Spirited Away (2001)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Αξία » 01 Απρ 2013, 15:52

Image

Τίτλος: Spirited Away
Ελληνικός τίτλος: Ταξίδι στη Χώρα των Θαυμάτων
Έτος παραγωγής: 2001
Σκηνοθέτης: Hayao Miyazaki
Σενάριο: Hayao Miyazaki
Ηθοποιοί: Daveigh Chase, Suzanne Pleshette, Miyu Irino
Πρωτότυπη μουσική: Joe Hisaishi
imdb

Πλοκή:
Η Τσιχίρο αναγκάζεται να μετακομίσει μαζί με τους γονείς της σε μια μικρή ιαπωνική πόλη στην εξοχή. Κατά τη διάρκεια της διαδρομής χάνουν το δρόμο τους και βρίσκονται σε μια μαγική πόλη φαντασμάτων όπου την διαφεντεύει μια γριά μάγισσα. Οι γονείς της πέφτουν σε μια παγίδα της κι έτσι η Τσιχίρο μαζί με τη βοήθεια του Χακού, ενός αγοριού που γνωρίζει εκεί, προσπαθεί να τους σώσει.

Άποψη
Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη ταινία του Μιγιαζάκι καθώς και ένα από τα καλύτερα Μάνγκα όλων των εποχών. Την προτείνω στους θαυμαστές των Μάνγκα, αλλά και σε όσους έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με το είδος. Αν και είναι κινούμενο σχέδιο δεν απευθύνεται μόνο σε παιδιά, αλλά και σε ενήλικες.

Image

Ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης χρησιμοποιεί ποικίλους συμβολισμούς για να μας προβληματίσει πάνω στο ποιόν και τη συμπεριφορά του σύγχρονου ανθρώπου, αλλά και των επιπτώσεων της συμπεριφοράς αυτής πάνω στο περιβάλλον. Μέσα από τους ποικιλόμορφους χαρακτήρες (άνθρωποι, ζώα, πνεύματα, θεότητες, φαντάσματα, μάγοι κλπ.) αποθεώνονται συανισθήματα όπως η αγάπη, η φιλία, το θάρρος, η αυτοσυγκράτηση αλλά και το ήθος να επιλέγει κανείς το σωστό. Χάρη στις ζωντανές εικόνες η ασχήμια και η ομορφιά, το καλό και το κακό παίρνουν μια σουρεαλιστική απόχρωση και εισχωρούν πιο εύκολα στη συνείδησή μας.

Image

Πρόκειται για μια ταινία με τα όλα της! Ευρηματικό σενάριο, ενδιαφέρουσα πλοκή και χαρακτήρες και στο τέλος κάθαρση!

τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Απρ 2013, 15:58

Από τις καλύτερες ταινίες κινουμένων σχεδίων, πράγματι. Κατά κάποιον τρόπο θυμίζει την "Αλίκη στην Χώρα των Θαυμάτων" στην γιαπωνέζική της εκδοχή. Η ιστορία και τα σχέδια είναι απλά θαυμαστά και ένα 10* από εμένα.

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Συνικός
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:40

Re: Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Συνικός » 01 Απρ 2013, 19:12

Πράγματι... Έχω δει κι άλλες του Μιγιαζάκι αλλά αυτή είναι ξεκάθαρα ανώτερη.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 18 Απρ 2013, 04:24

Ταινιάρα και φορβερά τα συναισθήματα που μου προκάλεσε. Πολύ νοσταλγική, σε πάει πίσω εκεί που απ' την παιδική ηλικία και τους παιδικούς φόβους περνάς σε μια πιο συνειδητοποιημένη φάση...
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Μικρός Σινεμάνιακ
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3
Εγγραφή: 27 Αύγ 2013, 16:39

Re: Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Μικρός Σινεμάνιακ » 27 Αύγ 2013, 16:46

Πρόκειται για την δεύτερη ταινία anime που βλέπω και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ.Με βάση της δύο ταινίες που έχω δει(Spirited Away και το Κινούμενο Κάστρο) έχω να πω πως μου αρέσουν πολύ τα ανιμέ.Η πλοκή ήταν πολύ ωραία όπως και οι χαρακτήρες. 9,5/10 :)

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 23 Μάρ 2014, 23:43

Πολύ ωραίο. Πλέον λατρεύω επίσημα τον κύριο Μιγιαζάκι, τον θαυμάζω για την φαντασία του... Πώς ένας εγκέφαλος σαν όλους τους άλλους μπορεί να δημιουργήσει τόσο όμορφα και μαγευτικά πράγματα;
Πάντως, μάλλον αγαπημένο μου, όπως ανέφερα σε άλλο νήμα, το howl's moving castle...
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 27 Μάρ 2015, 20:40

Το είδα κι αυτό. Δεν νομίζω ότι του αξίζει χαρακτηρισμός μικρότερος από "αριστούργημα". Μαγευτικό σχέδιο, σκηνές σαν από όνειρο, εκρηκτική φαντασία που ντύνει και την παραμικρή λεπτομέρεια. Η ομορφιά της ταινίας είναι ανυπέρβλητη. Ακόμα κι αν δεν είχε καμιά ωραία ιστορία, αυτά όλα θα την καθιστούσαν ούτως ή άλλως μοναδική. Όμως έχει και συναρπαστική, σφιχτοδεμένη πλοκή και ενδιαφέροντες χαρακτήρες και χιούμορ και όμορφο soundtrack. Και διαρκεί 2 ολόκληρες ώρες, που όμως κυλούν νεράκι και δεν τις καταλαβαίνεις καθόλου.

Την είδα στον υπολογιστή (λάθος, την αδίκησε η μικρή οθόνη, όμως θα την ξαναδώ στης τηλεόρασης) και κάθε λίγο και λιγάκι κοιτούσα πόση ώρα ταινίας απομένει, και στενοχωριόμουν όταν έβλεπα ότι έχει μείνει μόνο μισή ώρα, 20 λεπτά, ένα τέταρτο κ.ο.κ.

Ένα απ' τα καλύτερα ανιμέισον που έχω δει ποτέ!

Οι υπόλοιπες του Miyazaki είναι εξίσου καλές; Ποια να δω στη συνέχεια; Έχω υψηλές προσδοκίες τώρα που είδα αυτό το θαύμα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 27 Μάρ 2015, 23:47

Princess Mononoke ίσως, το αμέσως προηγούμενο του. Συμφωνώ πάντως ότι το Spirited Away είναι το καλύτερο!

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 09 Ιαν 2016, 01:42

πολύ καλή ταινία , αν και δεν έχω δει πολλές αυτού του είδους. Την βλέπεις ευχάριστα, έχει πλοκή και περνάει αξίες και μηνύματα.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Spirited Away (2001)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 13:03

Αν και το Howl's Moving Castle μου αρεσε περισσοτερο, ειναι κι αυτη μια απο τις ταινιες του Μιγιαζακι που πραγματικα μου αφησε θετικες εντυπωσεις, οπως και η Princess Mononoke. :πάνω:
Πολυ ωραιο anime! :μπράβο:
8/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 6 επισκέπτες