The Nightmare Before Christmas (1993)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

The Nightmare Before Christmas (1993)

Ανάρτησηαπό Αξία » 03 Απρ 2013, 01:38

Image

Τίτλος: The Nightmare Before Christmas
Ελληνικός τίτλος: Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης
Έτος παραγωγής: 1993
Σκηνοθέτης: Henry Selick
Σενάριο: Tim Burton (story and characters), Michael McDowell (adaptation), Caroline Thompson (screenplay)
Ηθοποιοί: Danny Elfman, Chris Sarandon, Catherine O'Hara
Πρωτότυπη μουσική: Danny Elfman
imdb

Πλοκή
Ο Τζακ Σκέλετον είναι ο βασιλιάς της πόλης του Halloween (η ημέρα των πνευμάτων όπου οι άνθρωποι μασκαρεύονται με τρομακτικές φορεσιές όπως μάγισσες και φαντάσματα) και είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει. Δυστυχώς όμως έχει χάσει το κέφι του επειδή αναγκάζεται να κάνει τα ίδια και τα ίδια κάθε χρόνο. Μια μέρα ανακαλύπτει την πόλη των Χριστουγέννων και ενθουσιάζεται. Ευθύς αποφασίζει να δοκιμάσει αυτό το νέο κόνσεπτ φέρνοντάς το στα μέτρα του με απρόβλεπτες εξελίξεις...

Image

Ο Χριστουγεννιάτικος εφιάλτης είναι μια ταινία πέρα από τα τετριμμένα και εξακολουθεί μέχρι σήμερα να είναι πρωτότυπη παρά τη δεκαετία που κουβαλάει στις πλάτες της. Θεωρώ ότι απευθύνεται μάλλον σε ενήλικες παρά σε παιδιά. Η ιστορία είναι γουστόζικη και εναλλακτική και ας μην ξεχνάμε ότι εμφανίστηκε μια εποχή όπου τέτοιου είδους ταινίες έπρεπε να δείχουν ροδομάγουλα κοιμισμένα παιδάκια να περιμένουν τον χοντρούλη αξιαγάπητο κύριο με τα δώρα.
Image

Μέσα στην ταινία απελευθερώνεται ο πολυδιάστατος, μοναδικός και ευφάνταστα διεστραμένος κόσμος του Tim Burton που καταφέρνει να είναι ταυτόχρονα σκοτεινός και χιουμοριστικός. Ο θεατής έρχεται αντιμέτωπος με εικόνες ενός κόσμου πέρα από τα όρια της οπτικής πραγματικότητας! Τα τέρατα είναι πραγματικά όλα ένα κι ένα, ενώ τα σκηνικά θα κερδίσουν όσους έχουν σε εκτίμηση το "γκόθικ" στοιχείο.

Παράλληλα με τον τρελό κόσμο που εξελίσσετε μπροστά στα μάτια μας υπάρχει και το κερασάκι στην τούρτα, μια κατατρεγμένη ιστορία αγάπης.
Δε χρειάζεται να είναι Χριστούγεννα για να τη δει κάποιος. Είναι απολαυστική οποιαδήποτε εποχή (δοκιμασμένο!)

Από εμένα ένα 10!



Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Nightmare Before Christmas (1993)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 03 Απρ 2013, 02:16

:γιούπι: Αγαπημένη ταινία, αν και εγώ τη βλέπω μόνο τα Χριστούγεννα. Μου αρέσει πάρα πολύ το συγκεκριμένο τραγούδι που το θεωρώ αριστούργημα από την αρχή ως το τέλος!


Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: The Nightmare Before Christmas (1993)

Ανάρτησηαπό Βάσια » 09 Φεβ 2014, 14:52

Μου αρέσει ο μελαγχολικός ρομαντισμός του Tim Burton.Οι ήρωες του και το μαύρο χιούμορ του.Οι ταινίες The Nightmare Before Christmas και Corpse Bride είναι από τις αγαπημένες μου.

Αν όχι 10 ένα 8 θα το έπαιρνε άνετα και από εμένα. :πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: The Nightmare Before Christmas (1993)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 24 Μάρ 2014, 21:45

Μάλλον από τις αγαπημένες, για πολλούς λόγους. Από την πρώτη φορά που την είδα μαζί με την αδελφή μου, ξετρελαθήκαμε και πρέπει να την έχουμε δει πάνω από 15 φορές. Ίσως είναι και επειδή ήταν η πρώτη που είδα, που ξέφευγε από τα παραμύθια που είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε μέχρι τότε...Δεν την βλέπω αποκλειστικά Χριστούγεννα, αλλά το να έχεις τα φωτάκια από το στολισμένο δέντρο να αναβοσβήνουν ενώ βλέπεις την ταινία, είναι κάτι υπέροχο!
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Nightmare Before Christmas (1993)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Μάρ 2014, 22:14

Βου Παπ έγραψε:Από την πρώτη φορά που την είδα μαζί με την αδελφή μου, ξετρελαθήκαμε και πρέπει να την έχουμε δει πάνω από 15 φορές.


Πάνω από 15;! :ααργκ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: The Nightmare Before Christmas (1993)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 24 Μάρ 2014, 23:09

Φαροφύλακας έγραψε:Πάνω από 15;! :ααργκ:


Ήμασταν μικρές και μπορεί να το βλέπαμε δυο τρεις φορές απανωτά... Υπήρξαν διακοπές Χριστουγέννων που το βλέπαμε κάθε μέρα... Πάντως έχω καιρό να το δω, πρέπει να πάνε 3 χρόνια... :)))
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: The Nightmare Before Christmas (1993)

Ανάρτησηαπό Αξία » 28 Μάρ 2014, 21:30

Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κάπως έτσι έχουν εντυπωθεί στη μνήμη μου όλα τα τραγούδια της Ντίσνευ και δεν σβήνονται ούτε με διαγραφή μνήμης :))))


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες