Τα μικροθέματα του φόρουμ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Μάι 2017, 13:25

ποιος θα κάνει μια παρουσίαση το Community ώστε να τα λεμε εκει; :μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 13 Μάι 2017, 09:49

Τώρα παρατήρησα ότι κι ο Μυρμηγκοφάγος είχε ζητήσει αλλαγή skin. Αλλά αφού δεν υπάρχει χρόνος δεν έχει σημασία, αν και ο χώρος μπορεί να γινόταν πιο ελκυστικός έτσι. Άλλος ένας λόγος που δεν υπάρχει κίνηση εδώ είναι το facebook πάντως. Εξαιτίας του παίζει να εξαφανιστούν όλα τα φόρουμς, όλοι τα λένε εκεί πιο γρήγορα κι ασφαλή. Υπάρχουν τόσα groupάκια για κινηματογράφο, οπότε γιατί να γραφτεί κάποιος εδώ ή σε όποιο άλλο φόρουμ; Είναι πλέον ξεπερασμένα. Και γι'αυτό δε μπορεί να γίνει κάτι.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Μάι 2017, 10:58

Δεν πιστεύω πως το σκιν ειναι το θέμα. Έχουμε αλλάξει εμφάνιση ξανά και ξανά. Ούτε και είναι ο καιρός που θα εξαφανιστούν τα φόρουμ. Δεν υπάρχει ακόμα κάτι που να συναγωνίζεται την μορφη τους. Το φορμά του φέισμπουκ δεν βολεύει καθώς τα πάντα φεύγουν (προς τα κάτω) και δεν ξαναβρίσκονται. Και βεβαια, δεν υπάρχει η δομή. Άνθρωποι που φύγανε από την ΛτΒ και φτιάξανε ομάδες στο φέις, απλά εκείνες οι ομάδες δεν ευδοκίμησαν. Ή τουλάχιστον δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσουν το φόρουμ. Η ΛτΒ έχει 9 χρόνια ζωής. Τα φόρουμ, από την πρώτη τους έκφανση (BBS) είναι στην πιάτσα από το 1994 και πιστεύω πως θα υπάρχουν για κάμποσο ακόμη.

Οι λόγοι που η ΚΛ είναι χαμηλά είναι απλοί και αυτοί που είπα πιο πάνω, όσο κι αν δεν θες να το πιστέψεις. :)

Όπως και να 'χει, ήδη έχω ξεκινήσει κάτι μικρό που αν αποδώσει κάποιους καρπούς θα είναι ύστερα από πολύν καιρό.

Δυστυχώς, ασχολούμαι με πολλά πράγματα και δεν προλαβαίνω, μόνος ένας άνθρωπος, να κάνω όσα θα ήθελα. Ίσως το καλοκαίρι βρω λίγο παραπάνω χρόνο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 13 Μάι 2017, 11:10

Τη θέση στο γουγλή εννοείς. Όχι δε θέλω να πω πως φταίει μόνο το skin, απλά με κάποιο καλύτερο μπορεί να έμενε ο κόσμος λίγο παραπάνω. Εγώ βλέπω μείωση των μελών σε όλα τα φόρουμς σιγά σιγά σαν να εξαφανίζονται. Σκέψου και πόσα της λέσχης επιλέγουν να μιλήσουν εδώ για τη ταινία που είδαν, αντί του facebook πρώτα (στο profile ή σε group). Είναι πιο εύκολο εκεί.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Μάι 2017, 11:33

Δεν ξέρω εάν υπάρχει η γενικότερη τάση σε αυτό που λες. Θα δείξει. Εάν έρθει το τέλος των φόρουμ και δεν εξυπηρετούν, ας έρθει. Για την ώρα δεν βλέπω τα φόρουμ να πέφτουν, πάντως.

Και πάλι, η δομή στο φέιςμπουκ δεν βοηθάει. Γράφεις και φεύγει και δεν το βρίσκει έπειτα κανείς. Ούτε εσύ ο ίδιος. Θέλει να ψάχνεις μισή ώρα να βρεις κάτι που έγραψες. Οι άλλοι δε, δεν παίζει να τον ξαναδούν. Και ούτε οι μηχανές αναζήτησης θα το βρουν ποτέ.

Τα φόρουμ έχουν ακόμα σημαντική χρήση. Η δική μου εκτίμηση είναι πως θα μείνουν για καιρό ακόμα στην πιάτσα. Θα δείξει.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν φόρουμ που μεγαλώνουν και έπειτα σβήνουν για τον όποιο λόγο, άλλα που μεγαλώνουν και μένουν μεγάλα, άλλα που μένουν μικρά αλλά ενεργά. Νέα βγαίνουν κάθε τόσο και κάποια λίγα χάνονται. Είναι ο φυσικός κύκλος ζωής των πραγμάτων.

Το "πρόβλημα" της ΚΛ είναι πολύ συγκεκριμένο. Θα πρέπει να ασχοληθώ κάποια στιγμή. Όπως είπα, ήδη κάνω κάτι ψιλο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 24 Αύγ 2017, 02:27

Δυο ερωτησούλες.

Όταν χρησιμοποιούμε το [list], υπάρχει δυνατότητα προσθήκης μιας κενής γραμμής μεταξύ των προτάσεων;

Να υποθέσω ότι τα bbcodes είναι απενεργοποιημένα στους τίτλους θέματος κατ΄επιλογή; σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω το [sup]... :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Ιαν 2018, 20:40

Χωρίς βούλα εννοείς, ετσι; Το κατάφερα, αλλά έκανα τρελή πατέντα. Πρόσθεσα έναν αόρατο χαρακτήρα ascii:
  • ένα
  • δύο
  • τρία

Μια λύση (που την ακολουθώ, ενίοτε, παρά την προτίμησή μου στις αυτοματοποιημένες εφαρμογές) είναι να αντιγράψεις/επικολλήσεις κάποια από τις ακόλουθες κουκκίδες ascii:






π.χ.
■ ένα

■ δύο

■ τρία

Προσωπικά, πάντως, η κενές γραμμές σε απαριθμήσεις δεν μου φαίνονται ωραίες αισθητικά.

( μπορει να αργούμε, αλλά δίνουμε λύσεις, κύριε! )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 18 Ιαν 2018, 01:38

Τώρα το μονό που μένει είναι να θυμηθώ τον λόγο που στο είχα ζητήσει :χαχα:

Αν και υποψιάζομαι ότι ήθελα να απαριθμήσω κάποιες παραγράφους, όπου χωρίς κενό δεν θα βοηθούσε ιδιαίτερα στην ανάγνωση. Πάντως πρόσεξε, γιατί αν αρχίσεις να δίνεις λύσεις, θα αυξηθούν και οι απαιτήσεις :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Ιαν 2018, 08:24

Και για να απαντήσω και στο άλλο σου ερώτημα, γενικότερα στους τίτλους δεν παίζει BBKing ( :ρ ) ως προρύθμιση. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει η δυνατότητα, δηλαδή. Τώρα λίγο που έριξα μια ματιά, δεν είδα κάτι.

Έχεις δει σε φόρουμ BBCode στους τίτλους των θεμάτων/αναρτήσεων;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 18 Ιαν 2018, 23:43

Δε το έχω προσέξει για να σου πω και οι απορίες μου συνήθως δημιουργούνται από την ανάγκη μιας στιγμής.


Επιστροφή “Δομή, Στήσιμο και Τεχνικά Θέματα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες