αναμνηστική λόμπι φώτο

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2014, 10:57

Φωτογραφίες "λόμπι" ονομάζονται οι φωτογραφίες μιας ταινίας που βγάζουν οι κινηματογράφοι στην βιτρίνα. Τις θυμάμαι νοσταλγικά, από την παιδική μου ηλικία, τότε που πήγαινα πολύ στον κινηματογράφο κι όταν περνούσα απ' έξω, αυτές οι φωτογραφίες γραπώναν το βλέμμα μου και συχνά μου κάναν εντύπωση, ειδικά όταν επρόκειτο για εικόνες παράξενες κι από ταινίες για μεγαλύτερες ηλικίες από την δική μου.

Σκέφτομαι να φτιάξω μια αναμνηστική "φωτογραφία λόμπι", για τα μέλη της Κινηματογραφικής Λέσχης που είμαστε σήμερα ενεργοί, το καρέ κάποιας ταινίας με περιθώριο γύρω γύρω και κείμενα από κάτω, ακριβώς όπως οι κανονικές τέτοιες φωτογραφίες.

Προσωπικά προτείνω κάποιο καρέ από το Santa Sangre, γιατί νομίζω πως είναι η ταινία που δέσποσε περισσότερο τον τελευταίο καιρό και γιατί προσφέρει μια απίστευτη επιλογή εικόνων.

Την φωτογραφία θα την ετοιμάσω και θα την εκτυπώσω σε όσα αντίτυπα συμφωνήσουμε, αριθμημένα. Θα την εκτυπώσω είτε σε φωτογραφείο είτε σε τυπογραφείο. Σκέφτομαι πως ίσως δεν θέλουμε στην πλάτη την μάρκα του χαρτιού, όπως υπάρχει σε τυπογραφεία, και μήπως μπορούμε να βρούμε κάτι με ουδέτερη πλάτη σε ένα τυπογραφείο.

Το αρχείο θα το καταστρέψω και η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν θα ξανατυπωθεί.

Πώς σας φαίνεται η ιδέα; :)


παράδειγμα από λομπι φώτο:
Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 02 Σεπ 2014, 19:44

Εμένα φυσικά με ενδιαφέρει και αν πρόκειται για την λατρεμένη μου "Santa Sange" με κατενθουσιάζει επιπρόσθετα - δεν μπορώ να φανταστώ ιδανικότερη επιλογή ταινίας!!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2014, 20:27

για να δούμε τί θα πουν κι οι άλλοι ( αν και είμαι σε θέση να το κάνω και μόνο για εμάς τους δυο ;) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Βάσια » 02 Σεπ 2014, 21:31

Πολυ ωραία ιδέα Φαροφύλακα!Υπολογίστε και εμένα μέσα.. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Σεπ 2014, 21:35

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θα είναι αυτό αλλά ακούγεται καλό.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2014, 22:16

Μιλάμε απλά για μια σκηνή της ταινίας σε φωτογραφία. Απλά από κάτω θα έχει τον τίτλο της ταινίας, το url μας κτλ...

( Πήγαινε στο ημπέι και αναζήτησε για lobby photos για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.)

Δεν θυμάσαι παλιά στους κινηματογράφους (και βασικά στους επαρχιακούς τουλάχιστον ακόμα και σήμερα), που είχε έξω από το σινεμά, πίσω από τζάμι, μερικές φωτογραφίες από την ταινία; Αυτές τις έβγαζε το ίδιο το στούντιο και σήμερα αποτελούν κομμάτια για συλλέκτες και μάλιστα, ξέρω πως κάποια ανάμεσά μας έχει μερικές... :μαναι:

Ποια σκηνή λέτε να διαλέξουμε; Κάποια πολύ χαρακτηριστική; Ωραίες, κατά την γνώμη μου, είναι και οι όχι χαρακτηριστικές. Δηλ. στις φωτογραφίες λόμπι απορείς καμιά φορά με ποιο κριτήριο τις επέλεγαν. Μερικές είναι τυχαίες στιγμές.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2014, 22:19

βάζω εδώ τα καρέ της ταινίας που ανεβάσαμε μέχρι σήμερα:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

(τελικώς βρήκα την ταινία σε ικανοποιητική ανάλυση και με καλύτερο λόγο εικόνας :ναι: )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2014, 22:42

Υπάρχουν διάφορα στιλ φωτογραφιών λόμπι.

Το πιο κλασικό είναι αυτό όπου έχεις απλά την φωτογραφία και κάτω κείμενο:
Image

Έπειτα υπάρχουν αυτές όπου ο τίτλος κτλ. είναι μέσα στην φωτογραφία σε ένθετο πλαίσιο:
Image

Υπάρχουν αυτές όπου η φωτογραφία είναι ένθετη σε ένα ευρύτερο πλαίσιο:
Image

θα έλεγα να διαλέξουμε το πρώτο.. (αλλιώς το 2ο)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Σεπ 2014, 23:27

ζντόινγκ καραζντόινγκ!

κοιτούσα τώρα για καρέ από το Σάντα Σάνγκρε, από μια διαφορετική κόπια, καλυτερη από αυτήν που είχα αρχικά (αυτή με ιταλική μεταγλώττιση, η προηγούμενη ήταν ισπανική), με καλύτερο λόγο εικονας...

Κοιτάζω την σκηνή στο τέλος, στο 1:57:10, εκεί όπου το κορίτσι παίρνει τον αετό από το στήθος του και τον αφήνει να πετάξει με τα χέρια της. Στην προηγούμενη εκδοχή η φωτιά ήταν πίσω από την πλάτη της:

Image

εδώ όμως δεν βλέπω σε καμιά στιγμή την φωτιά πίσω της παρά ανάμεσά τους, κι είναι φανερό πως πρόκειται για διαφορετικό πλάνο (η κάμερα είναι πιο χαμηλά κτλ.) :
Image

στάνταρ, κάτι μου διαφεύγει...

βοηθήστε, πλιζ...

παίζει λες να έχουν αλλάξει το αρχικο πλάνο με εναλλακτικό σε έκδοση για dvd κτλ; :χμ:

(ομολογώ πως έχω πάθει ψιλοπλάκα..)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: αναμνηστική λόμπι φώτο

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Σεπ 2014, 16:11

Κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις :) Ωστόσο είχαν πολλές φωτογραφίες από κάθε ταινία, όχι μόνο μία, σε κάποιο σταντ έξω απ' τον κινηματογράφο. Γιατί δεν φτιάχνεις ένα κολάζ από ταινίες που ξεχώρισαν εδώ;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Δομή, Στήσιμο και Τεχνικά Θέματα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 12 επισκέπτες