Hauru no Ugoku Shiro (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Hauru no Ugoku Shiro (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Αξία » 07 Μάι 2013, 15:59

Image

Τίτλος: Hauru no Ugoku Shiro
Αγγλικός τίτλος: Howl's Moving Castle
Ελληνικός τίτλος: Το Κινούμενο Κάστρο
Έτος παραγωγής: 2004
Σκηνοθεσία: Hayao Miyazaki
Σενάριο: Hayao Miyazaki, Diana Wynne Jones
Ηθοποιοί: Christian Bale, Billy Crystal, Emily Mortimer…
Πρωτότυπη μουσική: Joe Hisaishi
Διάρκεια: 119΄


Πλοκή
Η Σόφι είναι μια νέα κοπέλα με χαμηλή αυτοεκτίμηση που ζει μια μονότονη καθημερινότητα. Μια μέρα θα συναντήσει το νεαρό μάγο Χάουλ καθώς και μια ζηλόφθονη μάγισσα η οποία θα την μεταμορφώση σε γριά. Τότε η Σόφι αναγκάζεται να εγκαταλείψει το σπίτι της για να βρει κάποιον που θα λύσει τα μάγια και θα καταλήξει καθαρίστρια στο κινούμενο κάστρο του Χάουλ. Θα γνωρίσει αυτόν τον εκκεντρικό και ιδιότροπο μάγο ο οποίος είναι και αυτός δεμένος με κάποιο ξόρκι και θα προσπαθήσει να τον βοηθήσει. Ανάμεσά τους θα γεννηθεί ένας μεγάλος έρωτας που θα κληθεί να επιβιώσει μέσα στη φωτιά του πολέμου.

Image

Άποψη
Τα κύρια στοιχεία της πλοκής του έργου βασίστηκαν στο ομότιτλο βιβλίο της Diana Wynne Jones, παρεκκλίνοντας όμως από αυτό σε πολλές περιπτώσεις. Κατ' εμέ ευτυχώς, διότι αν και το βιβλίο είναι πολύ μέτριο, το ανιμέισον είναι ένα αριστούργημα!

Το κινούμενο κάστρο είναι ίσως η πιο περίπλοκη νοηματικά δημιουργία του Μιγιαζάκι. Στο προσκύνιο έρχονται κάποιες από τις γνώριμες "εμμονές" του δημιουργού όπως είναι τα πετούμενα οχήματα, ο πόλεμος, οι ήρωες που αμφιταλλαντεύονται μεταξύ καλού και κακόυ και η μαγεία. Η προσωπική μου συμβουλή είναι την πρώτη φορά που θα τη δει κάποιος να μην προσπαθήσει να εξηγήσει τα πάντα, αλλά να αφήσει τον εαυτό του να παρασυρθεί από τις πανέμορφες εικόνες και την ενδιαφέρουσα ιστορία. Μια δεύτερη θέαση θα αρχίσει να ξεκαθαρίζει νοηματικά το τοπίο.

Οι απόψεις διίστανται για το κατά πόσο η ταινία αυτή είναι καλή ή όχι. Για εμένα είναι απλά ποίηση και αξίζει ένα 10!

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Howl's Moving Castle (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 19 Μάρ 2014, 10:09

Το είδα χτες επιτέλους! Η αδελφή μου με μύησε στον κόσμο του Μιγιαζάκι (μετά από πολλά παρακάλια από μέρους της) πριν από λίγους μήνες. Είναι το τέταρτο (Castle in the Sky, Princess Mononoke, Nausicaä of the Valley of the Wind, τα τρία προηγούμενα).
Μ' άρεσε πολύ! Τα χρώματα του Μιγιαζάκι, οι ιδέες του για το καλό και το κακό... Επίσης, από τα τέσσερα που έχω δει, αυτό είναι το πρώτο που δεν εστιάζει τόσο στην καταστροφή του περιβάλλοντος.
Αγαπημένος χαρακτήρας: το σκιάχτρο!

Εντιτ: Εμένα πάντως, αυτά τα γραφικά, τα "φτιαγμένα στο χέρι"¨με συγκινούν περισσότερο από τα τρισδιάστατα των υπολογιστών...
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Αζέλμα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 12
Εγγραφή: 17 Ιουλ 2013, 13:17

Re: Howl's Moving Castle (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Αζέλμα » 20 Μάρ 2014, 11:15

Εγώ πρωτοείδα το Κινούμενο Κάστρο όταν ήμουν κάπου στα 7 και η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα πολλά πράγματα (γι' αυτό και σκοπεύω να το ξαναδώ κάποια στιγμή). Το ανιμέισον, παρόλο που καθόλου δεν έμοιαζε στα παιδικά που είχα συνηθίσει, δε με ξένισε αφού είχα δει ήδη το αγαπημένο μου Spirited Away (Ταξίδι στη Χώρα των Θαυμάτων- ο ελληνικός τίτλος δεν μου αρέσει πολύ).
Τα λίγα που καταλάβαινα απ' την υπόθεση, σε συνδυασμό με τα πανέμορφα κινούμενα σχέδια, τα βρήκα συγκλονιστικά. Δε με απωθούσε, δε με τρόμαζε ο τρόπος που ήταν σχεδιασμένα. Με μάγευε.

Τελευταία φορά το είδα πριν 2 χρόνια περίπου. Σημείωσα τα εξής:
- Από ήρωες, βρήκα απίστευτα ερωτεύσιμο τον Χόουλ (ξανθό ή μελαχρινό, άνθρωπο ή πουλί :ναι:). Επίσης, αξιοσημείωτες φιγούρες αποτελούν η τρομερή ζηλόφθονη μάγισσα (τη Γιουμπάμπα δεν τη φτάνει ούτε στο μικρό της δαχτυλάκι, όμως!), και πιο κωμικές φιγούρες όπως το σκιάχτρο και ο Κάλσιφερ, ο δαίμονας της φωτιάς. Και φυσικά η πρωταγωνίστρια, η καλόκαρδη Σόφι, τη συμπόνεσα μπορώ να πω.
- Tα τοπία σού κόβουν την ανάσα. Αν και ακόμη δεν μπορώ το ΠΟΎ διαδραματίζεται η ιστορία. Ξέρει κανείς αν το Κινούμενο Κάστρο είναι όντως τοποθετημένο τοπικά-ή-πώς-το-λένε; Περισσότερο Ευρώπη μου θυμίζουν τα σπίτια και τα λιβάδια, παρά Ιαπωνία.
- Ο κόσμος του Μιγιαζάκι είναι απλά μοναδικός. :λυγμ: Ακόμα μου φαίνεται ασύλληπτο πόσο όμορφα δημιουργήματα πηγάζουν απ' τη φαντασία ενός ανθρώπου..

Μπερδεμένη ταινία, πράγματι. Και όχι, δεν είναι δυνατό να αγγίξει τους πάντες... Παρ' όλα αυτά έχει χαραχτεί βαθιά μέσα μου.

Κάποια στιγμή πρέπει να δω και την πριγκίπισσα Μονονόκε. Πιστεύω πως θα μου αρέσει. Λιγότερο αμφιλεγόμενη απ' το Κάστρο, μα λιγότερο δημοφιλής απ' το Spirited Away.

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Howl's Moving Castle (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Αξία » 21 Μάρ 2014, 12:58

Αζέλμα πρέπει οπωσδήποτε να δεις την πριγκίπισσα Μονονόκε, γιατί καθόλου κατώτερη δεν είναι του Spirited away και του Κάστρου. Π.α.π πάντα.... Προφανώς και η ιστορία του τελευταίου εξελίσσεται κάπου στην Ευρώπη :)

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Howl's Moving Castle (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 23 Μάρ 2014, 23:40

Να συμπληρώσω πως από τα 5 του Μιγιαζάκι (είδα και το spirited away στο μεταξύ), αυτό είναι το αγαπημένο μου... Το συμπληρώνω τώρα, γιατί πάντα τα αγαπημένα μου έρχονται μετά από λίγες μέρες, αφού ωριμάσουν λίγο στο μυαλό και φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός...
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Hauru no Ugoku Shiro (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 28 Ιαν 2016, 20:07

Απλα το λατρεψα και εκτος αυτου εκλαιγα με αναφιλητα προς το τελος της ταινιας :λυγμ: . Υπεροχο, απλα σε παρασυρει ο τροπος που ξετυλιγεται αυτο το παραμυθι
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Howl's Moving Castle (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Ιαν 2016, 20:16

Πραγματικά, μια υπέροχη ταινία κινουμένων σχεδίων (βασισμένη σε ένα μυθιστόρημα φαντασίας της Diana Wynne Jones).

Ο Μιγιαζάκη δίνει με το μοναδικό του ταλέντο μια μαγικά όμορφη εικόνα σε ένα φανταστικό κόσμο γεμάτο δαίμονες, μάγους, μάγισσες, ξόρκια, πόλεμο και στο κέντρο μια αγάπη.

Image

Επέλεξα να παρακολουθήσω την ταινία με τις φωνές στα Αγγλικά και έτσι μπόρεσα να απολαύσω μια επίσης εξαίρετη εκφραστικότητα από μια πολύ προσεγμένη διανομή με, μεταξύ άλλων, τον Christian Bale στον ρόλο του Χάουλ και τον Billy Crystal ως Κάλσιφερ.

Ξεχωρίζει, βέβαια, το εμπνευσμένο σχέδιο του Μιγιαζάκη κι είναι πολύ όμορφο να βλέπεις αυτήν την παραδοσιακή τεχνική να συνεχίζει σήμερα να έχει θέση μέσα στην κυριαρχία των τρισδιάστατων ανιμέισον. Σε κάθε σκηνή κοιτούσα με θαυμασμό το σχέδιο: τους δαίμονες, την ευρωπαϊκή πόλη, τα φανταστικά οχήματα, τον Κάλσιφερ, το λιβάδι με τα λουλούδια, την τόση λεπτομέρεια, την κίνηση, τα πάντα!

Το πιο όμορφο είναι η ζωντάνια των χαρακτήρων, ακόμα και του Κάλσιφερ (της φωτιάς). Ο πανέμορφος ναρκισσιστής νεαρός ο οποίος λέει κάποια στιγμή το υπέροχα ματαιόδοξο: "δεν υπάρχει λόγος να ζει κανείς αν δεν είναι όμορφος!" σε πλήρη αντίθεση με την σεμνή, δοτική Σόφη, η οποία κρύβεται βολικά κάτω από το κάλυμμα της γριάς για να μπορεί να είναι κοντά στον αγαπημένο της.

Και πόσο όμορφες οι στιγμές που το ξόρκι ξεφτίζει και την βλέπουμε να μοιάζει νέα, όπως στο λιβάδι, ίσως επειδή το δυνατό μάτι του Χάουρου βλέπει ευθύς εξαρχής κάτω από το ένδυμα και ξέρει.

Σπάνια συμβαίνει να μου μεταδώσει μια ταινία κάτι από εκείνη την μαγεία που ένιωθα παιδί όμως το "Κινούμενο Κάστρο" κάτι κατάφερε.

Ένα 9☆ από εμένα! :πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Howl's Moving Castle (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Φεβ 2016, 19:16

Αζέλμα έγραψε:- Tα τοπία σού κόβουν την ανάσα. Αν και ακόμη δεν μπορώ το ΠΟΎ διαδραματίζεται η ιστορία. Ξέρει κανείς αν το Κινούμενο Κάστρο είναι όντως τοποθετημένο τοπικά-ή-πώς-το-λένε; Περισσότερο Ευρώπη μου θυμίζουν τα σπίτια και τα λιβάδια, παρά Ιαπωνία.

Προκειται για ιστορια φαντασιας, με στοιχεια steampunk. Υποννοειται οτι τοσο η εποχη οσο και η τοποθεσια ειναι φανταστικα. Ετσι απεικονιζεται μια παρελθοντικη εποχη μεταξυ Αναγεννησιακης και Βικτωριανης, με τεχνολογιες που ταιριαζουν με εκεινη την εποχη, αλλα αρκετα πιο ανεπτυγμενη, με ιπταμενα οχηματα, θωρηκτα κλπ που δεν υπηρχαν στην πραγματικοτητα. Περα απο αυτο, εννοειται και οτι αυτη η φανταστικη κοινωνια εχει μια συνυπαρξη με μαγους.

Εχεις δικιο οτι τα σκηνικα, οι ενδυμασιες και τα προσωπα αυτου του "κοσμου" παραπεμπουν σε Ευρωπη παρά σε Ιαπωνια.

Α ναι, βλεπω την ταινια και ειμαι στα μισα. Ελπιζω συντομα να μπορεσω να παραθεσω αποψη :))))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Hauru no Ugoku Shiro (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Φεβ 2016, 20:36

Άλλωστε είναι βασισμένο σε μυθιστόρημα Βρετανίδας, που μπορεί να ενέπνευσε τον Ιάπωνα για μια ακαθόριστη Δυτική Ευρώπη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Hauru no Ugoku Shiro (Το Κινούμενο Κάστρο) (2004)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2016, 14:06

Την είδα πρόσφατα!!

Εντάξει τι να πω... Πανδαισία χρωμάτων, μουσικής και δράσης!!! Ακόμα και η γυναίκα μου που δεν γουστάρει μια τα anime στο τέλος αναρωτιόταν τι ήταν αυτό που είδαμε!!!

Τι χαρακτήρας ο Κάλσιφερ!!! Και βέβαια τι χαρακτήρας η κακιά μάγισσα... :προσκυνώ:

Για να μην τα πολυλογώ 9,5/10!!!!!! :μπράβο:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες