Sons of Anarchy (2008-2014)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Sons of Anarchy (2008-2014)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 02 Σεπ 2016, 13:13

Image

Τίτλος: Sons of Anarchy
Έτη προβολής: 2008-2014
Δημιουργός: Kurt Sutter
Ηθοποιοί: Charlie Hunnam, Katey Sagal, Ron Perlman...


Υπόθεση
Η ζωή του Jackson Teller και της λέσχης μοτοσικλετιστών που ίδρυσε ο πατέρας του στο Charming, California.

Άποψη
Μία από τις αμερικάνικες σειρές που λατρεύτηκαν, με πολλούς φανατικούς και στην Ελλάδα. Μας βάζει στο κόσμο των μηχανόβιων, με τη SAMCRO (Sons of Anarchy Motorcycle Club, Redwood Original) να μοιάζει στη πραγματική λέσχη Hells Angels. Μάλιστα συμμετέχουν και 4 αυθεντικά τους μέλη!

Σε κάθε επεισόδιο βλέπουμε τα προβλήματα των χαρακτηρών στη προσπάθεια τους να κρατηθούν ζωντανοί, ελεύθεροι, κι ενωμένοι. Μεγάλο βάρος δίνεται στις παράνομες δουλειές που κλείνουν, οι οποίες κατά κύριο λόγο περιλαμβάνουν λαθρεμπόριο όπλων, προστασία, ναρκωτικά και πορνεία. Φυσικά υπάρχει το απαραίτητο κυνηγητό στους δρόμους και το πιστολίδι με πολλούς θανάτους. Βίαιη από το πρώτο σχεδόν επεισόδιο, αφού τα αντίποινα συμμοριών και τα μπλεξίματα με το νόμο είναι συχνό φαινόμενο, όπως και οι επισκέψεις στο νοσοκομείο. Ελάχιστα κωμικά στοιχεία προσπαθούν να ελαφρύνουν κάπως την ατμόσφαιρα, μα περισσότερο μας μένουν οι ανατροπές και προδοσίες.

Αν και η σειρά έχει ολοκληρωθεί ο δημιουργός της (που παίζει κι όλας σαν ο φυλακισμένος Otto) υποσχέθηκε πως μπορεί να ασχοληθεί με τους αρχικούς 9 της λέσχης το 2017. Είχαν ακουστεί φήμες και για ταινία με τον Brad Pitt, όμως μάλλον δεν ισχύουν. Εμφανίζονται και κάμποσοι guests όπως Adam Arkin, Henry Rollins, Danny Trejo, David Hasselhoff, Marilyn Manson, Courtney Love, αλλά πάμε πρώτα να δούμε ορισμένους βασικούς χαρακτήρες.

Χαρακτήρες
Image
Jackson 'Jax' Teller, ο πρωταγωνιστής, γιός του πρώην αρχηγού John Teller.

Image
Tara Knowles Teller, γιατρός, η πρώτη αγάπη και παντοτινή του Jax.

Image
Gemma Teller Morrow, η μητέρα του Jax και πλέον γυναίκα του Clay.

Image
Clarence 'Clay' Morrow, ο πατριός του Jax και πλέον αρχηγός.

Image
Alex 'Tig' Trager, ψιλοανώμαλος, πιστό μέλος.

Image
Filip 'Chibs' Telford, σκωτσέζος, πιστό μέλος.

Image
Harry 'Opie' Winston, ο καλύτερος φίλος του Jax, πιστό μέλος.

Image
Piermont 'Piney' Winston, πατέρας του Opie, ένα από τα 9 πρώτα μέλη.

Image
Robert 'Bobby' Munson, εβραίος, γνωστός και σαν Elvis, o γραμματέας.

Image
Juan Carlos 'Juice' Ortiz, πουερτορικανός, ολίγον τι ψυχάκιας, hacker.

Image
Wayne Unser, αρχηγός της τοπικής αστυνομίας. ετοιμάζεται για σύνταξη.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Sons of Anarchy (2008-2014)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 05 Σεπ 2016, 23:31

Χθες το βραδυ την τελειωσα και σημερα βλεπω νεο τοπικ για τη σειρα με ωραια παρουσιαση. Ωραιος συγχρονισμος. :πάνω:

Το SOA εγινε μια απο τις αγαπημενες μου σειρες. Δεθηκα πολυ με τους χαρακτηρες, εχοντας Τσιμπς και Μπομπι στην καρδια μου (περα απο τον Τζαξ φυσικα). Η σειρα εχει τα παντα. Δραση, δραμα, πολιτικα παιχνιδια. Βεβαια η δομη μου θυμισε λιγο το The Shield και μαλιστα το μεγαλυτερο μερος του καστ του, παραλαυνει σε μικρους ρολους στο SOA.

Υπαρχουν σκηνες εξαιρετικες σε καθε σαιζον, συνηθως τα τελη καποιων επεισοδιων και των σαιζον, οι οποιες απογειωνονται απο το φοβερο σαουντρακ. Το οποιο και εχω λιωσει στο utube. Τρελο κολλημα.


And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Sons of Anarchy (2008-2014)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 05 Σεπ 2016, 23:44

Θενξ! Εγώ στεναχώρηθηκα όταν τη τελείωσα. Ειδικά με το τρόπο που γίναν κάποια πράγματα, μοιάζαν κάπως γρήγορα (δε λέω περισσότερα για να μη κάνω spoiler), μπορούσε άνετα να συνεχίσει. Κι εγώ δέθηκα με τη σειρά, τόσο που σκέφτομαι να κάνω και τατουάζ τη νεκροκεφαλή. Το The Shield δε το έχω δει, θα τσεκάρω όταν έχω χρόνο, ψάχνω κάτι παρόμοιο με συμμορίες κι έτσι...

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Sons of Anarchy (2008-2014)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 06 Σεπ 2016, 12:23

Στο The Shield, εχουμε να κανουμε με μια ομαδα βρωμικων μπατσων αλλα και παλι υπαρχει αλληλεπιδραση με συμμοριες κτλ. Και απ' ο,τι διαβασα, ενας απο τους σεναριογραφους του Shield ηταν και ο δημιουργος του SOA, Kurt Sutter.
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Sons of Anarchy (2008-2014)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Νοέ 2016, 15:11

Πολύ ωραία σειρά και το SoA... Κι εγώ στεναχωρηθηκα οταν τελείωσε...
Αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο παντως ήταν
η σκηνή που σκοτωνουν την κόρη του Τσιγκς
η ερμηνεία του ήταν καταπληκτική με ανατρίχιασε και τον έκανε αγαπημένο μου ηθοποιό...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Sons of Anarchy (2008-2014)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 30 Νοέ 2016, 20:43

Ο Τσιγκς ειναι το υβριδιο Τιγκ και Τσιμπς; :))) :ρ
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Sons of Anarchy (2008-2014)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Νοέ 2016, 20:53

Χσχαχα ναι...και λίγο και επιννοηση του πληκτρολογίου... :)))
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Δραματικές, Κοινωνικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες