Despicable Me 2 (Εγώ ο απαισιότατος 2) (2013)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Despicable Me 2 (Εγώ ο απαισιότατος 2) (2013)

Ανάρτησηαπό Αξία » 23 Οκτ 2013, 09:46

Image

Τίτλος: Dispicable me 2
Ελληνικός Τίτλος:Εγώ ο απαισιότατος 2
Έτος παραγωγής: 2013
Σκηνοθέτης: Pierre Coffin, Chris Renaud
Σενάριο: Ken Daurio , Cinco Paul
Ηθοποιοί: Steve Carell, Kristen Wiig, Benjamin Bratt
Πρωτότυπη μουσική: Heitor Pereira,Pharrell Williams
imdb

Image

Πλοκή
Ο Γκρου ξαναχτυπά αυτήν την φορά όχι να για να αποδείξει πόσο μεγάλος κακοποιός είναι και να κλέψει το φεγγάρι, αλλά για να σώσει τον κόσμο από έναν σούπερ κακό. Το να περνάς όμως στην πλευρά των καλών όταν παράλληλα έχεις τρεις μικρές κόρες και άπειρα σκανταλιάρικα Μίνιονς αποδεικνύεται δύσκολη υπόθεση.

Image

Άποψη
Ακολουθώντας την παράδοση της πρώτης ταινίας ο απαισιότατος 2 είναι μια κατασκοπευτική ταινία δράσης και φυσικά μια σπαρταριστική κωμωδία. Από το πρώτο λεπτό μπένουμε στο κλίμα των Επικίνδυνων Αποστολών με την έντονη και γρήγορη εναλλαγή εικόνων, την ξεσηκωτική μουσική, τα μυστικά εργαστήρια και πειράματα, την αντιτρομοκρατική υπηρεσία, τα αυτοκίνητα που γίνονται υποβρύχια και πολλά όλα. Εκφράζοντας την εντύπωση αυτή ο Γκρου κάποια στιγμή ξεσπαθώνει λέγοντας "Κατάλαβα που το πάτε με όλα αυτά τα "Επικίνδυνες Αποστολές" κόλπα σας".

Ανάλογα σε αριθμό με τα στοιχεία δράσης και ίσως και περισσότερα στο έργο είναι τα κωμικά στοιχεία. Για την ακρίβεια η δεύτερη ταινία μου φάνηκε πιο αστεία και πετυχημένη από την πρώτη, γεγονός τόσο καλοδεχούμενο όσο και σπάνιο. Καθοριστικό ρόλο βέβαια έπαιξαν τα μίνιονς τα αποία ανέλαβαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Το γέλιο τους, ο παιδιάστικος χαρακτήρας και οι μιμήσεις τους θεωρώ ότι μπορούν να φτιάξουν τη διάθεση μικρών και μεγάλων.

Το σενάριο είναι καλό με τις κατάλληλες δόσεις σασπένς όπου χρειάζεται, γιατί μην ξεχνάμε ότι απευθύνεται κυρίως σε παιδιά. Στο τέλος κατά τη γνώμη μου κάνει λίγο κοιλιά και μπορεί να είναι λίγο τρομακτικό για ένα πολύ μικρό παιδί. Οι χαρακτήρες είναι πιο εξελιγμένοι και ολοκληρωμένοι. Ο Γκρου ως κλασικός σπασίκλας δυσκολεύεται να προσεγγίσει το αντίθετο φύλο, ενώ παράλληλα έχει να τα βγάλει πέρα και με τα ειδύλλια της μεγαλύτερής του κόρης. Ο κακός της υπόθεσης είναι αρκετά πετυχημένος και εξαιρετικά χιουμοριστικός. Η όλη ομάδα δένει καλά. Τέλος τα χρώματα και οι εικόνες του ανινμέισον είναι εντυπωσιακές προκαλόντας σίγουρα το θαυμασμό.

Θα του έδινα ένα 9άρι σίγουρα, γιατί τα μίνιονς δεν είναι για τίποτα λιγότερο. :)

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Despicable Me 2 (Εγώ ο απαισιότατος 2) (2013)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Οκτ 2013, 15:07

από τις μεγαλύτερες συλλήψεις τα μινιόν, ρε παιδί μου! Εκφραση, κίνηση, χιούμορ... Επίτευγμα του ανιμέισον.

Η πρώτη ταινία μού άρεσε αν και όχι τρελά και πράγματι, το τρέιλερ του 2 με ψήνει... Θα ήθελα να την δω, ομως, με τον μικρό. Οπότε εάν κάπου γίνεται τρομακτική, εκεί θα το περάσουμε σε γρήγορη ταχύτητα.
;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Despicable Me 2 (Εγώ ο απαισιότατος 2) (2013)

Ανάρτησηαπό Φαίη » 03 Νοέ 2013, 14:18

Την είδα χθες την ταινία. Πλάκα είχε και όντως τα μινιόνς είναι όλα τα λεφτά!
Παρόλα αυτά, εμένα μού άρεσε πιο πολύ η πρώτη ταινία.


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες