Rango (2011)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Rango (2011)

Ανάρτησηαπό Αξία » 22 Απρ 2013, 15:35

Image
Τίτλος: Rango
Έτος παραγωγής: 2011
Σκηνοθέτης: Gore Verbinski
Σενάριο: John Logan
Ηθοποιοί: Johnny Depp, Isla Fisher, Abigail Breslin ...
Πρωτότυπη μουσική: John Thum and David Thum
imdb


Πλοκή
Ο Ράνγκο είναι ένας χαμαιλέοντας κατοικίδιο που περνάει κρίση ταυτότητας και είναι πολύ καλός στα ψέματα. Μια μέρα άθελά του καταλήγει στην πόλη Σκόνη που βρίσκεται στη μέση της ερήμου και αφού παραμυθιάσει όλους τους κατοίκους για τα κατορθώματά του θα γίνει ο σερίφης τους. Στην πόλη αυτή όμως ισχύει ο σκληρός νόμος της επιβίωσης και ο Ράνγκο θα μπει σε πολλούς μπελάδες για να βοηθήσει τους κατοίκους να λύσουν αιώνιο πρόβλημά τους με το πόσιμο νερό, αλλά και να ανακαλύψει ποια είναι η ταυτότητά του.

Image


Άποψη
Ιδού λοιπόν ένα γουέστερν ανιμέσιον! Πατάει πάνω στην πεπατημένη φόρμα καλοί,κακοί, πιστολίδι και το δίκαιο θριαμβεύει στο τέλος. Δεν είναι η τρομερή ταινία ωστόσο βλεπετε αρκετά ευχάριστα. Έχει πολλά χιουμοριστικά στιγμιότυπα με τον Τζόνι Ντεπ να έχει ένα ρόλο στα μέτρα του... ο ατζαμής ήρωας που δεν είναι όυτε καλός όυτε κακός, ελαφρώς παρανοικός και πολλές φορές αρκετά ευνοημένος από την τύχη, που στο τέλος όμως κάνει το σωστό και σώζει τον κόσμο. Μου άρεσει που ο πρωταγωνιστής είναι χαμαιλέοντας και με ενθουσίασε το γεγονός ότι όλοι οι χαρακτήρες που συμμετέχουν στην ταινία είναι ζώα που ζουν στην έρημο και τα χαρακτηριστικά τους αποδόθηκαν με τρομερή λεπτομέρεια.

Όταν είδα το τρέιλερ της ταινίας την περίμενα πώς και πώς....Ωστόσο δεν απογοητεύτηκα ούτε τρελάθηκα.

Ένα συμπαθητικό 7* από εμένα.


Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Rango (2011)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Απρ 2013, 16:34

Όμοια με εσένα, Αξία, πρωτόδα τα απίθανα γραφικά της ταινίας και εντυπωσιάστηκα, αλλά από την ίδια την ταινία όχι ιδιαίτερα. Να πω την αλήθεια για εμένα ο χαρακτήρας Ράνγκο ήταν αρκετά αντιπαθής.

Κρίμα που μια τόσο ιδιαίτερη αισθητική απόδοση δεν αξιοποιήθηκε κάπως καλύτερα.

Ένα 6*

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Rango (2011)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Απρ 2013, 17:02

Συμφωνώ... Προσπάθησα να μου αρέσει αυτή η ταινία, γιατί αισθητικά ήταν άπαιχτη, όμως βαρέθηκα πάρα πολύ, άσε που μου φάνηκε τεράστια σε διάρκεια. Αν τη βαθμολογούσα, θα έπαιρνε κάτω από τη βάση...
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Rango (2011)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 19 Φεβ 2014, 17:36

Εμένα μου άρεσε η ταινία, γέλασα σε αρκετά σημεία. Στις σκηνές με την άγρια δύση και ειδικά όταν πρωτομπήκε ο Ράνγκο στο μπαρ και στην τελική μονομαχία μου θύμισε αδιόρατα την ταινία "Once Upon a Time in the West" με τον Τσαρλς Μπρόσον.

Είχε πολύ ωραία μουσική και μου άρεσε ιδιαίτερα αυτό:

SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Rango (2011)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 26 Φεβ 2014, 20:24

προχθες την πετυχα στην τηλεοραση..

Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο το παιδικο.. φαντασου.. :ανέκφραστος: μαλλον θα εχω μεινει πολυ πισω στα παιδικα..

Μετριο θα το χαρακτηριζα και χωρις πολλα πολλα.. μου αρεσε βεβαια εκεινο το σημειο με το γερακι που τον κυνηγουσε και πως ξεφυγε

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Rango (2011)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Σεπ 2018, 18:23

Μετριο κατα τη γνωμη μου...δεν ενθουσιαστηκα πολυ, αλλα ειχε ωραιο σαουντρακ. 6/10 :χμ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 5 επισκέπτες