My Neighbor Totoro (1988)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

My Neighbor Totoro (1988)

Ανάρτησηαπό Αξία » 29 Μάι 2013, 12:41

Image

Τίτλος: My neighbor Totoro
Έτος παραγωγής: 1988
Σκηνοθέτης: Hayao Miyazaki
Σενάριο: Hayao Miyazaki
Ηθοποιοί: Pat Carroll, Tim Daly, Dakota Fanning, Elle Fanning
Πρωτότυπη μουσική: Joe Hisaishi
imdb

Πλοκή
Δύο μικρά κοριτσάκια, η Σάτσουκε και η Μέη, μετακομίζουν στην εξοχή μαζί με τον πατέρα τους για να μπορούν να βρίσκονται πιο κοντά στη μητέρα τους που βρίσκεται στο νοσοκομείο. Το νέο τους σπίτι γειτνιάζει με ένα δάσος στο οποίο τα κορίτσια θα ανακαλύψουν την ύπαρξη μαγικών πλασμάτων που ονομάζονται Τότορο. Θα αναπτύξουν μια μεγάλη φιλία με τα πλάσματα αυτά και θα ζήσουν μαζί τους μαγικές περιπέτειες.

Image

Άποψη
Η ταινία αυτή βγήκε το 1988. Ο Μιγιαζάκι δεν έφτασε ακόμα να είναι εκείνος ο σκηνοθέτης που δημιούργησε την πριγκίπισσα Μονονόκε, ωστόσο ετοιμάζεται εξελίσσεται και αυτό φαίνεται. Γλυκιά η ταινία λοιπόν και ευχάριστη. Παρουσιάζει με πολύ όμορφο τρόπο τις σχέσεις που αναπτύσσονται σε μια οικογένεια, την αδερφική αγάπη, την αγάπη του γονιού προς το παιδί και την ανάγκη του παιδιού να έχει τους γονείς του δίπλα του "συνένοχους" και υποστηρικτές στον φανταστικό κόσμο που του επιτρέπει να πλάσει το νεαρό της ηλικίας του.

Στο προσκύνιο έρχεται η σχέση του ανθρώπου με τη φύση, αγνή και αμόλυντη. Γίνεται μια προσπάθεια τα όρια μεταξύ φανταστικού και πραγματικού να είναι θολά, χωρίς όμως να επιτυγχάνεται πλήρως κατά τη γνώμη μου. Οι εικόνες, το σχέδιο, τα μαγικά πλάσματα μου φάνηκαν όλα κάπως συγκρατημένα σε σύγκριση με τις ταινίες του Μιγιαζάκι έπειτα από το 2000. Η μουσική είναι γλυκιά και συναισθηματική, απόλυτα ταιριαστή με το θέμα.

Image

Είναι μια κλασική οικογενειακή ταινία, πολύ κατάλληλη για παιδιά. Δεν έχει καθόλου βία ή έντονα συναισθήματα σε σημείο ίσως να της λείπει το νεύρο που κάνει τον ενήλικα να απολαμβάνει εξίσου ένα ανιμέισον. Κατά τη γνώμη μου βρίσκεται κάπου στο 8.

Τρέιλερ


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες