Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 28 Απρ 2013, 17:49

Image
Τίτλος: Ντόλτσε Βίτα
Έτη προβολής: 1995-1996
Δημιουργόι: Αλέξανδρος Ρήγας , Λευτέρης Παπαπέτρου
Ηθοποιοί: Άννα Παναγιωτοπούλου, Κατιάνα Μπαλανίκα, Μαρία Φωκά, Μαρία Καβογιάννη, Θανάσης Ευθυμιάδης, Κατερίνα Ζιώγου, Παύλος Ορκόπουλος, Γαλήνη Τσεβά, Ισίδωρος Σταμούλης

Υπόθεση
Η ιστορία μας ξεκινάει με την Χριστίνα να ταξιδεύει στην Ιταλία να δει την κόρη της που σπουδάζει.Στο γυρισμό λόγω κακοκαιρίας το λεωφορείο σταματάει σε ένα ξενοδοχείο στην Περούτζια. Εκεί η Χριστίνα γνωρίζει τον Αντώνη κάποιον πολύ νεότερο της και τελικά περνάνε μαζί τη βραδιά. Λίγο καιρό αργότερα και αφού πια η βραδιά στην Περούτζια είναι μια γλυκιά ανάμνηση η κόρη της Χριστίνας, Ντορίτα, επιστρέφει στην Ελλάδα και φερνει μαζί της ένα νεαρό που είναι το καινούργιο της αμόρε. Προς μεγάλη έκπληξη της Χριστίνας το..αμόρε της κόρης είναι ο Αντώνης που πέρασαν μαζί εκείνη την όμορφη βραδιά.

Άποψη
Μια σειρά με άφθονο γέλιο, με ένα πολύ καλό καστ ηθοποιών που ποτέ δεν θα βαρεθώ να βλέπω. Ο Ρήγας που με αυτή τη δουλειά έγινε γνωστός μαζί με τον Παπαπέτρου έφτιαξαν μια φοβερή σειρά , το πολύ καλό σενάριο με τις τρομερές ατάκες σε συνδυασμό με ένα πολύ καλό καστ ηθοποιών ήταν η συνταγή της επιτυχίας για τη σειρά αυτή. Για μένα είναι μια από τις καλύτερες ελληνικές κωμικές σειρές :ναι: Η Άννα Παναγιωτοπούλου στο ρόλο της Χριστίνας απλά φοβερή, η Κατιάνα Μπαλανίκα στον φοβερό ρόλο της Σάσας μαζί με την Μαρία Καβογιάννη στον ρόλο της Ασπασίας είναι οι αγαπημένες μου στη συγκεκριμένη σειρά, ο Θανάσης Ευθυμιάδης ως Αντώνης εξαιρετικός ,η Μαρία Φωκά στο ρόλο της γιαγιάς απλά θεά... Αθάνατες παλιές καλές σειρές , μαζί με 2-3 ακόμα είναι στις τοπ αγαπημένες μου ελληνικές κωμικές .




Όπως είπα οι περισσότεροι ηθοποιοί εδώ είναι αγαπημένοι μου , η Καβογιάννη όμως μου αρέσει πολύ γενικά, από τα Εγκλήματα μέχρι το Χαρά αγνοείται που έπαθα σοκ με το πόσο καλή είναι σε δραματικούς ρόλους. Στη συγκεκριμένη σειρά πάντα με τις ατάκες της ρίχνω πολύ γέλιο και όχι μόνο με αυτά που λέει αλλά και με τον τρόπο που τα λέει όπως και με τα.. τραγούδια της :χαχα:

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 29 Απρ 2013, 23:02

Η μοναδικη σειρα στην οποια μου φανηκε συμπαθητικος(εως καλος) ο Παπακαλιατης!
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Μαντυ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36

Re: Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό Μαντυ » 30 Απρ 2013, 14:19

εχω ριξει πολυ γελιο με αυτη τη σειρα. συμφωνω κ για τον παπακαλιατη
αυτη ,μαζι με απαραδεκτους, εγκληματα κ κανα δυο ακομα ισως που μου ξεφευγουν ειναι απο τις αγαπημενες μου
I 'm not bad, i 'm just drawn that way

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό Λορένα » 01 Μάι 2013, 01:23

Απο τις καλυτερες κωμικες σειρες στην τν.

Ηταν ακομη η εποχη, που μετραγαμε τις μερες αναλογα με τις σειρες που προβαλοταν, και αυτη.. δεν την χαναμε!

Οι ατακες μοναδικες.. Εμενα μου αρεσε και ο Λουκας, η γιαγια ηταν αξεπεραστη, η Σοφι η γραμματεας, και η Σασα ηταν ολα τα λεφτα.. Την Αννα Παναγιωτοπουλου, που ειναι απο τις κορυφαιες κωμικες ηθοποιους την ηξερα απο παλαιοτερες εμφανισεις της, ενω τους αλλους τους γνωρισα σχεδον ολους εκει
(για οσους δεν την ξερουν.. επαιξε και στις 3 χαριτες, αν και εκει που υπηρξε μοναδικη ηταν στην Μανταμ Σουσου)

Η σκηνη που τους πιανουν, με το μοναδικο τραγουδι "βαστατε τουρκοι τ'αρματα" εγινε αντικειμενο συζητησης για πολλα γελια, την επομενη στην παρεα :)


Μου αρεσε παντως.. πως αν και το ζευγαρι ηταν εντελως αταιριαστο εμφανισιακα (θυμαμαι πχ στο " η ζωη που δεν εζησα" η πρωταγωνιστρια εδειχνε πολυ νεωτερη και ταιριαστη με τον συντροφο της) κανενας δεν το προσεχε αυτο, και ολοι ημασταν με το μερος τους. Τοσο καλα καταφεραν να το αποδωσουν :)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 01 Μάι 2013, 16:12

Η Λορένα με κάλυψε απόλυτα. :ναι:

Η γιαγιά, όλα τα λεφτά!

Πολύτλας Οδυσσεύς
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3
Εγγραφή: 30 Ιούν 2013, 15:22

Re: Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό Πολύτλας Οδυσσεύς » 30 Ιούν 2013, 15:36

Η αγαπημένη μου σειρά!

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Μάι 2015, 01:08

Αγαπημενη σειρα, θα πω κι εγω χωρις καμια διαθεση πρωτοτυπιας :))) Περσι εκανα μαραθωνιο και ειδα ολα τα επεισοδια στο ιντερνετ για να θυηθω τις καλες εποχες των ενενήνταζ. :μπράβο:

Τα πραγματα ηταν λιγο πολυ οπως τα θυμομουν, αλλα οπως ηταν φυσικο τα ειδα με πιο ενηλικη ματιά. Μου εκανε εντυπωση οταν εμαθα οτι το σεναριο δεν ηταν μονο του Ρηγα, αλλα και του Παπαπετρου, τον οποιο τον εχουμε αγαπησει σε πιο black humor καταστασεις. Σε καποιες φασεις παντως ο Αντωνης μου εκανε πολυ αρνητικη εντυπωση ως χαρακτηρας, αφου εβλεπε πολυ εγωιστικα τη σχεση του με τη Χριστινα και τη Ντοριτα, καθως και στα δυσκολα επιστρατευε και τη βηθεια του δυστυχου του Λουκα, που ηξερε οτι ηθελε κι αυτος τη Χριστινα, ενω ηταν εκτος παιχνιδιου. :οργή:
Κατι που με ξενερωσε στα τελευταια επεισοδια ηταν οτι
οταν τελικα η Ντοριτα μαθαινει οτι η μανα της ειχε σχεση με τον Αντωνη, το παιρνει πολυ χαλαρα, λεγοντας απλα οτι ποτε δεν εβλεπε τον Αντωνη σοβαρα, και δεν αναφερεται ξανα. Πραγμα που σημαινει οτι ολο το τρεξιμο, η αγωνια, οι τυψεις και το χιουμορ, απο την αρχη μεχρι το τελος, εβγαιναν χωρις λογο. :όχισουλέω:


Α ναι, σε καθε επεισοδιο περιμενα να δω μπας παρουσιαστει επιτελους αυτη η Καρανασιου :))))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

γοργοναμαρια
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 1
Εγγραφή: 15 Μάι 2015, 01:27

Re: Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό γοργοναμαρια » 15 Μάι 2015, 01:33

Οτι και να πω για τη σειρα θα ειναι λιγο!Αγαπω!!Μεγαλωσα με αυτην την σειρα.Η Παναγιωτοπουλου ειναι τιτανοτεραστια ηθοποιος,η Μπαλανικα στα καλυτερα της,η Καβογιαννη κλεβει την παρασταση σε καθε σκηνη και η κ.Φωκα δινει ρεστα! Βασικα ισως απο τις λιγες σειρες που ολο το καστ ειναι φοβερο!Το μονο μου παραπονο ηταν το φιναλε!Θα ηθελα να κατεληγαν μαζι η Χριστινα με τον Αντωνη ή εστω να μας λεγανε τους λογους που χωρισανε!Θυμαμαι με τις φιλες μου -6 χρονων παιδακια- συζητουσαμε λογους χωρισμους ενος ζευγαριου κυριως για ενα τοσο μεγαλο ερωτα.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 20 Νοέ 2017, 19:19

Πως να οργανωσετε γενεθλια αστραπη χωρις να γιορταζει κανενας :))))


Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ντόλτσε Βίτα (1995-1996 )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Νοέ 2017, 20:58

Πωπω, η φωνή αυτής της γυναίκας (στα αριστερά) μου είναι πολύ ενοχλητική. :μπρ:


Δεν ήμουν στην Ελλάδα όταν παιζόταν αλλά και όταν δω κάποιο απόσπασμα, λέω πως σίγουρα δεν ήτανε κατι για μένα. Όπως το 98,43 % των ελληνικών σειρών, γενικότερα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες