Boss (2011-2013)

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Boss (2011-2013)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 30 Μάι 2013, 19:05

Image

Τίτλος: Boss
Έτη προβολής: 2011-2013
Δημιουργός: Farhad Safinia
Ηθοποιοί: Kelsey Grammer, Connie Nielsen, Kathleen Robertson, Martin Donovan
imdb

Πλοκή(Την εχω παρει απο αλλο site,γιατι μου αρεσε πολυ.Αν υπαρχει προβλημα πειτε να το αλλαξω)
Ο Tom Kane δεν είναι απλώς ο δήμαρχος του Σικάγου είναι κάτι παραπάνω είναι το αφεντικό της πόλης. Συμμετέχει εδώ και δεκαετίες στα κοινά, ξέρει και ελέγχει τους πάντες και τα πάντα, μοιράζει δουλειές και περιουσίες είναι ο βασιλιάς που όλοι φοβούνται αλλά και όλοι υπηρετούν. Αλλοτε σκληρός και άλλοτε τρυφερός, άλλοτε διεφθαρμένος και άλλοτε τίμιος φροντίζει ώστε η πόλη που αγαπά να λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένο ρολόι. Το ότι δεν μιλάει με την κόρη του, δεν κοιμάται με την γυναίκα του, δεν εμπιστεύεται κανένα παρά μόνο τον εαυτό του είναι απλώς μέρος του παιχνιδιού τους κανόνες του οποίου μπορεί να φαίνεται ότι σέβεται στην πραγματικότητα όμως ο ίδιος ορίζει και αλλάζει όποτε χρειάζεται.
Ολα αλλάζουν όταν ανακαλύπτει ότι πάσχει από μία σπάνια εκφυλιστική ασθένεια του εγκεφάλου. Το σκηνικό αρχίζει να μεταβάλλεται μια και αδυναμία στη θέση του δεν δικαιολογείται, οι σύμμαχοι μπορεί να γίνουν εχθροί, οι φίλοι προδότες και το χειρότερο από όλα είναι ότι όσο η αρρώστια προχωράει δεν είναι πάντα εύκολο να καταλάβει τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και τι είναι απλώς όραμα και φαντασία.


Άποψη(Αυτη ειναι ολοδικη μου)
Πολιτικό δράμα με τα όλα του. Με μυστικά, δολοπλοκίες, συμμαχίες που μπορούν να ανατρέψουν τα δεδομένα(όπως και η διάλυση αυτών), ένταση, αγωνία κτλ. Αυτό όμως που επισκιάζει τα πάντα και δεν σε αφήνει να ξεκολλήσεις τον βλέμμα σου από την οθόνη, είναι η ερμηνεία του Kelsey Grammer, η οποία κινείται σε δυσθεώρητα ύψη. Θα αναφέρω μόνο, οτι την πρώτη χρονιά προβολής της, ο Kelsey Grammer κέρδισε την Χρυσή Σφαίρα Α' Ανδρικού Ρόλου σε Δραματική Σειρά εκθρονίζοντας τον Bryan Cranston του Breaking Bad!Δυστυχώς, η σειρά σταμάτησε μετά απο 2 σαιζόν και ενώ αρχικά είχε προγραμματιστεί να γυριστεί και τρίτη!




Κάτι είχε ακουστεί οτι θα βγει μια τηλεταινία, ώστε να μην μείνουν ανοιχτά κάποια μέτωπα,αλλά δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου. Το 7,7 του imdb, θεωρώ δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Πριν ανακοινωθεί ότι σταματά η προβολή του, ήταν κοντά στο 9.
And he who forgets will be destined to remember!

Επιστροφή “Δραματικές, Κοινωνικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες