The Walking Dead (2010-201?)

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 14 Νοέ 2017, 18:49

Εννοειται οτι μου αρεσει ακομα και ολο και περισσοτερο. Πλεον τα ζομπι ειναι το προσχημα για να ειπωθει μια ιστορια επιβιωσης και να κατανοησουμε οτι ο πραγματικος εχθρος ειναι ο ανθρωπος. Βλεπουμε οτι με την καταρρευση του πολιτισμου εξαφανιζεται καθε ιχνος ανθρωπιας και κυριαρχουν πρωτογονα ενστικτα, οπου ο ενας θελει να φαει τον αλλον. Επισης μου αρεσει και η εξελιξη των βασικων χαρακτηρων. Η σειρα εκανε κοιλια στην δευτερη σαιζον, αλλα απο τοτε διατηρει ενα καλο επιπεδο, με εξαιρεση φυσικα 1-2 φιλλερ επεισοδια σε καθε κυκλο. Αυτο ομως δεν αρκει για να μου χαλασει την απολαυση. Η αληθεια ειναι οτι αν καποιος θελει να δει μια σειρα τρομου με ζομπι, θα απογοητευτει αφου πλεον μιλαμε για μια δραματικη σειρα. Κι αυτο ειναι που μου αρεσει εν τελει. :))
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Νοέ 2017, 10:27

Διαφωνώ εντελώς σε αυτό που λες...
Το ότι η σειρά ξεκίνησε ως τρόμου και κατέληξε ρομάντζο δεν το λες και επιτυχία!

Που είδες πως χάνουν κάθε ίχνος ανθρωπιάς; Εδώ όλοι έχουν το ταίρι τους, έχουν κοινωνικούς (και καλά) προβληματισμούς, ενώ παράλληλα κάτι χαρακτήρες σαν τον Νταριλ, την Μάγκι και Κάρολ, απλά δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Ειδικά με τον Ντάριλ το όλο πράγμα έχει καταντήσει αστείο!
Τώρα τα οικολογικά και ανθρωπιστικά μηνύματα της σειράς είναι για τόσο αφελή που μοιάζουν αστεία!
Δεν χρειαζόντουσαν 8 σεζόν για να καταλάβουμε ότι ο άνθρωπος είναι ζώο αγέλης.

Μέσα σε όλο αυτό το συνονθύλευμα, νά σου και τα ζόμπια!!
Να περιφέρονται άσκοπα μην τυχόν και ξεχάσουμε ότι βρισκόμαστε σε μετα-αποκαλυπτικό μέλλον... :όχισουλέω:

Ακόμα και από τις βαθμολογίες στην imbd φαίνεται ξεκάθαρα τι βουτιά έχει κάνει η σειρά...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 20 Νοέ 2017, 18:22

Δεν κατεληξε σε καμια περιπτωση να γινει ρομαντζο. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κατακριτεο να υπαρχουν ερωτες και σχεσεις.

Μπορει η ομαδα που ακολουθουμε οντως να μοιαζει πιο "λογικη" και "ανθρωπινη" αλλα δεν ισχυει το ιδιο με τις υπολοιπες που αντιμετωπιζουν.

Και δεν μπορω να διαφωνισω περισσοτερο για την περιπτωση της Καρολ. Για μενα η αναπτυξη του χαρακτηρα της ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει.
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Νοέ 2017, 20:57

Κατακριτέο όχι, το ότι η σειρά ξεκίνησε σαν τρόμου και κατέληξε λαβ στόρι ναι...

Τι το κουράζομε τώρα;; Στην imdb φαίνεται τι σκοράρουν οι τελευταίες σεζόν.
Έπρεπε να το έχουν λήξει στην 5η σεζόν. Τώρα φαίνεται ότι το ξεχείλωσαν και δεν μπορούν να το μαζέψουν...

Η Κάρολ... Μάλιστα! Η νοικοκυρά που έγινε δολοφονική μηχανή. Ε και;
Όπως χαζοέκλαιγε στα πρώτα επεισόδια έτσι χαζοκλαίει και στα τελευταία.
Που ακριβώς χρησίμευσε στην τελευταία σεζόν;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 17 Αύγ 2020, 10:08

Παιδιά, είναι κανένας εδώ που συνεχίζει να τη βλέπει; Την ξεκίνησα κάποια στιγμή πέρυσι και κούτσα-κούτσα είμαι στα μισά της 9ης σεζόν. Για όποιον έχει δει μέχρι εκεί να ρωτήσω γιατί στο καλό συμπαθείτε το Νίγκαν;
Είμαι στο σημείο μετά το time jump και την εξαφάνιση του Ρικ. Χαζό τελείως για μένα όλο αυτό και διάβασα ότι έγινε για να παίξει ο ηθοποιός στις ταινίες που επρόκειτο να παιχτούν, στις οποίες θα δείχνει τι έχει κάνει ο χαρακτήρας εκείνα τα 6 χρόνια. Ο Νίγκαν ακόμη και τώρα μου είναι αδιάφορος έως και αντιπαθητικός. Ο Ντάριλ για μένα, συνεχίζει και κρατάει τη σειρά αλλά και την Κάρολ, πέρα από κάποια σημεία που μου γίνεται αδιάφορη, κατα τ' άλλα μου είναι ακόμη πολύ συμπαθής. Μου αρέσει επίσης η εξέλιξη της Τάρα. Πέθανε κι ο Τζίτζους, που οκ, δεν πετούσα και τη σκούφια μου, αλλά κρίμα το παιδί. Δε μου άρεσε επίσης πως όπως εξαφάνισαν απλά το Ρικ από τη σειρά, «εξαφάνισαν» και τη Μάγκι, στην τελική απλά σκοτώστε τους. Μόλις εμφανίστηκαν οι whisperers, τα ομιλούντα «ζόμπια».
Επίσης, η 8η σεόν ενώ ξεκίνησε καλά με τα πρώτα 2-3 επεισόδια, μετά απά δεν τελείωναν. Τέρμα βαρετά.
Και μετά απ' όλα αυτά, θα ξαναπώ, γιατί στο καλό συμπαθείτε το Νίγκαν;
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: The Walking Dead (2010-201?)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 04 Δεκ 2020, 16:44

Μπήκε και η 10η σεζόν στο νετφλιξ και την ξαναξεκίνησα χθες. Συνεχίζει να μου περνά αδιάφορος ο Νίγκαν. Σχολιασμός για το τέλος της 9ης.
Κρίμα ρε γαμώτο για την Τάρα που τη σκότωσαν και τη συμπαθούσα. Κι όσο για το Χένρι, πιο πολύ στεναχωρήθηκα για τη δόλια την Κάρολ, που όποιο παιδί έχει περάσει από τα χέρια της, καταλήγει νεκρό.

Επίσης, αν κάποιος το παρακολουθεί ακόμη ας μου λύσει την απορία
γιατί το παιδί της Ροζίτα είναι του γιατρού (δε θυμάμαι πως το λένε, Σίτζιν; ) αυτή με τον παπά δεν τα είχε; Τι έχασα και πότε;
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Αγωνίας, Τρόμου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες