Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Απρ 2013, 08:56

Για νήματα που είναι παρουσιάσεις ταινιών ας ακολουθήσουμε την εξής δομή και μορφή:

[αφίσα της ταινίας με ύψος 400 πίξελ]

[στοιχεία της ταινίας ως εξής]
Τίτλος: ο Πρωτότυπος τίτλος της ταινίας
Ελληνικός τίτλος: Όπως κυκλοφόρησε στην Ελλάδα
Έτος παραγωγής: το έτος
Σκηνοθέτης: το όνομα του σκηνοθέτη στο λατινικό αλφάβητο
Σενάριο: το όνομα του σεναριογράφου στο λατινικό αλφάβητο
Ηθοποιοί: τα ονόματα των ηθοποιών των πιο σημαντικών ρόλων στο λατινικό αλφάβητο
Πρωτότυπη μουσική: το όνομα του συνθέτη στο λατινικό αλφάβητο
imdb <- σύνδεσμος προς την καταχώρηση της ταινίας στην imdb

Υπόθεση
[σύντομη πλοκή όπου δεν αποκαλύπτονται σημαντικά στοιχεία.. η γραμματοσειρά μπλε]

[η άποψή μας δίχως να θάβουμε την ταινία.. αν δε μας άρεσε ντιπ, ας αφήσουμε να κάνει κάποιος πιο θετικός την παρουσίαση]

[μέσα στο κείμενο μία μόνο εικόνα, καρέ της ταινίας]

[στο τέλος ενσωματωμένο στην ανάρτηση το τρέιλερ της ταινίας]


όπως καταλαβαίνει κανείς, τα στοιχεία τα αντιγράφουμε από την imdb. Επίσης, ας γράφουμε τα ονόματα στα λατινικά για ευκολία.

Να κι ένα παράδειγμα.


=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

Για νήματα που είναι παρουσιάσεις σειρών η πρότασή μου για την δομή και την μορφή της πρώτης ανάρτησης είναι η εξής:

[αφίσα της σειράς με ύψος 400 πίξελ]

Τίτλος: τίτλος σειράς
Έτη προβολής: τα έτη που προβλήθηκε η ταινία στην χώρα 1ης προβολής
Δημιουργός: συνήθως υπάρχουν πάρα πολλοί σκηνοθέτες σε μια σειρά οπότε προτιμάμε το όνομα του δημιουργού
Ηθοποιοί: τα ονόματα των βασικών πρωταγωνιστών
imdb <-- σύνδεσμος προς την imdb

Υπόθεση
[σύντομη πλοκή όπου δεν αποκαλύπτονται σημαντικά στοιχεία.. η γραμματοσειρά μπλε]

[η άποψή μας δίχως να θάβουμε την σειρά.. αν δε μας άρεσε ντιπ, ας αφήσουμε να κάνει κάποιος πιο θετικός την παρουσίαση]

[καλά θα είναι μέσα στο κείμενο να υπάρχει μία εικόνα]

[στο τέλος ενσωματωμένο στην ανάρτηση το τρέιλερ της ταινίας όπου να αναφέρεται και για ποια σεζόν είναι το τρέιλερ]


όπως καταλαβαίνει κανείς, τα στοιχεία τα αντιγράφουμε από την imdb. Επίσης, ας γράφουμε τα ονόματα στα λατινικά για ευκολία.

Να κι ένα παράδειγμα.




Θα δοκιμάσω να βάλω ένα κουμπάκι όπου να κάνεις κλικ και να μπαίνουν τα πεδία για τα στοιχεία αυτόματα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Απρ 2013, 08:31

Το παλεύω να μπει αυτόματη εισαγωγή φόρμας όπου τα πεδία και η γενικότερη μορφή στις παρουσιάσεις να συμπληρώνεται αυτόματα.. Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα το δούμε...

Είναι η αρχή και όλα θέλει να τα συνηθίσουμε λίγο. Κι εγώ δηλαδή. Έτσι για τις παρουσιάσεις επιστρέψτε μου να δώσω μερικές απλές οδηγίες.

Γενικότερα μια ταινία προσδιορίζεται από το όνομά της και το έτος παραγωγής. Έτσι στους τίτλους πρέπει πάντοτε να υπάρχει το έτος παραγωγής δίπλα σε παρένθεση και τίποτα άλλο. Δηλαδή το όνομα του σκηνοθέτη όχι στον τίτλο (σε αντίθεση με την Λέσχη του Βιβλίου όπου στον τίτλο έχουμε και το όνομα του συγγραφέα).

Αυτόν τον τρόπο αναφοράς μπορούμε να τον χρησιμοποιούμε και μέσα στα κείμενα. Δηλαδή έτσι: Gremlins (1984). Είναι ο στάνταρ κινηματογραφικός τρόπος για αναφορά σε ταινία καθώς αποτελεί ένα κατανοητό και μοναδικό αναγνωριστικό της. Ομοίως και στις παρουσιάσεις σειρών, στους τίτλους, δεν πρέπει να ξεχνάμε και πάλι τα έτη πρώτης προβολής.

Όσον αφορά το κείμενο, η πλοκή είναι με μπλε γράμματα. Το κείμενο θα πρέπει να είναι γραμμένο σωστά, με σωστή στίξη και σωστή ορθογραφία, πράγμα πολύ εύκολο αν καθίσεις και το γράψεις στο word. Όσον αφορά τη στίξη προσέξτε λίγο αυτό: το κόμμα, η τελεία κτλ. κολλάνε στην λέξη αριστερά και στα δεξιά τους αφήνουμε πάντα ένα (μόνο) διάστημα! Επίσης, δοκιμάστε να κάνετε καλή χρήση των παραγράφων. Όταν τελειώνει μια παράγραφος αφήνουμε μια κενή γραμμή.

Για το μήκος: δεν χρειάζεται να γράψουμε απίστευτα πολλά σε πλοκή και άποψη, αλλά και μια γραμμούλα δεν φτάνει (αν κι εγώ ο ίδιος βρίσκομαι να λέω όταν γράφω, χμ.. και τώρα τί άλλο να προσθέσω; )

Εικόνες: για να βρείτε την σωστή εικόνα στην αναζήτηση του google δοκιμαστε να βάλετε την φρ. movie poster, ή την λ. dvd δίπλα στον τίτλο της ταινίας, π.χ.: The Gremlins movie poster.

Το εύλογο ύψος για τις εικόνες είναι 400 pixel και 96 dpi.

Πολλές από τις εικόνες θα μεταφερθουν από εμάς σε δικό μας χώρο, πράγμα που δεν επηρεάζει τις αναρτήσεις. Απλά εικόνες σε άλλους ιστότοπους μπορεί κάποια στιγμή να μην είναι διαθέσιμες.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Απρ 2013, 13:31

Προσαρμόζουμε εμείς, βέβαια, όπου χρειάζεται, όμως προσέξτε λίγο πώς έιναι οι τίτλοι των παρουσιάσεων ταινιών:

Πρωτότυπος τίτλος (Ελληνικός προαιρετικά σε παρένθεση) (έτος)

;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Απρ 2013, 11:08

Νομίζω πως ξεκινήσαμε πολύ καλά με τις παρουσιάσεις και την ΚΛ, γενικότερα. Δυστυχώς, ακόμα δεν καταπιάστηκα να ξαναδοκιμάσω να βάλω την έτοιμη φόρμα. Πιστεύω πως μέσα στις επόμενες μέρες θα βρω την όρεξη να το ξαναδώ.

Είδα πως κάποιος έβαλε κάποια στιγμή "Διάρκεια" στα στοιχεία μιας ταινίας και σκέφτομαι πως μάλλον είναι καλή ιδέα να υπάρχει κι αυτό εκεί. Ειδικά στις ταινίες μικρού μήκους είναι μια πολύ σημαντική πληροφορία γιατί άλλο μια ταινία 5 λεπτών κι άλλο μια ταινία μισής ώρας.

Επίσης, διαπιστώνω πως έχω αρχίσει να μην βάζω βαθμολογία στις παρουσιάσεις που κάνω. Σκέφτομαι πως η πρώτη ανάρτηση είναι και ένα κείμενο αναφοράς π.χ. όταν μεγαλώσει η ΚΛ και βρίσκει κάποιος την παρουσίαση μέσω google.

Οπότε, να την βάζουμε την διάρκεια;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Μάι 2013, 11:15

Πιστεύω πως μια παρουσιάση πρέπει να έχει και λίγο κείμενο, αλλιώς τί παρουσιάζει. Θα πρότεινα η πλοκή να έχει τουλάχιστον 100 λέξεις και η άποψη τουλάχιστον άλλες 150. Τί λέτε;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Ίζι » 21 Μάι 2013, 11:44

Για την "άποψη" συμφωνώ απόλυτα. Για την "πλοκή" όχι. Συνήθως δεν θέλω να αποκαλύπτω πολλά για μια ταινία, ενώ κάποιες φορές νομίζω ότι αρκούν 1-2 γραμμές. Για παράδειγμα σ' αυτήν εδώ την "πλοκή" έχω την αίσθηση ότι και πολλά έγραψα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Μάι 2013, 12:23

Εντάξει, ας αφήσουμε το μήκος της πλοκής στην κρίση αυτού που παρουσιάζει, για την ώρα, κι ας πούμε να υπάρχει έναν μίνιμουμ 150 λέξεων για την άποψη.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 07 Μάρ 2014, 16:02

Ας κάνω κι εγώ μια ερώτηση... Θέλω να κάνω παρουσίαση για το "In the mood for love", το οποίο όμως είναι κινέζικο. Ο τίτλος είναι 花樣年華 (Fa yeung nin wa). Αλλά όσοι την ξέρουν, την ξέρουν σαν "In the mood for love". Πώς θα τον γράψω τον τίτλο;
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Μάρ 2014, 20:09

σωστός ο προβληματισμός σου..

Για την ώρα ας ακολουθήσουμε την εξής σύμβαση: σαν τίτλο ο "διεθνής" δηλ. αγγλικός και προαιρετικά ο ελληνικός σε παρένθεση.

Στα πεδία το βλέπουμε... ίσως καί οι τρεις τίτλοι:
Τίτλος:
Αγγλικός τίτλος:
Ελληνικός τίτλος:


καλά δεν είναι έτσι; :χμ:
:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Για τις παρουσιάσεις σειρών και ταινιών

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 07 Μάρ 2014, 20:58

Κι εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα... Απλά ήθελα επιβεβαίωση, μην τα κάνω λάθος! :))))
Οκ, λοιπόν, σήμερα λίγο αργότερα θα την ανεβάσω!
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza


Επιστροφή “Δομή, Στήσιμο και Τεχνικά Θέματα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες