Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Ιουλ 2014, 22:56

Όσο δεν βρίσκω τρόπο να βάλω αυτόματο κουμπί για την φόρμα, την φόρμα μπορείτε να την βρίσκετε εδώ.

Επίσης, έχουμε αλλαγή γραμμής: δεν βαθμολογούμε στην παρουσίαση.

Ομοίως, η παρουσίασή μας πρέπει να έχει προσεκτική διατύπωση και σίγουρα να μην "θάβει" την ταινία.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 07 Ιουλ 2014, 23:12

όχου, μη φωνάζεις, το κατάλαβα ότι τα έκανα μπάχαλο :χαχα:
Υπάρχει τρόπος τουλάχιστον να βάλω μια φώτο γιατί εξαφανίστηκε η επεξεργασία :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Ιουλ 2014, 23:16

ξέρω πως έχει την δυσκολία του και κοιτάζω να βοηθήσω :)

Μπορείς να ξαναφτιάξεις νέο νήμα, σύμφωνα με τις οδηγίες και χρησιμοποιώντας την φόρμα, και να σβήσουμε το παλιό. Τις εικονες τις ανεβάζουμε στον δικό μας εξυπηρετητή οπότε απλά βάλε δύο στο νέο νήμα και θα το φροντίσουμε εμείς από εκεί και πέρα.

τί λες;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 07 Ιουλ 2014, 23:31

φώτο σκόπευα να βάλω, αλλά για κάποιο παράξενο λόγο μου διέφυγε τελείως :ωιμέ:
Οκ, ξεκινάω να το φτιάχνω, μη μου ζητήσεις μόνο να γράψω παραπάνω γιατί σιχαίνομαι να δίνω και τις παραμικρές πληροφορίες για τις ταινίες και προτιμώ απλά οι αναγνώστες να στηριχθούν στη διαίσθηση τους. Μάλλον δεν είμαι κατάλληλος ούτε για κριτής, αλλά ούτε και για παρουσιάσεις :ωιμέ:

Υ.Γ Το encoding της φόρμας στον chrome μου παρουσιάζει πρόβλημα, αλλά στον internet explorer είναι μια χαρά. Είναι δικό μου πρόβλημα;

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 08 Ιουλ 2014, 00:24

Φαροφύλακα, έχω και ένα μικρό πρόβλημα με το τρέιλερ από το youtube, είτε με ολόκληρο το link, είτε αν το βάλω μόνο από το γράμμα "v" όπως βρήκα στον γούγλη. Δώσε μια λύση please :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιουλ 2014, 09:48

ούτε το "v" θέλει. Μόνο τον κωδικό που βρίσκεται μετά το "v="

;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Ιουλ 2014, 13:15

Είμαστε ένα καινούργιο και ακόμα μικρό φόρουμ και αυτό μου αρέσει πολύ. Μου θυμίζει τον πρώτο καιρό της άλλης Λέσχης, όταν κι εκεί ήμασταν μια μικρή ζεστή παρέα, μια αγαπημένη εποχή που αναπολώ. :)

Έτσι, με τον καιρό βρίσκουμε τα πατήματά μας, βελτιωνόμαστε, και θέλω να γράψω εδώ τις σκέψεις μου για τις παρουσιάσεις ταινιών και πώς πιστεύω πως πρέπει να γίνονται.

Προβληματίστηκα όσο έκανα την παρουσίαση για το Django του Ταραντίνο. Είναι μια ταινία που δεν μου άρεσε κι έτσι, όταν τελείωσα την παρουσίαση, παρότι προσπάθησα να είμαι προσεκτικός στις διατυπώσεις μου, είδα πως ήταν σαν να "έθαβα" την ταινία. Έτσι αφαίρεσα κάποιες αρνητικές παρατηρήσεις μου για το σενάριο και την αδυναμία (κατά την γνώμη μου) να χρησιμοποιήσει σωστά το πανέμορφο μουσικό κομμάτι του Μορικόνε, πράγματα που τα ανάρτησα έπειτα σε επόμενη ανάρτηση. (Βλέπω και την κατα τ' άλλα πολύ καλή και ζωντανή παρουσίαση του Ονειρευτή εδώ, και μου φαίνεται κι αυτή λίγο παραπάνω αρνητική από το δέον.)

Πιστεύω, λοιπόν, πως μια παρουσίαση θα πρέπει να είναι από ουδέτερη έως θετική, ενώ σίγουρα μπορούμε, βέβαια, να καταδείξουμε και μια-δυο αδυναμίες. Αυτός όμως που έπειτα θα διαβάσει την παρουσίαση δεν θα πρέπει να μείνει με την εντύπωση πως διάβασε ένα κράξιμο, ούτε ένα θάψιμο. Εάν δεν μπορούμε να το αποφύγουμε αυτό, τότε θα πρέπει να αφήσουμε την συγκεκριμένη παρουσίαση σε κάποιον που του άρεσε η ταινία ή που μπορεί, τέλος πάντων, να την παρουσιάσει κάπως ουδέτερα και νηφάλια. Αυτό, διότι η πρώτη ανάρτηση έχει μια βαρύτητα καθώς είναι μια παρουσίαση που προσφέρει το φόρουμ μας στον κόσμο, μέσω ενός μέλους, βέβαια.

Από εκεί και πέρα, σαν ξεκινήσει η κουβέντα, μπορούμε να καταδείξουμε κάθε μικρή αδυναμία και να σημειώσουμε κάθε λεπτομέρεια, και να εκφέρουμε την πιο αρνητική άποψη για την σκηνοθεσία, τις ερμηνείες κτλ. (Αν και καλό είναι να μην γίνεται αυτό απαξιωτικά και να σημειώνεται πάντα πως πρόκειται για την προσωπική μας άποψη. Η πράξη έχει δείξει πως αυτό βοηθάει να μην δημιουργούνται άσκοπες τριβές και τρολαρίσματα με τα άλλα μέλη.)

Έτσι για τις παρουσιάσεις από εδώ και στο εξής, θα έλεγα να ακολουθήσουμε τις εξής γραμμές:
  • Μια παρουσίαση είναι ουδέτερη έως θετική.
  • Μπορούμε να σημειώσουμε νηφάλια κάποιες αδυναμίες δίχως όμως η παρουσίαση να θάβει ή να κράζει την ταινία.
  • Το κείμενο θα πρέπει να είναι αποφορτισμένο και άρα να αποφεύγεται έντονη στίξη, κεφαλαία, και φορτισμένες εκφράσεις και ρήματα (σιχαίνομαι, απεχθάνομαι, λιώνω κτλ.)
  • Δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται φατσούλες.
  • Εάν η ταινία έχει λάβει σημαντικές διακρίσεις καλό είναι να σημειώνονται (περιγραφικά, σε φυσική γλώσσα, προς το τέλος).
  • Εάν το σάουντρακ είναι αξιοσημείωτο, θα πρέπει να αναφερθεί κάτι γι’ αυτό.
  • Πριν ξεκινήσουμε να γράφουμε θα πρέπει να αναζητήσουμε και να διαβάσουμε κάποια πράγματα για την ταινία (στην imdb, στην wikipedia, συνεντεύξεις του σκηνοθέτη, των συντελεστών κτλ) ώστε να καταρτιστούμε καλύτερα επάνω στην ταινία. Όταν παραθέτουμε συνεντεύξεις, πληροφορίες κτλ. καλά είναι να βάζουμε υποσημειώσεις με τις πηγές (δείτε εδώ π.χ. τις 4 υποσημειώσεις που βάζω).
  • Καλό είναι στην αρχή να περιγράφουμε το είδος της ταινίας ώστε ο αναγνώστης να ξέρει ευθύς εξαρχής περί τίνος πρόκειται (Ένα δράμα με έντονες σκηνές δράσεις κτλ.) και να καταλήγει με μια εκτίμηση σε ποιο κοινό απευθύνεται/σε ποιους θα αρέσει.
  • Μόνο ένα καρέ, ή το πολύ δύο εάν το κείμενο είναι μακρύ (τρεις εάν είναι μακρύτατο) κι από βίδεο μόνο το τρέιλερ στο τέλος (ύψος 250 πίξελ. Εμείς έπειτα τα ανεβάζουμε στον εξυπηρετητή μας).

Επίσης, μην ξεχνάμε πως η φόρμα βρίσκεται εδώ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Αύγ 2014, 19:30

Με τις παρουσιάσεις, είπαμε, συνεχώς βρίσκουμε καλύτερα τα πατήματά μας. Για την ώρα διορθώνουμε παλιές και τις καινούργιες τις φτιάχνουμε πιο μεστές, από ότι παλιότερα.

Η αλήθεια είναι πως τελευταία είδατε από εμένα το Pardon Mon Affaire (1976) που είναι λίγο τζούφια σαν παρουσίαση, όμως την είδα πρόσφατα την ταινία, πραγματικά δεν βρήκα κάτι παραπάνω να γράψω κι είναι μια ταινία άγνωστη που δεν παίζει να την παρουσίαζε ποτέ κανείς στην λέσχη, οπότε απλά είπα να κάνω την καταχώρηση.

Από εκεί και πέρα, πώς γίνεται να αποφύγουμε τέτοιεςπαρουσιάσεις, κι ειδικά για ταινιάρες όπως αυτή;

Στο παρελθόν, είχαμε πολλές τέτοιες παρουσιάσεις και κυρίως από νέα μέλη, που μπαίνουν κι αμέσως αποτολμούν παρουσίαση. Επίσης έχουμε πάρα πολλές τέτοιες ανεπαρκέστατες παρουσιάσεις, και πάλι για ταινιάρες, από την Τραβιάτα, οι οποίες θα χρειαστούν αντικατάσταση. Ήδη έχω αντικαταστήσει δύο (π.χ. το Fight Club).

Πώς μπορούμε να το αποφύγουμε αυτό; Μήπως να δοκιμάζεται πρώτα κάποιος εάν μπορεί να παραδόσει αξιοπρεπή παρουσίαση και μάλιστα από κάθε πλευρά; δηλ. να είναι σωστά και τα τεχνικά καθώς και οι εικόνες (διαστάσεις και ανάλυση) ;

:χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δομή, Στήσιμο και Τεχνικά Θέματα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες