Megamind (2010)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Megamind (2010)

Ανάρτησηαπό Αξία » 22 Μάι 2013, 18:54

Image

Τίτλος: Megamind
Έτος παραγωγής: 2010
Σκηνοθέτης: Tom McGrath
Σενάριο: Alan J. Schoolcraft, Brent Simons
Ηθοποιοί: Will Ferrell, Brad Pitt, Tina Fey
Πρωτότυπη μουσική: Minnie Riperton
imdb

Πλοκή
Στην Μετρόπολη υπάρχει ένας πολύ μεγάλος κακός ο Μέγκαμαηντ και ένας πολύ καλός σούπερ ήρωας ο Μέτρομαν. Αυτοί οι δύο είναι μονίμως σε αντιπαράθεση μέχρι που ο Μέγκαμαηντ καταφέρνει να βγάλει από τη μέση το Μέτρομαν. Ωστόσο βρίσκει ότι νέα αυτή κατάσταση είναι πολύ πληκτική κι έτσι προσπαθεί να δημιουργήσει έναν ήρωα που θα τον κρατάει απασχολημένο. Τα πράγματα δε θα εξελιχθούν όμως όπως τα υπολόγιζε.

Image

Άποψη
Αυτή η ταινία αποτελεί εξαιρετικό παράδειγμα ανιμέισον που μπορεί να το δει ενήλικο κοινό με περίσσιο ενδιαφέρον. Πρόκειται για μια πρωτότυπη διασκευή της κλασικής πλέον ιστορίας του Σούπερμαν. Ο καλός και ο κακός ζουν βίους παράλληλους δίνοντας νόημα ύπαρξης ο ένας στον άλλον. Ο Μέγκαμαηντ είναι ένας αξιαγάπητος κακός που έτυχε να είναι στην σκοτεινή πλευρά. Ο Μέτρομαν έτυχε να είναι από την πλευρά των καλών. Μπορούν όμως οι ρόλοι να αντιστραφούν κατά κάποιο τρόπο κι αν ναι ποια θα είναι τα αποτελέσματα αυτής της αντιστροφής;. Κατά τη γνώμη μου η προσέγγιση αυτή είναι ιδιοφυής. Μέσα στην παραζάλη της δράσης και του γέλιου άρχισα να αναρωτιέμαι για το τι είναι αυτό που διαχωρίζει έναν καλό άνθρωπο από έναν κακό και κατά πόσο παίζει ρόλο η τύχη και οι προσωπικές επιλογές.

Διέκρινα πολύ χιούμορ καθ'όλη τη διάρκεια της ταινίας. Μάλλον για να το θέσω πιο σωστά, διέκρινα χιούμορ που μου αρέσει... λίγο σαρκαστικό, λίγο μαύρο :)))). Είχε συγκίνηση, είχε και λίγο ρομάντζο... όλο το πακέτο δηλαδή.

Δεν μπορώ να πω ότι οι δημιουργοί του Σρεκ ξεπέρασαν τον εαυτό τους, ωστόσο στάθηκαν στο ύψος τους :ναι: Για εμένα αξίζει ένα 9.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Megamind (2010)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 23 Μάι 2013, 09:50

Δε θα έλεγα μαύρο χιούμορ αλλά σατιρίζει εύστοχα την κουλτούρα των υπερηρωικών κόμικ με τον σούπερ κακό αντίπαλο του σούπερήρωα που είναι καταδικασμένος να αποτύχει. Κι αν επιτύχει τελικά τι θα γινόταν; Πολύ καλή ταινία, από τις καλύτερες ταινίες κινουμένων σχεδίων των τελευταίων ετών.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες