Η γενιά των 592 ευρώ (2010 - 2011)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Η γενιά των 592 ευρώ (2010 - 2011)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 15 Απρ 2013, 12:24

Image

Τίτλος: Η γενιά των 592 ευρώ
Έτος προβολής: 2010 - 2011
Δημιουργός: Λάμπρος Φισφής
Ηθοποιοί: Δημήτρης Μακαλιάς , Ιωάννα Τριανταφυλλίδου , Κωνσταντίνος Γαβαλάς , Θόδωρος Αντωνιάδης , Άνδρη Θεοδότου , Λευτέρης Ελευθερίου ...

Πλοκή
Μια κωμική σειρά που μας δείχνει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα νεαρά παιδιά μόλις βγουν στην αγορά εργασίας όταν ο μισθός έχει φτάσει τα 592 ευρώ . Οι πρωταγωνιστές είναι άτομα με πολύ καλές σπουδές και φυσικά κανένα από αυτά δεν δουλεύει με βάση τα προσόντα του, μερικοί δεν δουλεύουν και καθόλου. Ο Αλέξης είναι ένας χαμηλόμισθος διαφημιστής που δουλεύει σε μια εταιρία που έχουν μόνο έναν πελάτη :χαχα: , η Ιωάννα είναι μια άνεργη (Κύπρια ) ψυχολόγος ,η Κατερίνα έχει σπουδάσει νομική στο Harvard και είναι το παιδί για όλες τις δουλείες σε ένα δικηγορικό γραφείο , ο Χαραλάμπης είναι ένας αιώνιος φοιτητής που ζει με το χαρτζιλίκι που του δίνουν οι γονείς του και ο Σταύρος είναι ιδιοφυΐα , σε τόσο μεγάλο βαθμό που σπάει τα νεύρα των παιδιών.

Άποψη
Πριν λίγο καιρό είδα την σειρά κι αυτό γιατί θυμήθηκα πως το σενάριο το έγραψε ο Λάμπρος Φισφής από το"Κάψε το σενάριο" που μου αρέσει πολύ. Ήταν μια πολύ ωραία ανακάλυψη γιατί κόλλησα και είδα και τα 18 επεισόδια σε 2-3 μέρες και γέλασα πάααρα πολύ :μουάχαχα: Είχε πολύ ωραίες ατάκες, το σενάριο το βρήκα πολύ καλογραμμένο και με πολύ χιούμορ και οι χαρακτήρες ήταν απίστευτοι .Όλους τους αγάπησα μα πολύ γέλιο έριξα με τον Σταύρο και τον Ουκρανό συγκάτοικο του τον Μιρι :μουάχαχα: Μου αρέσει όταν βλέπω νέους ηθοποιούς σε σειρές και χαίρομαι όταν βλέπω πως έχουν ταλέντο και αυτός είναι ένας ακόμη λόγος που μου άρεσε η σειρά.Το χιούμορ του σεναριογράφου το ξέρω λιγάκι μέσα από το Κάψε το σενάριο όμως εδώ το κατάλαβα πολύ καλύτερα. Την προτείνω λοιπόν σε όλα τα νέα παιδιά που δεν βρίσκουν δουλειά, σε όσους σπούδασαν κάτι και αναγκάζονται να κάνουν άλλες δουλείες , στους αιώνιους φοιτητές, στις ιδιοφυΐες, στους μετανάστες , σε όσους δουλεύουν για πολύ λιγότερα από 592 ευρώ και τέλος σε όσους θέλουν αν δουν μια ελληνική σειρά και να γελάσουν πολύ. :))))

Ένα βιντεάκι για να γνωρίσετε τους χαρακτήρες της σειράς :





Τρέιλερ



Αβατάρι χρήστη
Γκόλφω
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιαν 2015, 16:49

Re: Η γενιά των 592 ευρώ (2010 - 2011)

Ανάρτησηαπό Γκόλφω » 27 Απρ 2015, 03:16

Ντάξει μια από τις καλύτερες σειρές της ελληνικής τηλεόρασης μέχρι τώρα! Που και που την ξανά βλέπω. :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Η γενιά των 592 ευρώ (2010 - 2011)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 28 Απρ 2015, 02:34

Δεν την ειχα παρακολουθησει πολυ τη σειρα, αλλα την ειχα συμπαθησει. Παρουσιαζε ρεαλιστικες καταστασεις που φαινοταν οτι τις εμπνευστηκε καποιο ατομο της γενιας μας (τωρα μολις εμαθα οτι σεναριογραφος ηταν ο Φισφης) ενω το χιουμορ ηταν πολυ φρεσκο και συγχρονο. Θα ηθελα να δω τα 18 επεισοδια :)

Παροτι δεν ειχε πολλα σουρεαλιστικα/εξωπραγματικα σκηνικα, πλακα ειχαν τα ονοματα που ακουγονται στους διαλογους. Πχ. Ιταλικό εστιατόριο "Πιασοκώλε" :))))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Κωμικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες