Για την παρουσίαση ταινιών

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Αύγ 2014, 10:59

Ξεκινάω εκ νέου το νήμα ξεχωρίζοντας σειρές και ταινίες.

Για νήματα που είναι παρουσιάσεις ταινιών υπάρχει έτοιμη φόρμα που πρέπει να χρησιμοποιηθεί. Έτσι, ας ακολουθήσουμε την εξής δομή και μορφή:

[αφίσα της ταινίας με ύψος 400 πίξελ]

[στοιχεία της ταινίας ως εξής]
Τίτλος: ο Πρωτότυπος τίτλος της ταινίας
Ελληνικός τίτλος: Όπως κυκλοφόρησε στην Ελλάδα
Έτος παραγωγής: το έτος
Σκηνοθέτης: το όνομα του σκηνοθέτη στο λατινικό αλφάβητο
Σενάριο: το όνομα του σεναριογράφου στο λατινικό αλφάβητο
Ηθοποιοί: τα ονόματα των ηθοποιών των πιο σημαντικών ρόλων στο λατινικό αλφάβητο
Πρωτότυπη μουσική: το όνομα του συνθέτη στο λατινικό αλφάβητο
Διάρκεια: σε λεπτά με τόνο π.χ. 115΄
imdb [ <- σύνδεσμος προς την καταχώρηση της ταινίας στην imdb ]

Υπόθεση
[σύντομη πλοκή όπου δεν αποκαλύπτονται σημαντικά στοιχεία.. η γραμματοσειρά μπλε]

Άποψη
[ παρουσίαση της ταινίας δίχως να την θάβουμε.. αν δε μας άρεσε ντιπ, ας αφήσουμε να κάνει κάποιος πιο θετικός την παρουσίαση. Κρατάμε τα εξής:
  • Μια παρουσίαση είναι ουδέτερη έως θετική.
  • Μπορούμε να σημειώσουμε νηφάλια κάποιες αδυναμίες δίχως όμως η παρουσίαση να θάβει ή να κράζει την ταινία.
  • Το κείμενο θα πρέπει να είναι αποφορτισμένο και άρα να αποφεύγεται έντονη στίξη, κεφαλαία, και φορτισμένες εκφράσεις και ρήματα (σιχαίνομαι, απεχθάνομαι, λιώνω κτλ.)
  • Δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται φατσούλες.
  • Δεν θα πρέπει να αποκαλύπτονται σημαντικά σημεία της πλοκής.
  • Δεν θα πρέπει να υπάρχει απόκρυψη με την ετικέτα spoiler.
  • Εάν η ταινία έχει λάβει σημαντικές διακρίσεις καλό είναι να σημειώνονται (περιγραφικά, σε φυσική γλώσσα, προς το τέλος).
  • Εάν το σάουντρακ είναι αξιοσημείωτο, θα πρέπει να αναφερθεί κάτι γι’ αυτό.
  • Πριν ξεκινήσουμε να γράφουμε θα πρέπει να αναζητήσουμε και να διαβάσουμε κάποια πράγματα για την ταινία (στην imdb, στην wikipedia, συνεντεύξεις του σκηνοθέτη, των συντελεστών κτλ) ώστε να καταρτιστούμε καλύτερα επάνω στην ταινία. Όταν παραθέτουμε συνεντεύξεις, πληροφορίες κτλ. καλά είναι να βάζουμε υποσημειώσεις με τις πηγές (δείτε εδώ π.χ. τις 4 υποσημειώσεις που βάζω).
  • Καλό είναι στην αρχή να περιγράφουμε το είδος της ταινίας ώστε ο αναγνώστης να ξέρει ευθύς εξαρχής περί τίνος πρόκειται (Ένα δράμα με έντονες σκηνές δράσεις κτλ.) και να καταλήγει με μια εκτίμηση σε ποιο κοινό απευθύνεται/σε ποιους θα αρέσει.
  • Μόνο ένα καρέ (ύψος 250 πίξελ. Εμείς έπειτα τα ανεβάζουμε στον εξυπηρετητή μας), ή το πολύ δύο εάν το κείμενο είναι μακρύ (τρεις εάν είναι μακρύτατο) κι από βίντεο μόνο το τρέιλερ στο τέλος.
]

[στο τέλος ενσωματωμένο στην ανάρτηση το τρέιλερ της ταινίας]

όπως καταλαβαίνει κανείς, τα στοιχεία τα αντιγράφουμε από την imdb. Επίσης, ας γράφουμε τα ονόματα στα λατινικά για ευκολία.

Να κι ένα παράδειγμα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Ιαν 2016, 21:53

Όσοι χρησιμοποιείτε την φόρμα ξανακατεβάστε την καθώς έγινε μικρή αλλαγή (στην ετικέτα της imdb).

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Νοέ 2016, 22:17

Στις παρουσιάσεις προτείνω να μην χρησιμοποιούμε πλέον τις επικεφαλίδες Πλοκή και Άποψη και ο διαχωρισμός να προκύπτει απλά από το χρώμα. Βασικός λόγος: ενίοτε στην άποψη δεν γράφουμε πραγματικά... άποψη αλλά πληροφορίες για την ταινία. Ή έστω, η άποψη είναι δυσανάλογα μικρή σε σχέση με τις γενικότερες πληροφορίες.

Μας φαινεται οκ; :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 27 Νοέ 2016, 02:20

Έτσι είναι ευκολότερο. :πάνω: Εγώ θα ήθελα να προτείνω 2 πράγματα:

1) Να μπορούμε να επεξεργαστούμε τις παρουσιάσεις όσο θέλουμε. Είναι σπαστικό να έχεις ξεχάσει πχ έναν τόνο και να μη μπορείς να το διορθώσεις, να πρέπει να στείλεις πμ σε moderator, και να περιμένεις να ξαναμπεί να το δει. Ή να θες να προσθέσεις κάτι άλλο και να τον πρίζεις ή να αλλάξεις απλά τρέιλερ όταν έχει σβηστεί.

2) Νομίζω θα ήταν χρήσιμο ένα θέμα με review requests. Δηλαδή να ζητάμε απόψεις, ταινίες που δεν έχουμε δει ακόμα και θέλουμε να διαβάσουμε μία παρουσίαση. Για παράδειγμα, πριν δω το Doctor Strange ήθελα να διαβάσω την άποψη της Στιλλ Ιλλ που την είδε νωρίς, εκεί θα μπορούσα να το ζητήσω.
Τελευταία αλλαγή από Ζόφος στις 27 Νοέ 2016, 02:22, στο σύνολο 1 αλλαγή.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Νοέ 2016, 02:22

Γιατί όχι. Ίσως άτομα που έχουν ανεβάσει μερικές αξιοπρεπείς παρουσιάσεις να μπορούν να αποκτούν δικαίωμα επεξεργασίας αυτών ανά πάσα στιγμή.
:ναι:

Μέσα και για το 2
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Αύγ 2018, 20:42

Μηπως θα μπορουσα να ζητησω να ενσωματωθουν στο σαιτ δυο ταινιες;
Δεν εχω το χρονο, ουτε τη διαθεση να καθομαι να γραφω κατεβατα :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Αύγ 2018, 22:27

Μπιατρίξ, οι παρουσιάσεις γίνονται από τα μέλη του φόρουμ.
Αν κάποιο μέλος έχει όρεξη παρουσιάζει μια αγαπημένη του ταινία, αν πάλι δεν έχει αρκείται με τις υπάρχουσες! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 09:12

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Μπιατρίξ, οι παρουσιάσεις γίνονται από τα μέλη του φόρουμ.
Αν κάποιο μέλος έχει όρεξη παρουσιάζει μια αγαπημένη του ταινία, αν πάλι δεν έχει αρκείται με τις υπάρχουσες! :))))


Τωρα....μου εκανες τη καρδια περιβολι... :λυγμ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 09:21

Πως διορθωνω η διαγραφω μια αναρτηση μου οταν δεν μου δειχνει το "μολυβακι" πανω δεξια;
Μου δειχνει μονο ενα θαυμαστικο και ενα με εισαγωγικα.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Για την παρουσίαση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 09:36

Εχω και αλλες δυο ερωτησεις: πρωτον, πως γραφουμε στιχακι απο κατω και δευτερον, πως μπορω να δημιουργησω δικο μου φορουμ-ερωτηση πχ αν θελω να "ανεβασω" στο σαιτ μια ταινια οπως μας εδειξες, που πρεπει να παω να τη "φτιαξω"? Σορυ που τα ρωταω αυτα αλλα ειμαι νεο μελος και δεν εχω καταλαβει πολλα πραγματα. Αλλα αυτες τις δυο αποριες εχω. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Δομή, Στήσιμο και Τεχνικά Θέματα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες