Tangled (Μαλλιά Κουβάρια) (2010)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Tangled (Μαλλιά Κουβάρια) (2010)

Ανάρτησηαπό Αξία » 02 Μάι 2013, 23:20

Image

Τίτλος: Tangled
Ελληνικός Τίτλος:Μαλλιά Κουβάρια
Έτος παραγωγής: 2010
Σκηνοθέτης: Nathan Greno, Byron Howard
Σενάριο: Dan Fogelman, Jacob Grimm...
Ηθοποιοί: Mandy Moore, Zachary Levi, Donna Murphy
Πρωτότυπη μουσική: Grace Potter
imdb

Πλοκή
Η κλασική ιστορία της Ραπουνζέλ σε διασκευή. Η Ραπουνζέλ λοιπόν είναι μια πριγκίπισσα με πολύ μακριά μαγικά μαλλιά που είναι κλεισμένη σε έναν πύργο από μια μάγισσα που την μεγαλώνει λες και είναι κόρη της. Ένας ληστής ο Φλιν Ράιντερ θα διαλέξει τυχαία αυτόν τον πύργο για να κρυφτεί από τους διώκτες του. Εκεί θα γνωρίσει την Ραπουνζέλ, θα τη βοηθήσει να το σκάσει από τη φυλακή της (με κάποιο αντίτιμο φυσικά τι σόι κακοποιός θα ήταν αλλιώς) και να ανακαλύψει στο τέλος ποια πραγματικά είναι.

Image

Άποψη
Η Ντίσνει αποφάσισε να ακολουθήσει την νέα εποχή των ανιμέισον και αν θέλετε τη γνώμη μου άργησε κιόλας! Έχοντας παρουσιάσει την ιστορία κάθε πριγκίπισσας των παραμυθιών ήρθε ο καιρός να ασχοληθεί και με την μακρυμαλλούσα Ραπουνζέλ. Αξίζει να αναφερθούμε στον ντόρο που προκλήθηκε γύρω από το όνομα της ταινίας αλλά και για την υπόθεση της ιστορίας. Λέγεται ότι η Ντίσνει δεν έμεινε ικανοποιημένη από την εισπρακτική επιτυχία της Πριγκίπισσας και ο Βάτραχος. Θεωρώντας ότι πλέον τα αγόρια δεν πρόκειται να δουν μια ταινία για πριγκίπισσες, έδωσαν ένα ουδέτερο όνομα στο έργο και αναβάθμησαν πολύ το ρόλο του Φλιν του ληστή. Για πρίγκιπα ούτε λόγος. Πολλοί διαμαρτυρήθηκαν για αυτές τις αλλαγές λέγοντας πως η Ντίσνει έχει πέσει πολύ χαμηλά κλπ κλπ...

Εγώ προσωπικά δε συμφωνώ με όλη αυτήν την αντίδραση. Μου άρεσε που η ιστορία διασκευάστηκε εφόσον το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό και προσεγμένο. Καταργούνται οι στερεοτυπικές μορφές των κλασικών παραμυθιών! Η Ραπουνζέλ δεν είναι ένα άβουλο αγγελούδι και ο Φλιν δεν είναι ο αψεγάδιαστος πρίγκιπας πάνω στο άσπρο άλογο (αν και η ταινία τώρα που το σκέφτομαι έχει ένα άσπρο άλογο που ακόμα και αυτό όμως ξεφεύγει από τον παραδοσιακό του ρόλο!).

Είναι μια ωραία, διασκεδαστική περιπέτεια με μπόλικες δόσεις χιούμορ. Αυτό που μένει σταθερό και ανεκτίμητο είναι ότι παραμένει μια κλασική ιστορία αγάπης!!!

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Tangled (Μαλλιά Κουβάρια) (2010)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 02 Μάι 2013, 23:43

Πολυ γελιο αυτη η ταινια και το ωραιο ειναι οτι δεν μοιαζει με τα κλασσικα παιδικα, αφου δεν υπαρχει πριγκιπας :))))

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Tangled (Μαλλιά Κουβάρια) (2010)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 02 Μάι 2013, 23:50

Πάρα πολύ όμορφο ανιμέισον! :ναι:

Με μπόλικη δόση χιούμορ και πολύ ρομαντικό. :)

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Tangled (Μαλλιά Κουβάρια) (2010)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 06 Μάι 2013, 11:58

Από τις πιο αγαπημένες μου, 10 κι από μένα (αλλά βέβαια δεν περίμενα και κάτι λιγότερο από την Ντίσνεϋ)

Αβατάρι χρήστη
Αερικό Της Νύχτας
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 7
Εγγραφή: 01 Νοέ 2013, 22:25

Re: Tangled (Μαλλιά Κουβάρια) (2010)

Ανάρτησηαπό Αερικό Της Νύχτας » 03 Νοέ 2013, 18:23

Μου άρεσε το Μαλλιά Κουβάρια,είχε γέλιο! Και στα ελληνικά που το είδα οι φωνές δεν με ξένισαν,ούτε μου φάνηκαν "κακόηχες" .

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Tangled (Μαλλιά Κουβάρια) (2010)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 13:00

Ωραια ταινια! :πάνω:
Εχει πολυ χιουμορ και ωραια περιπετεια! :)))
Το ειχα δει σε 3D οταν το πρωτοειδα πριν χρονια στον κινηματογραφο....απλα τελειο! :πάνω:
9/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Tangled (Μαλλιά Κουβάρια) (2010)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 30 Αύγ 2018, 14:24

Την ειδα στις τελευταιες γιορτες οπου την εδειξε η τηλεοραση 2-3 φορες. Ενω μεγαλωνοντας αρχισα να βαριεμαι τα μικμαου και να μο φαινονται ολα ιδια, αυτη την απολαυσα (αρχισα να ξεμωραινομαι μαλλον :μαναι:)

Ειχε πλακα που το πανεμορφο λευκο αλογο ηταν ο... κακος :ανέκφραστος: :ααργκ: :σάλια:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες