Hotel Transylvania (Ξενοδοχείο για Τέρατα) (2012)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Hotel Transylvania (Ξενοδοχείο για Τέρατα) (2012)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 18 Μάρ 2016, 00:13

Image

Τίτλος: Hotel Transylvania
Ελληνικός τίτλος: Ξενοδοχείο για Τέρατα
Έτος παραγωγής: 2012
Σκηνοθεσία: Genndy Tartakovsky
Σενάριο: Peter Baynham, Robert Smigel
Ηθοποιοί: Adam Sandler, Selena Gomez, Andy Samberg, Kevin James, Steve Buscemi
Πρωτότυπη μουσική: Mark Mothersbaugh
Διάρκεια: 91΄


Υπόθεση
Ο Κόμης Δράκουλας είναι ένας υπερπροστατευτικός πατερούλης που δε θέλει να παραδεχτεί ότι η κόρη του έχει μεγαλώσει. Έφτασε τα 118 πλέον, γι'αυτό κάλεσε όλα τα τέρατα στο ξενοδοχείο να το γιορτάσουν.

Image

Άποψη
Animation με τέρατα υπάρχουν αρκετά τώρα πια. Εδώ έχουμε λίγο πιο κλασικά, από το δημιουργό του Dexter’s Laboratory, που σκηνοθέτησε επίσης κάμποσα επεισόδια και των Powerpuff Girls. Στο ξενοδοχείο τεράτων απαγορεύονται οι άνθρωποι, είναι αποκλειστικά και μόνο γι'αυτά. Σαν οικοδεσπότη έχουμε το Κόμη Δράκουλα με τη κόρη του. Ακολουθεί το ζευγάρι Φρανκενστάιν, η οικογένεια λυκανθρώπων, ο Αόρατος άνθρωπος, η Μούμια, σε ρόλο σεφ ο Κουασιμόδος, ζόμπι σαν βοηθοί, μάγισσες σαν καθαρίστριες κ.α. Όλα κυλάν ρολόι μέχρι που ένας άνθρωπος τους επισκέπτεται. Ο Κόμης δε θέλει να αναστατώσει τους υπόλοιπους και θα τον "ντύσει" κι αυτόν τέρας. Αλλά σύντομα η αλήθεια θα λάμψει, όπως και ο έρωτας της κόρης του. Καθόλου βίαιη ταινία, με κάπως παιδικό σενάριο, που όμως έχει γοτθική αισθητική. Πρόκειται για κωμωδία με λίγα ρομαντικά στοιχεία. Μα πάνω από όλα χαρακτήρες από ταινίες τρόμου που αγαπήσαμε. Φέτος κυκλοφόρησε και δεύτερο μέρος που αξίζει να δείτε. Ετοιμάζεται και τρίτο!

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Hotel Transylvania (Ξενοδοχείο για Τέρατα) (2012)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 18 Μάρ 2016, 01:40

Την ειδα προσφατα στην τηλεοραση. Τα τελευταια χρονια ειχε σταματησει να με ενδιαφερει το animation λογω κλισε και επαναλαμβανομενων στοιχειων, αλλα εδω μου αρεσε αρκετα η σκηνοθεσια και το νευρικο χιουμορ της.

Αγαπημενος μου χαρακτηρας ο Αόρατος Άνθρωπος. Που ειναι και κοκκινομαλης :)))

Το μοτιβο "ξενοδοχειο για τερατα" μου φανηκε γνωριμο αφου το εβλεπα συχνα απο το παρελθον, οπως στη Βαβουρα.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Hotel Transylvania (Ξενοδοχείο για Τέρατα) (2012)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 18 Μάρ 2016, 09:56

Τα ειδα προσφατα μετον αδερφο μου τον μικρο και πραγματικα μου αρεσαν πολυ και το κυριοτερο με επιασα να γελαω αβιαστα σε αρκετες σκηνες.Τελικα δε θα σταματησουν ποτε να με συγκινουν τα παραμυθια.Ωραια παρουσιαση Ζοφε :))
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Hotel Transylvania (Ξενοδοχείο για Τέρατα) (2012)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 12 Νοέ 2016, 13:01

Πραγματικά.. εμένα από τις αγαπημένες μου στο είδος. Και το πρώτο πολύ καλό αλλά και το δεύτερο. (Νομίζω όμως ότι το πρώτο μου άρεσε κάπως περισσότερο.. )
αστεία ταινία, ωραίοι χαρακτήρες, απίθανος ο μπαμπάς κόμης δράκουλας.. "μπλα, μπλα, μπλα"!!

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Hotel Transylvania (Ξενοδοχείο για Τέρατα) (2012)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 12 Νοέ 2016, 13:25

Ετοιμάζεται και σειρά αρχές του 2017 με πρωταγωνίστρια τη Mavis.
Image

Το τρίτο μέρος θα κυκλοφορήσει 2018. :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Hotel Transylvania (Ξενοδοχείο για Τέρατα) (2012)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 12 Νοέ 2016, 13:49

:πάνω:
Μένουμε πάντα παιδιάαααααα!! :χαχα:


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες