Team America: World Police (2004)

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Team America: World Police (2004)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 21 Ιουλ 2013, 20:42

Image
Τίτλος: Team America: World Police
Έτος παραγωγής: 2004
Σκηνοθέτης: Trey Parker
Σενάριο: Trey Parker, Matt Stone, Pam Brady
Ηθοποιοί: Trey Parker, Matt Stone, Kristen Miller
Διάρκεια: 98΄
imdb

Υπόθεση
Όταν η Team America χάνει ένα από τα μέλη της σε μια μάχη, αποφασίζει να προσλάβει έναν ηθοποιό, που θα τους βοηθήσει στον πόλεμο κατά της τρομοκρατίας.

Άποψη
Το πρώτο που πρέπει να γνωρίζει κανείς για αυτή την ταινία, είναι ότι πρωταγωνιστούν μαριονέτες. Τα σκηνικά είναι πραγματικά υπέροχα και οι μαριονέτες καλοφτιαγμένες και το γεγονός ότι φαίνονται σε αρκετές σκηνές τα σχοινιά και ότι το περπάτημά τους ορισμένες φορές είναι ατσούμπαλο. νομίζω ότι οφείλεται στο στυλ της ταινίας που παρωδεί.. τα πάντα.

Image

Οι πέντε αστυνομικοί που αποτελούν τον κορμό της Team America, είναι γενναίοι πατριώτες που με αυτοθυσία αγωνίζονται για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας. Αυτό όμως δεν τους εμποδίζει να εμφανίζουν τα ψυχολογικά ή ερωτικά τους προβλήματα στην μέση μιας μάχης και να καταστρέφουν τα πάντα στο πέρασμά τους, είτε πρόκειται για πόλεις είτε για ανθρώπινες ψυχές.

Θα πολεμήσουν ενάντια του Μπιν Λάντεν και του Νότιο Κορεάτη Κιμ Γιονγκ Ιλ και η ιστορία θα διαδραματιστεί σε διάφορες πόλεις του κόσμου.

Σε πολύ μικρούς ρόλους, εμφανίζονται και κάποιοι ηθοποιοί του Χόλιγουντ, που με τις πολιτικοποιημένες απόψεις τους, αγωνίζονται ενάντια της πολιτικής της χώρας τους, με.. οποιοδήποτε κόστος. Μερικούς από αυτούς που θα απολαύσουμε είναι οι: Άλεκ Μπόλντουιν, Σον Πεν, Σούζαν Σάραντον, Ματ Ντέιμον, Τιμ Ρόμπινς.

Image

Ένα μέσο που χρησιμοποιείται για να παρωδεί, είναι η υπερβολή των καταστάσεων, που βλέπουμε συχνά στις αμερικάνικες παραγωγές. Μια ερωτική σκηνή ή μια σκηνή που κάποιος πνίγει τον πόνο του στο ποτό, ή κάποια βαθυστόχαστα φιλοσοφικά αποφθέγματα θα σας κάνουν να γελάσετε νευρικά και ίσως κάποιες στιγμές να αηδιάσετε, λόγω τις ακρότητας που φτάνουν.

Τίποτα δεν μένει αλώβητο σε αυτή την ταινία, η πολιτική της Αμερικής και οι πολιτικοποιημένοι ηθοποιοί της παρωδούνται μέχρι τελικής πτώσης από τους διαλόγους, μέχρι τα τραγούδια που ακούγονται.

Τρέιλερ

SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Team America: World Police (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Ιουλ 2013, 21:22

Πω! πώς δεν το πήρα χαμπάρι αυτό;!

Με πήγες πολύ πίσω τώρα, κι από όσο φαίνεται, είναι βασισμένο στην βρετανική σειρά του '60 Thunderbirds!! Κάποια στιγμή θυμάμαι να παίζει επεισόδια η ΕΡΤ.


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Team America: World Police (2004)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 21 Ιουλ 2013, 23:10

Το χιούμορ στην συγκεκριμένη παραγωγή είναι απίστευτο. Θυμάμαι τον εαυτό μου να δακρύζει. Συμβάλλει πολύ, βέβαια, το ότι πρωταγωνιστούν οι μαριονέτες. :))))

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Team America: World Police (2004)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 28 Ιουλ 2013, 22:18

Πραγματικά παρωδεί τα πάντα κ πάρα πολύ έξυπνα. :πάνω: Μόλις την είδα με τις φίλες κ μου κ περάσαμε πολύ καλά κ οι τρεις, κ γελάσαμε αρκετά. Φοβερό το τραγούδι του Kim Jong il με την απίστευτη προφορά :μουάχαχα:



Πάντως κάθε φορά που βλέπω ταινία που χρειάζεται ένα υποτυπώδες υπόβαθρο ιστορικών/πολιτικών γνώσεων συνειδητοποιώ πόσο άσχετη και αδιάβαστη είμαι και έτσι και σ' αυτήν την ταινία αν δεν την είχα δει με παρέα θα είχα πιάσει λιγότερο απ' τις μισές αναφορές :μαναι: :μαναι:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Team America: World Police (2004)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 28 Ιουλ 2013, 22:54

Πολύνιους έγραψε:Πάντως κάθε φορά που βλέπω ταινία που χρειάζεται ένα υποτυπώδες υπόβαθρο ιστορικών/πολιτικών γνώσεων συνειδητοποιώ πόσο άσχετη και αδιάβαστη είμαι και έτσι και σ' αυτήν την ταινία αν δεν την είχα δει με παρέα θα είχα πιάσει λιγότερο απ' τις μισές αναφορές :μαναι: :μαναι:


Κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό κάποιες φορές σε μένα και όταν παρακολουθώ με συγκεκριμένη παρέα, χαίρομαι που κάνουμε ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Το θέμα είναι ότι το συνειδητοποιούμε και αφού είναι κάτι που μας ενδιαφέρει, μπορούμε να το ψάξουμε, εξάλλου όσο ζούμε μαθαίνουμε.

Ένα παράδειγμα στην συγκεκριμένη ταινία, το οποίο βέβαια είναι δύσκολο να το ξέρεις πιστεύω αν δεν είσαι από εκεί, είναι γιατί παρωδεί τόσο την αντιπολεμική πολιτική των ηθοποιών. Ίσως γιατί για κάποιους, πέραν ορισμένων εξαιρέσεων, είναι θέμα ίματζ να ασχολείσαι με την πολιτική; Δεν είμαι σίγουρη αν ήθελε να δείξει αυτό και αν αυτό αφορούσε όλους τους ηθοποιούς που δείχνει η ταινία. Ίσως βέβαια, και κάτι να είχε συμβεί την περίοδο πριν το γύρισμα της ταινίας.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Team America: World Police (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Ιουλ 2014, 00:46

Δεν γέλασα πολύ, και μάλλον δεν μου ταιριάζουν πολύ οι παρωδίες (σε αντίθεση με τις φαρσοκωμωδίες), όμως δεν μπορώ να μην εκτιμήσω μια πολύ ιδιαίτερη και καλοφτιαγμένη ταινία, με έξυπνο χιούμορ. Οι σκηνή του σεξ με τις μαριονέτες ανεκδιήγητη! αλλά γενικά έχει πολλές εξωφρενικές σκηνές.

Image

Μπράβο στον σκηνοθέτη.
:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες