπ 2016, 11:26

(ξανθιά-mode on)
Ποιό άλλο θέμα; :χμ:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 22 Σεπ 2016, 11:51


Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 13 Νοέ 2017, 18:37

Η δευτερη σαιζον παιζει να ειναι καλυτερη απο την πρωτη! Τι σειραρα ρε γμτ! :γιούπι:
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Stranger Things (2016- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Νοέ 2017, 20:23

Κι εγώ την είδα όλη την δεύτερη σεζόν και μου άρεσε πολύ. Εμένα εξίσου με την πρώτη.

Παρότι βλέπω πως γενικά αρέσει η σειρά, κάποιον που έζησε εκείνα τα χρόνια, όπως εγώ, τον ταξιδεύει πίσω. Νιώθω σαν να είμαι και πάλι στο '80 και να βλέπω κάτι που μόλις βγήκε. Έχουν κάνει απίστευτη επιμέλεια.
:αγαπώ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Αγωνίας, Τρόμου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες