Χαιρετούρα

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Χαιρετούρα

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Νοέ 2016, 16:26

Όχι θα την κάνω Ίζι!!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Βεελζεβούλης
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 15
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 19:20

Re: Χαιρετούρα

Ανάρτησηαπό Βεελζεβούλης » 03 Νοέ 2016, 22:21

To "Le Orme" ήταν υπερβολικά αργό στην εξέλιξή του και εκεί νομίζω πως έχανε το παιχνίδι. Πάντως δεν έχει καμία σχέση με giallo αν και κατηγοριοποιείται ως τέτοιο ενίοτε. Προτείνω ανεπιφύλακτα λοιπόν το "La donna del lago" του 1965 που ανήκει στον ίδιο σκηνοθέτη, διακατέχεται από την ίδια νωχελική σχεδόν ονειρική ατμόσφαιρα και που προσωπικά μου άρεσε περισσότερο.. Επίσης καμία σχέση με giallo αν και αναφέρεται σε σχετικές λίστες.

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Χαιρετούρα

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 04 Νοέ 2016, 01:38

Νικόλα, μπορείς να προχωρήσεις ελεύθερα στην παρουσίαση της ταινίας :))))

Βεελζεβούλη, με εγκατέλειψες στη μοίρα μου σήμερα και με πήρε και με σήκωσε με τα Cat o' Nine Tails, The Bird with the Crystal Plumage και The House With Laughing Windows. Θα επανέλθω αύριο με το La donna del lago, για το οποίο και τρέφω πολλές ελπίδες με αυτά που μου λες :))))

Αβατάρι χρήστη
Βεελζεβούλης
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 15
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 19:20

Re: Χαιρετούρα

Ανάρτησηαπό Βεελζεβούλης » 04 Νοέ 2016, 20:36

Το "Bird with the Crystal Plumage" ελαφρώς χειρότερο από το "Cat o' Nine Tails" αλλά το "House with Laughing Windows" αρκετά υπερεκτιμημένο κατ' εμέ..Κατάφερα να το δω μετά από 3 προσπάθειες που με πήρε ο ύπνος :)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Χαιρετούρα

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Νοέ 2016, 12:48

Το La donna del lago θα το χαρακτήριζα πάντως πολύ πιο κοντά στα giallo και αν και μου άρεσε περισσότερο από όλες τις υπόλοιπες, η προτίμησή μου παραμένει στο le Orme, του οποίου και ο ρυθμός για τα γούστα μου ήταν εξαιρετικός.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, ήταν ένα ενδιαφέρον διάλειμμα από τα καθιερωμένα μου και αν βρεις κάτι άλλο που θεωρείς ότι μου ταιριάζει είμαι όλος αυτιά :))))


Επιστροφή “Μέλη”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες