Happy Feet (2006)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Happy Feet (2006)

Ανάρτησηαπό Αξία » 07 Ιούν 2013, 13:33

Image

Τίτλος: Happy Feet
Έτος παραγωγής: 2006
Σκηνοθέτης: George Miller, Warren Coleman, Judy Morris
Σενάριο: Warren Coleman, John Collee, George Miller, Judy Morris
Ηθοποιοί: Robin Williams, Elijah Wood, Brittany Murphy
Πρωτότυπη μουσική: Ralph MacDonald, William Salter
imdb

Πλοκή
Στον κόσμο των βασιλικών πιγκουίνων όπου για να βρεις την αδερφή ψυχή σου πρέπει να τραγουδήσεις, ο Μάμπλ έχει την ατυχία να γεννηθεί με την πιο φάλτσα φωνή που έχει ακουστεί ποτέ. Έχει όμως ένα μοναδικό χάρισμα, τα πόδια του που χορεύουν απίστευτες κλακέτες και τον βοηθούν να εκφράζει τα συναισθήματά του. Αυτή του η ιδιαιτερότητα θα τον φέρει σε σύγκρουση με τους ομοίους του, θα τον βάλει σε μπελάδες, μα στο τέλος θα τον βοηθήσει να τους σώσει όλους από μια πολύ μεγάλη απειλή.

Image

Άποψη
Το Χάπι Φιτ είναι το απόλυτο μουσικό-χορευτικό ανιμέισον. Στα κινούμενα σχέδια, άσχετα από τη θεματολογία τους πάντα υπάρχει χορός και τραγούδι. Ωστόσο, κυρίως στα παλαιότερα (πχ κλασικά της Ντίσνευ), η μετάβαση από την πλοκή στο μουσικό κομμάτι γινόταν κάπως απότομα για εμένα χωρίς ομαλή ροή, δηλαδή τώρα ο Ηρακλής μαθαίνει πώς να γίνεται ήρωας και τώρα οι μούσες αρχίζουν το τραγούδι. Στο συγκεκριμένο ανιμέισον το τραγούδι και ο χορός έρχονται τόσο φυσικά μέσα στην εξέλιξη της ιστορίας που αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της. Προσωπικά κουνούσα ρυθμικά τα πόδια μου άθελά μου σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του έργου.

Τα τραγούδια είναι πολύ ωραία, παρά το γεγονός ότι τραγουδούν ηθοποιοί, με πολλές αναφορές όπως ο Έλβις Πρίσλευ για παράδειγμα. Αυτό όμως που με κέρδισε ήταν οι τρομερές κλακέτες που χόρευε ο Μάμπλ! Και ναι, απ' ότι φαίνεται οι πιγκουίνοι με την περίεργη ανατομία τους είναι το κάταλληλο ζωάκι για κάτι τέτοιο. Τα πάντα στη ζωή του Μάμπλ, από τον έρωτα και την επικοινωνία μέχρι την αντιμετώπιση ενός κινδύνου, είναι ρυθμός.

Η ιστορία είναι κλασική και ωραία. Ο απόκληρος ήρωας που ωστόσο στο τέλος γίνεται δεκτός και σώζει τη μέρα ακριβώς επειδή είναι ιδιαίτερος και διαφορετικός. Όσον αφορά αυτό το σημείο βέβαια εγώ προσωπικά έχω κάποιες ενστάσεις για τα μυνήματα που περνάει στα παιδιά. Δηλαδή αν κάποιος είναι διαφορετικός πρέπει σώνει και καλά να κάνει κάτι σπουδαίο, τρομερό κλπ για να γίνει δεκτός για αυτό που είναι;

Τέλος εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ από τις εικόνες της Αρκτικής. Σε ορισμένες περιπτώσεις ήταν λες και παρακολουθούσα κάποιο ντοκιμαντέρ, τόση προσοχή στη λεπτομέρεια δόθηκε. Επίσης βρήκα πολύ καλό το γεγονός ότι παρουσίασε το έντονο οικολογικό πρόβλημα που υπάρχει στην περιοχή αυτή εξαιτίας της ανθρώπινης δραστηριότητας, καθώς και πολλά από τα άσχημα σημάδια που άφησαν με τις αγριότητες τους οι άνθρωποι εκεί. Σε κάποιο σημείο (με έμμεσο τρόπο βέβαια) βλέπουμε όλον τον εξοπλισμό για το σφάξιμο μιας φώκιας!

Για εμενα αξίζει ένα 8!

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Happy Feet (2006)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Ιούν 2013, 14:04

Μάλλον λιγότερο αγαπημένο από πολλά άλλα που μας παρουσίασες αλλά έχει κι αυτό τις καλές στιγμές του. Νομίζω πως το πιο σημαντικό είναι το θέμα που είναι η ανοχή στην διαφορετικότητα αλλά και η καταστροφή της φύσης και των πόλων από την ανθρώπινη δραστηριότητα.

Γενικά, δεν μου πολυαρέσει εκεί που πάει και επικοινωνεί τα προβλήματα της Ανταρκτικής με τους ανθρώπους. Από την άλλη μου αρέσουν πολύ οι λατινοαμερικάνοι πιγκουίνοι με το ....θερμό ταπεραμέντο.

:))))


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Happy Feet (2006)

Ανάρτησηαπό Αξία » 07 Ιούν 2013, 14:17

Φαροφύλακας έγραψε:τα προβλήματα της Ανταρκτικής με τους ανθρώπους.


Τελικά που είναι; Πάνω μας ή κάτω μας; Πάντως δεν παίρνω και όρκο, πρέπει να το ξαναδώ! :))))

Στην εγκυκλοπαίδεια τους βάζει στην ανταρκτική τους αυτοκρατορικούς πιγκουίνους, άρα ναι εκεί πρέπει να είναι :))))

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Happy Feet (2006)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 08 Ιούν 2013, 12:35

Ανταρκτική πρέπει να είναι.

Γενικά συμπαθητική ταινία αλλά δεν μου έκανε ιδιαίτερο κλικ...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Happy Feet (2006)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιούν 2013, 12:44

Καλή μου Αξία, στην Αρκτική (δηλ. στον Βόρειο Πόλο) δεν υπάρχουν πιγκουίνοι. Φυσικά και είναι η Ανταρκτική.
:ρ

Επίσης, στην πραγματικότητα δεν υφίσταται "πάνω" και "κάτω".. ζούμε σε έναν σφαιρικό πλανήτη σε ένα απέραντο σύμπαν που δεν έχει ούτε πάνω ούτε κάτω. Η απεικόνιση στον χάρτη είναι μια σύμβαση. Υπάρχει κι αυτή η λιγότερο δημοφιλής εκδοχή που αρέσει κάπως περισσότερο όμως στους Αυστραλούς:

Image

:))))

Μπορείς, λοιπόν, να πεις νοτιότερα από εμάς, αλλά από την άλλη, η Ανταρκτική είναι εξορισμού νοτιότερα από... οτιδήποτε..
:ωραίος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Happy Feet (2006)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 08 Ιούν 2013, 16:06

O Βορράς είναι πάνω και ο Νότος είναι κάτω, τέλος. :)))) :ρ

Εμένα δεν με τρέλανε αυτή η ταινία, αλλά δεν την θυμάμαι και καλά. Τελικά είναι γεγονός ξεχνάω πανεύκολα ταινίες, ειδικά αν δεν μ' άρεσαν κι αυτό είναι κακό γιατί μετά δεν έχω γνώμη, μόνο μία αόριστη αίσθηση. :ανέκφραστος:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Happy Feet (2006)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 08 Ιούν 2013, 23:13

Πολύνιους έγραψε:
Εμένα δεν με τρέλανε αυτή η ταινία, αλλά δεν την θυμάμαι και καλά. Τελικά είναι γεγονός ξεχνάω πανεύκολα ταινίες, ειδικά αν δεν μ' άρεσαν κι αυτό είναι κακό γιατί μετά δεν έχω γνώμη, μόνο μία αόριστη αίσθηση. :ανέκφραστος:


Εγώ αυτό το θεωρώ καλό για μένα, γιατί μπορώ και ξαναβλέπω ταινίες σαν να είναι η πρώτη φορά. :ρ

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Happy Feet (2006)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 14 Ιούν 2013, 14:39

Δεν με τρελανε αυτη η ταινια.....


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες